Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny krok w stronę segregacji odpadów na ulicach Szczecina

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Władze miasta zapowiadają wprowadzenie do katalogu mebli miejskich koszy do selektywnej zbiórki odpadów. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami kolejnego etapu "śmieciowej rewolucji".

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami wielu zmian w systemie odbioru, przetwarzania i opłat za wywóz śmieci i nieczystości. W tych propozycjach jest jednak pewna luka - należące do miasta kosze uliczne nie są przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów. Dlatego, mimo usilnej chęci segregowania odpadów, wciąż butelka i ogryzek trafiają do jednego pojemnika, a następnie są razem wywożone.

- Nie ma w tej chwili planów zmiany rodzaju ustawianych koszy - informowała na jeszcze na początku tego roku Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Po kilku miesiącach pojawia się nadzieja, że w miejskiej przestrzeni pojawią się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wprowadzenie do katalogu miejskich mebli wzoru takich koszy.

Spytaliśmy się Was jakie są minusy mieszkania w Szczecinie, bo wiadomo, że plusów jest wiele! Niektóre z odpowiedzi nas zaskoczyły! Sprawdźcie sami!>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Brud, mało imprez i komunikacja miejska. Oto minusy mieszkan...

- W bieżącym roku Biuro Architekta Miasta, we współpracy z merytorycznie właściwymi wydziałami oraz jednostkami podległymi, rozpocznie proces przygotowania i opracowywania „wzorów” pojemników/koszy do recyclingu, do zastosowania w różnych obszarach miasta – informuje Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta w odpowiedzi na interpelację grupy radnych Koalicji Obywatelskiej.

Zgodnie z przyjętą dla Katalogu Mebli Miejskich Miasta Szczecin zasadą zaproponowany „wzór” powinien umożliwiać zarówno zakup gotowego wyrobu z zachowaniem zasad konkurencyjności, jak i jego indywidualne wykonanie.

Miejskie pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów można zobaczyć na przykład w Niemczech. Również na polskich stacjach benzynowych i w miejscach użyteczności publicznej można spotkać się z prośbami dotyczącymi segregacji odpadów.

Obecnie na terenie miasta stoi około dwa i pół tysiąca koszy na śmieci. W 2020 r. za ich opróżnianie zapłacimy prawie półtora miliona złotych.

Wprowadzenie ogólnodostępnych koszy do recyklingu jest spowodowane wymogami, jakie stawia przed samorządami rząd.

- Zgodnie z ustawą każdego roku jesteśmy zobowiązani do podnoszenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych, a w roku 2035 musimy osiągnąć aż 65 procent - tłumaczą szczecińscy radni.

ZOBACZ TEŻ:

Przygotowaliśmy listę 20 najpopularniejszych produktów, które do tej pory segregowaliśmy, a teraz mamy je wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Szczegóły w galerii zdjęć! >>>

Jak segregować śmieci w Szczecinie? Tego plastiku już nie mu...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński