Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w Szczecinie. Propozycje kulturalne online. Sprawdź, co i gdzie oglądać

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W ten weekend usłyszymy już wiele świątecznych akcentów podczas spektakli i koncertów prezentowanych online.

Czwartki z dobrym filmem w Klubie Delta

17 grudnia będzie można zapoznać się z wprowadzeniem do filmu „Młynarski. Piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht. Ten film to ostatnia, bardzo osobista, ale równocześnie taktowna i dyskretna rozmowa Wojciecha Młynarskiego z reżyserką, która odbyła się niedługo przed śmiercią muzyka. Twórczyni obrazu zestawia dużą porcję nieznanych dotąd archiwaliów z nagranymi współcześnie wywiadami z samym Młynarskim, a także jego rodziną i współpracownikami, w tym z Januszem Gajosem, Krystyną Jandą, Krzysztofem Materną, Ewą Bem, Ireną Santor czy Januszem Głowackim.

Udział jest bezpłatny. Wydarzenie na Facebooku o godz. 18.

Wystawa plenerowa „1970. Zło/Przypadek”

Od 17 grudnia 2020 roku na szczecińskim placu Solidarności, będzie można oglądać wystawę plenerową „1970. Zło/Przypadek”, poświęconą grudniowej rewolcie Wybrzeża. Wirtualny wernisaż (bez udziału publiczności, wyłącznie transmisja online w mediach społecznościowych Muzeum Narodowego w Szczecinie) odbędzie się 17 grudnia o godzinie 13. Wystawę będzie dostępna do połowy lutego 2021 roku. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Rewolta na Wybrzeżu wybuchła zaraz po ogłoszeniu przez rząd znaczących podwyżek cen żywności i innych produktów pierwszej potrzeby – stało się to 12 grudnia 1970 roku – niedługo przed świętami Bożego Narodzenia. Władze zdawały sobie sprawę, że podwyżki mogą wywołać protest społeczny i już od 9 grudnia „siły porządkowe” zostały postawione w stan gotowości. Protest rozpoczął się 14 grudnia w Gdańsku, na ulice miasta wyszły wielotysięczne manifestacje, podpalono m.in. budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, doszło do starć manifestujących z wojskiem i milicją, były ofiary śmiertelne. Podobna sytuacja miała miejsce w Gdyni. Największy dramat rozegrał się właśnie tam, w „czarny czwartek”, gdy wojsko otworzyło ogień do stoczniowców idących do pracy na wezwanie wicepremiera Stanisława Kociołka. W Grudniu 1970 r. śmierć na Wybrzeżu poniosło 45 osób, a 1165 zostało rannych.

ZOBACZ TEŻ:

„Czarownice na Szlaku Gryfitów. Nie tylko Sydonia von Borcke”

Debata online: „Czarownice na Szlaku Gryfitów. Nie tylko Sydonia von Borcke”. Choć Sydonia von Borcke pozostaje najsłynniejszą pomorską czarownicą, nie była ani pierwszą, ani ostatnią pomorską szlachcianką oskarżoną o czary. W niedzielę 20 grudnia o godz. 18.00 w ramach debaty organizowanej przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza na debatę online pt. „Czarownice na Szlaku Gryfitów. Nie tylko Sydonia von Borcke” z udziałem m.in. pracowników instytucji kultury miast znajdujących się na Szlaku Gryfitów.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 20 grudnia 2 w godz. 18 - 20 na platformie Zoom. Link do logowania: https://zoom.us/j/93981649218?pwd=S2lFQkI0M2xXRTlCRE5Vb0h2KzhpQT09. System może prosić o podanie następujących danych:
Meeting ID: 939 8164 9218, Passcode: EJ924u.

Zwyczaje kolędnicze w Naddniestrzu i na Bukowinie Rumuńskiej

Zwyczaje kolędnicze w Naddniestrzu i na Bukowinie Rumuńskiej – spotkanie z Witkiem Brodą, Stanisławem Bieleckim i Rafałem Foremskim. Spotkanie będzie opowieścią o przygodach, zwyczajach i ludziach napotkanych w czasie kilkunastu wypraw do mniejszości polskich mieszkających na terenach Naddniestrza, Mołdawii i Bukowiny. W tych dość hermetycznych, pozostających w izolacji społecznościach zachował się bardzo ciekawy, bogaty repertuar pieśni świeckich i religijnych, śpiewany często w niezwykle pięknych, starych i „powolnych” wariantach, z rzadkim w polskiej tradycji wielogłosem. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja „Wirtualnego archiwum pieśni” – opracowanego przez Rafała Foremskiego na bazie nagrań dokonanych w czasie wypraw.

Wydarzenie można oglądać 19 grudnia o godz. 19 na https://youtu.be/2w4Ef60OxM4. O godz. 20 będzie Koncert Pieśni Adwentowych – Beata Oleszek, Witek Broda.

"Traviata" online

W sobotę i niedzielę, 19 i 20 grudnia, Opera na Zamku w Szczecinie zaprezentuje w sieci jedną z największych oper w historii – „Traviatę” G. Verdiego. Nagranie szczecińskiej premiery z 2016 roku, w reżyserii Michała Znanieckiego, pod kierownictwem muzycznym Vladimira Kiradjieva dostępne będzie na stronie internetowej Opery na Zamku za opłatą 10 złotych.

Link do zakupu biletów: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/traviata-online.

Zbliża nas świąteczny czas

Program artystyczny przygotowany przez seniorów – artystów z Salonu Artystycznego Seniorów SAS działającego od trzech lat w Domu Kultury „13 Muz”. W programie znajdą się wiersze o tematyce świątecznej nawiązujące do rodzimej tradycji, ale także te o charakterze bardziej uniwersalnym – o przyjaźni, tolerancji, dobroci, przebaczeniu i wzajemnej życzliwości.

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 18 grudnia 2020 (piątek), godzina 18.

ZOBACZ TEŻ:

Czas świąt to czas wyjątkowy…

To moment wspólnego dzielenia się obecnością w gronie najbliższych. Fairy Ladies w tych wyjątkowych czasach zapraszają na koncert pełen ciepła, pozytywnej energii i utworów związanych z tematyką świąteczną. Podczas koncertu będzie można usłyszeć kolędy z różnych stron świata, piosenki świąteczne i tradycyjnie utwory z repertuaru operowego i musicalowego.

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 19 grudnia 2020 (sobota), godzina 18.

W magazynie św. Mikołaja

„W magazynie św. Mikołaja” – to świąteczna opowieść o elfie Kamilu, pracowniku zaplecza magazynowego Świętego Mikołaja, który postanowił zaprowadzić swoje „porządki” na magazynowych półkach pełnych uszykowanych do transportu zabawek. O tym, co wydarzyło się w magazynie Świętego Mikołaja i kto będzie sprzątał, opowie nie używając słów tylko żonglerskich obręczy Kamil Malecki. Spektakl z elementami sztuki cyrkowej dla dzieci od 3 do 103 lat, i jeszcze więcej oraz opiekunów.

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 20 grudnia 2020 (niedziela), godzina 14.

Raniutto Sensorki

Nowy cykl uwielbianych przez najmłodszych melomanów warsztatów Raniutto filharmonia poświęci niezwykle ważnej integracji zmysłów. Czym jest integracja sensoryczna i dlaczego jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu najmłodszych? Dzięki niej możemy odbierać oraz interpretować bodźce zmysłowe, przez co świat jest dla nas dostępny, przyjemny i niestraszny.

Facebook, YouTube. 19 grudnia godz. 11.15 warsztaty online dla dzieci w wieku 4-6 lat.

Świąteczna Akademia

Koniec roku to czas na ostatnie, świąteczne spotkania z Baltic Neopolis Orchestra. Żeby umilić wszystkim ten przedświąteczny, gorący czas, zespół przygotował Świąteczną Akademię. Program ułożony został z myślą o wprawienie wszystkich słuchaczy w świąteczny, lekki i pogodny nastrój.

Świąteczna Akademia, 20 grudnia godz. 18, koncert online FB/ Baltic Neopolis Orchestra.

ZOBACZ TEŻ:

Świąteczny Szczecin. Zobacz, jak ozdobione jest nasze miasto. ZDJĘCIA

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński