Weekend w Szczecinie. Co będzie działo się w mieście? Oto najciekawsze wydarzenia kulturalne

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
"Król potworów" we Współczesnym
"Król potworów" we Współczesnym
Udostępnij:
Teatr już na dobre zagościł w Szczecinie. W ten weekend zobaczymy kilka ciekawych spektakli. To już ostatnie chwile również na imprezy plenerowe.

Festiwal Marek alei Wojska Polskiego

Już w weekend 19-20 września swoje święto będą obchodzić słynne szczecińskie marki od lat kojarzone ze śródmiejskim odcinkiem al. Wojska Polskiego. Podczas dwudniowego festiwalu lokale będą kusić odwiedzających atrakcjami przygotowanymi specjalnie na tę okazję. W miejscu dawnej Ściany Płaczu stanie Ściana Uśmiechu, a mieszkańcy i turyści będą mogli kibicować Henrykowi Sawce w biciu rekordu Polski w… rysowaniu na czas. Dodatkowo, na terenie wydarzenia staną stoiska marek wyróżnionych w miejskim projekcie „Zrobione w Szczecinie”.


Na gotyckim szlaku

Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na uroczysty koncert finałowy XI Letniego Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2020. Finałem tegorocznego cyklu koncertów Festiwalu, które realizowane były dotąd w formie transmisji filmów prezentowanych na stronie www.famd.pl będzie wieczór muzyki Jana Sebastiana Bacha. W programie zabrzmią wybitne dzieła lipskiego mistrza Uwertura C-dur BWV 1066 oraz kantata Mein Herze schwimmt im Blut BWV 199 w wykonaniu gwiazdy Festiwalu Anny Budzyńskiej – sopran oraz Orkiestry Famd.pl pod dyrekcja Pawła Osuchowskiego.
Koncert, 19 września, Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, godz. 19:30, wstęp wolny.


Włoskie smaki w Szczecinie

Suszone pomidory, słodkie oliwki czy wyjątkowe sery – to wszystkie produkty będzie można nabyć podczas drugiego Jarmarku Włoskiego, który rozpocznie się 18 września w Alei Kwiatowej. Na 10 dni w centrum Szczecina zagości Italia. A to za sprawą największych włoskich specjałów, które pojawią się w ofercie Jarmarku Włoskiego. Ubiegłoroczna edycja tego festiwalu przypadła do gustów szczecinian na tyle, że organizatorzy postanowili ponownie przyjechać do naszego miasta prosto ze słonecznych Włoch.
W ofercie znajdą się najlepsze produkty od słodkości prosto z Sycylii po słone przekąski z północy. Na smakoszy włoskiej kuchni będą czekać m.in. słodkie oliwki, suszone pomidory, faszerowane papryczki z tuńczykiem, oliwa z oliwek czy najlepsze sery i wędliny.
Stoiska jarmarku będą otwarte od 18 do 27 września w godz. 9 – 21.


"Gęstość zaludnienia" w Teatrze Kana

w sobotę Teatr Kana zaprasza na wyjątkowy spektakl, który powstał na podstawie "Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości" białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz - „Gęstość zaludnienia. Historię wybuchu” w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Bohaterowie opowieści Aleksijewicz są pogubieni w czasie. Nieustannie porównujący siebie stąd i siebie z kiedyś, pęknięci, niedokładnie poskładani, mają jednak zdolność przenikliwego spojrzenia. Problem w tym, że jest to spojrzenie Orfeusza, spojrzenie wstecz (w tym wypadku w głąb czaszki, w siebie).
Gęstość zaludnienia, 19 września, Teatr Kana, godz. 19, bilety 25-30 zł.


Śródmieście znów będzie świętować!

Spacery, wystawy, rodzinna gra miejska, warsztaty, koncerty, promocje w śródmiejskich lokalach i odsłonięcie mozaiki. 18 września rusza kolejna odsłona Święta Śródmieścia. „W tym roku cofniemy się w przeszłość (do lat 70. ubiegłego wieku) i zastanowimy się, co by było, gdyby... Ruszymy też w przyszłość, testując inne doświadczanie miasta podczas Rajskiego dnia na Rayskiego. Na finał będziemy mogli masowo wziąć udział w koncercie w maleńkiej pracowni, dzięki transmitowaniu go online. A to tylko mały wycinek atrakcji.
Święto Śródmieścia, 18-20 września, ul. Rayskiego, wstęp wolny.


„Zemsta nietoperza”

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na spektakle operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa (syna) w reżyserii Jitki Stokalskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka. To historia, która zaczyna się w mieszczańskim domu, przechodzi przez salę balową, aby zakończyć się… w więzieniu. Operetka ta bawi od prawie półtora wieku publiczność na całym świecie. Intryga, przebrania, walce, kuplety – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór w operze, wypełniony śpiewem i śmiechem. Brawurowo zagrane dzieło Johanna Straussa (syna) jest nieprzerwanie jednym z największych hitów wśród szczecińskich spektakli. Dajmy się wciągnąć w świat arystokracji, udawanych księżnych i przebranych służących.
Zemsta nietoperza, 19 września godz. 19, 20 września godz. 18, Opera na Zamku, bilety 45-120 zł.


"Kogut w rosole" w Teatrze Polskim

Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie. "Chciałbym, aby sprawiła Państwu dużo radości,a równocześnie była okazją do refleksji. Nie lubię teatru, który poucza, nudzi i udaje, że zna recepty na poprawienie świata…" - Marek Gierszał, reżyser.
Kogut w rosole, 18, 19 września, Teatr Polski Scena na Łasztowni, godz. 19, bilety 35-50 zł.


"Król potworów" we Współczesnym

Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction najnowszy spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60. XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości. W rzeczywistości tej, po radykalnych zmianach klimatycznych i przegranej przez Polskę wojnie polsko-amerykańskiej, pewnego dnia spotyka się grupa byłych żołnierzy, by wybrać się na pierwsze po wojnie polowanie. W lesie kryje się jednak coś dziwnego…
Król potworów, 17 września, Teatr Współczesny, godz. 19, bilety 26-40 zł.


Koncert zespołu Srebrzyści Akordeoniści

Srebrzyści Akordeoniści to zespół, który posiada w swoim repertuarze muzykę klasyczną, biesiadną i filmowo-rozrywkową. Poziom artystyczny pozwala zadowolić gusta nie tylko słuchaczy ze „srebrzystymi włosami". Podczas koncertów nasi odbiorcy aktywnie uczestniczą śpiewając wspólnie znane melodie. W programie koncertu znajdą się m.in.: „Księżyc Frajer" wraz ze Zbyszkiem „Bitelsem" Włodarczykiem. Zapraszamy na nostalgiczną podróż po starej Warszawie. Usłyszymy utwory Jaremy Stępowskiego, Stanisława Grzesiuka i Stanisława Wielanka.
Koncert, 18 września, 13muz, godz. 19, bilety 20 zł.


Leszek Możdżer w złotej sali i online

Jedyny i niepowtarzalny, czarodziej i wirtuoz Leszek Możdżer już 20 września w złotej sali Filharmonii w Szczecinie i w systemie pay-per-view (dostęp już od 10 zł). Podczas koncertu z orkiestrą symfoniczną, otwierającego tegoroczny cykl ESPRESSIVO, usłyszymy kompozycje samego Leszka Możdżera. Podczas koncertu otwierającego tegoroczny cykl ESPRESSIVO Leszek Możdżer wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Norberta Twórczyńskiego. W programie koncertu znajdą się orkiestrowe kompozycje Leszka Możdżera, między innymi "Balticetta" skomponowana na stulecie zaślubin Polski z morzem i inspirowana poematem symfonicznym Debussy'ego. Szykuje się kolejny niezapomniany wieczór z Leszkiem Możdżerem w naszej Filharmonii.
Koncert, 20 września, filharmonia, godz. 19, bilety 10-20 zł można wykupić na https://livefilharmonia.szczecin.pl.


Piknik literacki „Zasmakuj w Tokarczuk”

O najważniejszych wątkach i języku w literaturze noblistki, o nominacji do nagrody International Dublin Literary Award, o recepcji twórczości Olgi Tokarczuk rozmawiać będą Tatiana Czerska i Mariusz Strzeżek. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

  • Piknik literacki, 18 września, Rynek Sienny, godz. 16.
  • Godz. 18 odbędzie się koncert „Muzyka w Przestrzeni - Polska Muzyka Filmowa”
  • Godz. 20 pokaz filmu „Honorowy Obywatel”

Piątek online ze zdobywcami Grammy

Tegorocznych zdobywców nagrody Grammy za najlepsze nagranie muzyki kameralnej, zespół Attacca Quartet, usłyszymy już najbliższy piątek 18 września o godzinie 19 w filharmonii. Artyści wykonają dwa Kwartety smyczkowe Ludwiga van Beethovena.
Powstały w 2003 roku zespół Attacca Quartet zdążył już nawiązać współpracę ze wszystkimi najważniejszymi salami koncertowymi w Stanach Zjednoczonych, na czele z nowojorską Carnegie Hall. Obecnie rozwija się jego kariera europejska i azjatycka. „Mistrzostwo, które reprezentują, jest rzadkie nawet w kwartetach, które grają razem od dekad” – zachwala „The Washington Post”.
Koncert, 18 września, Filharmonia, godz. 19, bilety 10-20 zł livefilharmonia.szczecin.pl.


Premiera książki i spotkanie autorskie FiKa

Kluboksięgarnia FiKa zaprasza do zaprzyjaźnienia się z książką "Zielony latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów", którą spisała Julita Pasikowska-Kalica, a zrysowało 40 ilustratorów z całego świata. Stworzyli swoje interpretacje przyjaźni i podzieliło się z nami w książce. Wiodącą ilustratorka jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie - Aleksandra Szwajda.
Spotkanie, 19 września, FiKa, godz. 11-15, wstęp wolny.


Niedziela z Filipinkami

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na kolejną odsłonę "Niedzieli z Filipinkami" - przed nami rozmowy z artystkami, projekcie filmowe oraz tradycyjnie koncert, w czasie którego usłyszymy legendarne utwory szczecińskiej grupy muzycznej. W tym roku na wydarzenie obowiązują zaproszenia, które bezpłatnie można odebrać w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni.
Spotkanie, 20 września, Stara Rzeźnia, godz. 15, bezpłatne wejściówki.


"Bambi" - premiera w Pleciudze

Na podstawie powieści Felixa Saltena, w reżyserii Arkadiusza Klucznika. To opowieść o życiu i przygodach małego, a potem już dorosłego jelenia Bambi. Poznajemy życie leśnych zwierząt, ich stosunki, przygody, czasem radosne, czasem smutne, a nawet dramatyczne. Jelonek Bambi spotyka na swojej drodze inne jelenie i całą grupę mieszkańców leśnych: czaple, lisa, mysz i wiewiórkę, motyla i konika polnego, a nawet Onego – człowieka. Ten ostatni, nie jest bynajmniej przyjacielem zwierząt; pragnie podporządkować sobie las i jego mieszkańców. Na szczęście już dorosły i mądry jeleń Bambi czuwa nad wszystkim, aż w końcu zostaje królem lasu.
Bambi, 19 września, Pleciuga, godz. 17, bilety 20 zł.


Koncert Tymczasem

Tymczasem to nieznana dotąd jeszcze dobra chwila autorskiej poezji śpiewanej, dla której warto się zatrzymać na moment i dać unieść nad ziemią, aż do skończenia ostatniego słowa i nuty. Zespół tworzy pięcioro muzyków ze Szczecina. Głębię utworów wokalisty Adama Siewruka barwnie uskrzydlają dźwięki melodyjnych skrzypiec, wzruszającego fletu, poruszających gitar akustycznych i basowej.
Koncert, 19 września, Stara Rzeźnia, godz. 19, bilety 45 zł.


Free Blues Club otwiera klub. Jam Session

Free Blues Club otwiera się po wakacyjnej przerwie. Scena znowu będzie grać dla Was. Co tydzień w piątki i soboty będzie wspólne Jam Session. Klub zapewnia nagłośnienie, wzmacniacze oraz perkusje. Instrumenty zwyczajowo przynosicie swoje.
Jam Session, 18 września, Free Blues Club, godz. 19, wstęp wolny.


Krystyna Prońko

Krystyna Prońko - legendarna polska piosenkarka i wokalistka jazzowa. Jej największe przeboje to "Jesteś lekiem na całe zło", "Małe tęsknoty", "Deszcz w Cisnej", "Modlitwa o miłość prawdziwą", "On nie kochał nas" (w duecie z Majką Jeżowską), "Niech moje serce kołysze Ciebie do snu", "Senna kołysanka".
Koncert, 19 września, GOKSiR Przecław, godz. 17, bilety 89-99 zł.


Pajestka-Kostecki DUO - koncert promujący nową płytę

Pajestka Kostecki DUO:Zespół tworzą Dawid Pajestka – gitarzysta, kameralista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, obecnie wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Maciej Kostecki – gitarzysta, nauczyciel, muzyk sesyjny, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie.
Koncert, 19 września, 13muz, godz. 18, bilety 35 zł.


"My hrabiny nie płaczemy"

My hrabiny nie płaczemy" – nowy spektakl Olgi Adamskiej – mówione i śpiewane historie w humorystyczny i błyskotliwy sposób opowiedzą o codzienności kobiecego życia. We współczesnych monologach aktorka da głos różnym kobietom: matkom, żonom, córkom, samotnym i w związkach, aktywnym zawodowo, walczącym o spełnienie marzeń i znajdującym szczęście.
My hrabiny nie płaczemy, 19 września godz. 20.30, 20 września godz. 19, GOKSiR Przecław, bilety 50-60 zł.


"Projekt: Matka" w Kanie

Spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe.
Projekt: Matka, 20 września, Teatr Kana, godz. 17, bilety 25-30 zł.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie