"Weekend w Szczecinie". Oto najciekawsze imprezy kulturalne na żywo i wirtualnie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
"Król potworów" we Współczesnym
"Król potworów" we Współczesnym
Udostępnij:
Spektakle, koncerty, warsztaty - na żywo i wirtualnie. W ten weekend kultura rozkwita jak krokusy na Jasnych Błoniach.

Premierowy koncert online "Adela" w szczecińskiej filharmonii

"Adela" to koncert, który będzie premierą na platformie LiveFilharmonia.szczecin.pl, gdzie czeka nas kameralne spotkanie z fortepianem i gitarą. Zarówno pianista Aleksander Dębicz, jak i gitarzysta Łukasz Kuropaczewski chcą pokazać dwie pasje – po pierwsze pasję tworzenia muzyki, a po drugie pasję płynącą ze wspólnej przyjaźni. Tak powstawały utwory, które znalazły się na płycie „Adela”. Wyjątkowy koncert został zarejestrowany w miejscu, gdzie ona powstała – sali symfonicznej naszej Filharmonii w Szczecinie. Już w najbliższy w piątek, 26 lutego, o godzinie 19 filharmonia zaprasza na platformę LiveFilharmonia.szczecin.pl, gdzie zobaczymy premierę online koncertu „Adela”. Dostęp do platformy kosztuje 10-20 zł.

Chopin i Strauss - pierwszy koncert w publicznością w filharmonii

Na pierwszym w tym roku koncercie, na którym będzie publiczność, usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina oraz Cztery interludia symfoniczne z opery Intermezzo op. 72 Richarda Straussa. Kończył się wyjątkowy rok 1830. Chopin był już wtedy pochłonięty myślami o zbliżającym się wyjeździe z kraju. 12 października, czyli dzień po koncercie, napisał do Tytusa Woyciechowskiego: "Najdroższe życie moje! Wczorajszy koncert udał mi się". Solistą wieczoru będzie Artur Wierciński – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hong Kongu (2019). Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Josep Caballe Domenech – dyrektor Colorado Springs Philharmonic w USA, główny dyrygent Moritzburg Festival i były dyrektor Staatskapelle Halle w Niemczech. Koncert, 26 lutego, Filharmonia, godz. 19, bilety 25-55 zł.

ZOBACZ TEŻ:

"Kiedy przyjdzie wiosna" w Operze na Zamku

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na premierę koncertu chóru pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej "Kiedy przyjdzie wiosna". Premiera na scenie teatru odbędzie się w sobotę, 27 lutego, o 19, kolejne przedstawienie - w niedzielę, 28 lutego, o 18. Koncert jest intensywną emocjonalnie muzyczną podróżą sentymentalną, w którą zabierze nas przewodnik Mirosław Kosiński – szczeciński śpiewak operowy. Cena biletu: 20 złotych. Koncert potrwa około godziny.

Czwartki z dobrym filmem "Cinema Paradiso"

Klub Delta zaprasza na pokaz filmu "Cinema Paradiso" w reż. Giuseppe Tornatore. Niezwykły film Giuseppe Tornatore jest hołdem złożonym przez wybitnego reżysera X Muzie. Historia opowiedziana została z perspektywy chłopca, który większość swego czasu spędzał w kabinie projekcyjnej niewielkiego kina gdzieś na sycylijskiej prowincji. Pierwszym zajęciem w dorosłym już życiu bohatera jest praca operatora, a wkrótce zostaje znanym reżyserem filmowym. Cinema Paradiso, 25 lutego, Klub Delta, godz. 17.30, bilety 5-10 zł.

"Weekend z R." w Teatrze Polskim

Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu. Niestety, kobieta przez przypadek podsłuchuje fragment rozmowy telefonicznej męża i fakt ten wywołuje lawinę zdarzeń. Weekend z R., 25 lutego, Scena Kameralna Nowy Browar, godz. 19, bilety 40-50 zł.

Szczecin Jazz 2021 Festiwal

Szczecin będzie gospodarzem pierwszego w tym roku w Europie festiwalu hybrydowego. Artyści wystąpią zarówno przed publicznością internetową, jak i przed tą na widowni. Pierwsza część festiwalu Szczecin Jazz odbędzie się w dniach 25.02 – 07.03. Teraz przed nami 8 koncertów.

Urodziny Czarnego Kota Rudego

Koncert jubileuszowy - XXIV Urodzin Czarnego Kota Rudego pt. "Z nikąd do nikąd" zaplanowany na trzy wieczory na Scenie La Decadence w Nowym Browarze (26 – 28 lutego). Wystąpią artyści na co dzień związani ze sceną kabaretową Czarny Kot Rudy, a także goście Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski, będzie też sporo niespodzianek, które sprawią, że każdy wieczór urodzinowy będzie dla widzów niezwykłym przeżyciem artystycznym.

Szczeciński Salon Poezji - Arkadiusz Buszko

W piątek, 26 lutego, odbędzie się wirtualna odsłona Szczecińskiego Salonu Poezji. Wiersze wybitnych poetów angielskich XX wieku - Wystana Hugh Audena i Seamusa Heaneya, czytać będzie Arkadiusz Buszko - aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji. Materiał będzie dostępny w sieci od godz. 17. Wydarzenia online będzie można znaleźć na stronie internetowej zamku, na Facebooku i zamkowym kanale YouTube.

"Król potworów" we Współczesnym

Czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction najnowszy spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60. XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości. W rzeczywistości tej, po radykalnych zmianach klimatycznych i przegranej przez Polskę wojnie polsko-amerykańskiej, pewnego dnia spotyka się grupa byłych żołnierzy, by wybrać się na pierwsze po wojnie polowanie. Król potworów, 26 i 27 lutego godz. 19, 28 lutego godz. 17, Teatr Współczesny, bilety 26-40 zł.

"Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)"

37 dzieł Szekspira w jeden wieczór!? Tak, to możliwe. Już w najbliższą sobotę, 27 lutego po dłuższej pandemicznej przerwie, na zamkową scenę wraca uwielbiany przez widzów spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)”. To zaskakujące połączenie słynnych dramatów, mieszanka pastiszu i parodii w wykonaniu znakomitej Kompanii Szekspirowskiej w składzie: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki. Spektakl, 27 lutego, Zamek, godz. 17, bilety 20-30 zł.

"Rozbity dzban" Teatr Nie Ma

Teatr Nie Ma zaprasza na spektakl "Rozbity dzban". "-Czy według wszelkich prawa formalności rozkaże wasza miłość sąd odprawić, czy też jak u nas tu, w Hajsum, w zwyczaju? - Według wszelkich prawa formalności, jak to w zwyczaju w Hajsum, nie inaczej. - Wybornie panie. Już ja wam dogodzę...". Rozbity dzban, 26 lutego, Online w Facebook Live, godz. 20.

ZOBACZ TEŻ:

Kadr z filmu "Dziewczyna bez tatuaży"

"Dziewczyna bez tatuaży" - serial dokumentalny o szczeciński...

Muzyczny rejs od Krakowa do Szczecina, czyli Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”

Już w czwartek, 25 lutego rozpocznie się Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Część muzycznego wydarzenia odbędzie się w Szczecinie, a wszystko będzie transmitowane w sieci. 40. edycja imprezy przenosi się w całości do sieci. Od 25 do 28 lutego w pięciu miastach Polski – Krakowie, Warszawie, Gdyni, Szczecina oraz Świnoujścia szanty będą grać pierwsze skrzypce. Do muzycznego grona dołączą także wilki morskie z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Rosji czy USA. Przez 4 dni odbędzie się łącznie siedem koncertów. Na szantowo – folkowej scenie wystąpią m.in. Klang, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” oraz Zejman & Garkumpel. Transmisje będą dostępne na Facebooku, YouTubie. Szczecińskie koncerty będą odbywały się w sobotę, 27 lutego, w Domu Kultury Krzemień w Podjuchach.

Złote Globy na Zamku

Kino Zamek w niedzielę, 28 lutego, proponuje widzom dwa filmy z szansami na najbardziej liczące się w świecie filmu nagrody – Oscary i właśnie Złote Globy. O godzinie 17 rozpocznie się produkcja „Palm Springs”, która otrzymała dwie nominacje do Złotych Globów, w tym w kategorii najlepszej komedii oraz za główną rolę Andy’ego Samberga. Drugą propozycją będzie dramat „Nigdy, rzadko, czasami, zawsze” w reżyserii Elizy Hittman, jeden z najczęściej nagradzanych amerykańskich filmów w 2020 roku. Obraz wprawdzie nie został zauważony przez Złote Globy ale zapewne będzie nominowany do kilku Oscarów (o tym dowiemy się już wkrótce). Film „Nigdy, rzadko, czasami, zawsze”, który zdobył już najważniejsze nagrody na m.in. festiwalach Sundance i Berlinale, zostanie pokazany w Kinie Zamek o 19:30. Każdy seans opatrzony będzie wprowadzeniem dotyczącym Złotych Globów, które przygotował Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy współpracujący z Zamkiem Książąt Pomorskich.

Monodram "Czy mnie lubisz doktorze?"

Podziemna Scena Teatralna Stowarzyszenia Kamera zaprasza na monodram Michała Przybyszewskiego „Czy mnie lubisz doktorze” w reżyserii Arkadiusza Buszko. "Czy mnie lubisz doktorze” pokazuje proces terapeutyczny pogrążonej w depresji kobiety. Terapeuta wchodząc w skórę bohaterki utożsamia się z nią i zabiera widza w świat jej problemów – traum, samotności, niepowodzeń, gdzie każdy dzień jest walką od nowa. Jest to opowieść o współczesnym człowieku i jego cierpieniach. Choroba umysłu jest rozkładana na czynniki pierwsze, obnażając jego słabość i bezbronność. Widz ma okazję uczestniczyć w tajemnym procesie terapii i doświadczyć siły rzeczywistego czynnika terapeutycznego jakim jest … relacja. Spektakl, 26, 27 lutego, al. Papieża Jana Pawła II 17, godz. 19, bilety 40 zł.

„NaDęTY MiniKoncert” dla dzieci

Najmłodsi będą mieli okazję poznać na otwierającym sezon artystyczny dla dzieci wydarzeniu – harfa gotycka. Rzadko spotykany i szczególny instrument, który wydaje z siebie przyjemne, kojące i balsamiczne dźwięki. A zagra na nim Emilia Raiter – harfistka z 25-letnim doświadczaniem, zakochana w swojej pracy, która uwielbia i wykonuje muzykę klasyczną, dawną, tradycyjną, musicalową, eksperymentalną, popularną. Warsztaty, 27 lutego, 13 muz, godz. 9 (0-2 lat), godz. 10:15 (2-4 lat), godz. 11:30 (4-6 lat), bilety 15 zł.

Kamil Żongler w DK 13 muz

Zaskakująca i pełna eksperymentów historia pewnego klauna, który postanowił… coś ugotować. Brak mu doświadczenia kucharskiego, więc nie bardzo wie jak, co i jak się gotuje, ale to nie jego jedyny problem, bo są jeszcze warzywa… wroga i nie lubiana przez wiele dzieci materia! Może coś zjemy, a może wyjdziemy głodni ze spektaklu… Na zabawny spektakl dla małych niejadków zaprasza Kamil Malecki. Kamil Żongler, 28 lutego, 13 muz, godz. 14:30, bilety 20 zł.

Sekretne życie – magiczna wystawa sztuki estońskiej w Zamku Książąt Pomorskich

W Holu Wschodnim zamku dostępna będzie ekspozycja „Secret Lives / Sekretne Życie”. Na wystawę składa się około 60 prac - grafik, rysunków i małych form przestrzennych, których autorami są znani i cenieni na świecie: Viive Noor, Kadi Kurema, Regina Lukk-Toompere i Urmas Viik. Autorzy są najbardziej znanymi ilustratorami w Estonii.
Wystawa „Secret Lives / Sekretne Życie” dostępna jest dla zwiedzających w godzinach 9 – 16. Wstęp wolny.

"Halo Ziemia!" w Pleciudze

Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!” Jesteś piękna”. A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia. Halo Ziemia!, 27 lutego, Pleciuga, godz. 15, bilety 15-20 zł.

"Bambi, opowieść leśna" w Pleciudze

Spektakl o życiu i przygodach małego, a potem dorosłego jelenia Bambi. Powieść dla dzieci "Bambi, opowieść leśna" została napisana i opublikowana przez austriackiego pisarza Felixa Saltena w 1923 roku. To historia żyjących w lesie zwierząt, wśród których jelenie stanowią grupę niemal arystokratyczną. Leśne życie opisane przez Saltena to nie sielanka. Obok miłych i pięknych chwil zdarzają się bowiem sytuacje pełne agresji czy wręcz tragedie, a zwierzęcy bohaterowie powieści zdają się być lustrzanym odbiciem społeczeństwa ludzkiego. Są wśród nich bohaterowie i tchórze, agresorzy i obrońcy, a cała powieść do złudzenia przypomina powstałą długo później historię z „Króla Lwa”. Bambi, opowieść leśna, 27 lutego godz. 16, 28 lutego godz. 11, Pleciuga, bilety 10-34 zł.

"Bajki z rękawa" w Pleciudze

Aktorzy improwizatorzy – Kasia Majewska, Paulina Majtas, Rafał Hajdukiwicz i Maciek Sikorski w spontanicznej grze, bez scenariusza i bez wcześniejszego przygotowania roli tworzą dialogi, akcję i niekiedy wyimaginowaną scenografię w trakcie występu. Bazując na sugestiach widzów tworzą postacie, które nigdy jeszcze nie powstały i nigdy nie miałyby szansy zaistnieć. Dzięki nieszablonowej konstrukcji przedsięwzięcia oraz interakcji z publicznością, bajka improwizowana pozwala łączyć ze sobą naukę, edukację oraz zabawę. Bajki z rękawa, 28 lutego, Pleciuga, godz. 16, bilety 10-34 zł.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie