Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Weekend w Szczecinie". Zobacz mikołajkowe imprezy w mieście

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W ten weekend czekamy na prezenty od Mikołaja, dlatego wiele imprez przygotowano specjalnie pod kątem jego święta.

"Halo?" Teatru Nie Ma

Teatr Nie Ma zaprasza na spektakl "Halo?", który odbędzie się 4 grudnia o godz. 20 w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest to monodram ruchowy inspirowany tekstem "Głos Ludzki" Jeana Cocteau. Dramat porzuconej kobiety, postępujące szaleństwo, intymna próba poradzenia sobie z rozstaniem i samotnością, oczekiwanie - mające w swoich skutkach tragiczny koniec. Ze względu na obowiązujący nas reżim sanitarny, spektakl odbędzie się tylko w formie streamu ze spektaklu, który na żywo będzie emitowany zarówno na naszym profilu na facebooku jak i na kanale na YouTube.


Czajkowski | Bergmann w filharmonii

W piątkowy wieczór filharmonia zachęca do spędzenia z Orkiestrą Symfoniczną niezapomnianych chwil, także we własnym domu, dzięki kolejnemu streamingowi live. Tym razem będzie to spotkanie z zimą Piotra Czajkowskiego – jednego z najwspanialszych symfoników XIX wieku. Piotr Czajkowski urodził się w 1840 roku w Wotkińsku. Było to miejsce tak odludne, że kilkanaście lat wcześniej zsyłano w tam rewolucjonistów w ramach kary. Miałem szczęście, że zrządzeniem losu wychowywałem się w niezbyt muzykalnej rodzinie i w konsekwencji nie cierpiałem w dzieciństwie z powodu owej trucizny, którą przesiąkła muzyka po Beethovenie – wspomni po latach.

Koncert, 4 grudnia, godz. 19.


Czwartki Literacki online

13 muz zaprasza na spotkanie z Henrykiem Wańkiem i promocję tomu prozy „Notatnik i modlitewnik drogowy II (1994-2004)”.
Prowadzenie: Damian Romaniak. „Notatnik i modlitewnik drogowy II” to rzecz arcyciekawa i od pierwszej strony wciągająca. Czytelnik odnajdzie tu prywatny zapis skomplikowanej dekady, zamkniętej w latach 1994-2004, której finałem było wejście Polski w struktury Unii Europejskiej i w Epokę Szalonego Szaleństwa. W efekcie powstała książka bardzo intymna i bezkompromisowa. Waniek, prawdziwy „homo viator”, w genialny sposób kpi z siermiężnych realiów tamtych lat: raczkującego, nieudolnego kapitalizmu, afer, prywatyzacji oraz z polityków, którzy wówczas trafiali na pierwsze strony gazet.

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 3 grudnia, godz. 19.


Opowieści o Janie Himilsbachu w Klubie Delta w Dąbiu

To dokument z elementami fabularnymi o Janie Himilsbachu, pisarzu, aktorze charakterystycznym, scenarzyście, kamieniarzu i marynarzu. Z całej tej mozaiki wyłania się „życiorys poszlakowy” – jak nazywa swój film autor scenariusza i reżyser.
Film zostanie zaprezentowany w ramach Czwartku z dobrym filmem w Klubie Delta. Filmowa końcówka roku w Klubie Delta w Dąbiu to cykl trzech polskich dokumentów, starannie wyselekcjonowanych przez Krzysztofa Spóra – krytyka filmowego, którego szczecinianie mogą kojarzyć z bloga „Spór w kinie” (sporwkinie.blogspot.com). Wybrane obrazy łączy coś jeszcze – wszystkie poświęcone są artystkom lub artystom i wszystkie można obejrzeć bezpłatnie w Internecie.
Przed filmem będzie wprowadzenie w wykonaniu Krzysztofa Spóra, które będzie można obejrzeć online – na stronie (klubdelta.pl) i profilu na Facebooku instytucji.

Początek wydarzenia 3 grudnia o godz. 17.


„Jak to z Mikołajem było”

To pierwsza grudniowa propozycja w ramach Zamkowych Wieczorów Książęcych. Premiera mikołajkowego wykładu, w sobotę 5 grudnia, o godzinie 14. Czy Święty Mikołaj istniał naprawdę? Kim jest Gwiazdor? Jak to w rzeczywistości było z Dziadkiem Mrozem? I o co chodzi z Santa Clausem? O tych wszystkich postaciach, a także o tradycjach i zwyczajach mikołajkowych opowiedzą gospodarze spotkania - dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski. Wykład na facebooku i You Tube Zamku Książąt Pomorskich.


ZOBACZ TEŻ:


„Gwiazdka nad Łasztownią” w internecie

Stara Rzeźnia zaprasza na świąteczny koncert charytatywny. Zupełnie wyjątkowa i niezapomniana – taka będzie w tym roku Gwiazdka nad Łasztownią. Po raz pierwszy odbędzie się online. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 6 grudnia. Główną atrakcją będzie koncert Ryszarda Leoszewskiego oraz zespołu Arfik, który będzie można zobaczyć na żywo w Internecie.
Ci, którzy pamiętają pięć poprzednich edycji „Gwiazdki nad Łasztownią” wiedzą, że było to jedno z najpopularniejszych wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Tłum dzieci, śpiewanie kolęd, przygotowywanie stroików, ubieranie choinki – atrakcji zawsze było dużo, ale w czasie pandemii musimy być ostrożni i tak w roku 2020 nasze wydarzenie będzie koncertem charytatywnym online.

- Zależy nam na tym aby nasza Gwiazdka zwiastowała nadejście magicznego czasu, pełnego refleksji, miłości i zrozumienia. Dlatego już 6 grudnia w kanałach społecznościowych Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia wyemitujemy koncert Ryszarda Leoszewskiego i zespołu Arfik. Mamy nadzieję, że będziecie razem z nami! Artyści przygotowują specjalny, dedykowany występ z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie możemy wesprzeć finansowo Zachodniopomorską Fundację Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”. Wierzymy, że dobro wraca, a „Gwiazdka nad Łasztownią” ma w tym roku dla nas jeszcze większe znaczenie, bo możemy się zjednoczyć mimo trudnego dla nas wszystkich czasu – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Zebrane pieniądze Fundacja przeznaczy na terapię dzieci ze Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych. Cały czas mamy w tym obszarze ogromne, niezaspokojone potrzeby.

Fundacja Moja Łasztownia przygotowała dla darczyńców ostatnie nagranie szant Jerzego Porębskiego z zespołami Nierobersi i Ryczące 40-stki. CD będą będą przekazywane darczyńcom przez Prezesa Fundacji Moja Łasztownia Marka Hołowacza.

Mikołajki z Walerianem Pawłowskim - prezent dla dużych i małych szczecinian

W Mikołajki filharmonia zaprasza na koncert „Walerianowe kropelki”, który starszym przypomni, a młodszym przedstawi niezwykłą postać Waleriana Pawłowskiego.

„Walerianowe kropelki” to tytuł niegdyś znany każdemu melomanowi w Szczecinie. Tak nazywała się cykliczna rubryka o muzyce. Jej autor, dyrygent, kompozytor, popularyzator muzyki, publicysta i pedagog Walerian Pawłowski był jedną z najpopularniejszych postaci życia muzycznego powojennego Szczecina.

O mistrzu opowiadać będą jego ukochany pies Hipolit, w którego wcielił się aktor szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga Rafał Hajdukiewicz, autorka scenariusza i narratorka koncertu Agata Kolasińska, a także tak bliska mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Usłyszymy wspomnienia Maestro, któremu głosu użyczył Przemysław Żychowski, także aktor „Pleciugi”, a którym towarzyszyć będą wizualizacje Kingi Dalskiej. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi dyrygent Maciej Kotarba.

Koncert, 6 grudnia, godz. 17, na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube. Transmisja bezpłatna.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński