MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne! Zmiany w programie Dobry Start. Sejm przegłosował ustawę. Chodzi o wypłaty 300 zł na każde uczące się dziecko

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.
Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
Program Dobry Start, czyli wypłata 300 zł na każde uczące się dziecko ulegnie zmianie. Sejm przegłosował ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która teraz trafi do Senatu.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej głosowało 242 posłów, 164 było przeciw, a 45 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w programie Dobry Start zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Z zapowiedzi wynika, że projekt zostanie przyjęty przez rząd jeszcze w ciągu tego kwartału.

Co się zmieni?

Jak czytamy na stronach rządowych, Program Dobry Start czekają trzy zmiany. Po pierwsze zmieni się organ obsługujący świadczenie dobry start. Z godnie z projektem, program będzie obsługiwał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ", który dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, a tym samym będzie w bardziej efektywny sposób obsługiwał wypłatę świadczenia".

Po drugie, proponowane rozwiązanie zakłada zmianę w procesie składania wniosków o świadczenie. wnioski będzie można składać wyłącznie online.

Po trzecie zmieni się sposób wypłaty świadczenia, wypłata ma następować jedynie na wskazane konto, a nie w formie gotówkowej.

Koszty obsługi świadczenia dobry start są obecnie określone na poziomie 10 zł na "dziecko". Jak napisano, proponowane spowodują "znaczącą redukcję kosztów obsługi". - W niniejszym projekcie zakłada się określenie kosztów obsługi jako 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń dobry start. W okresie 2021–2031 łączne szacowane koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł w omawianym okresie- napisano.

- My jesteśmy przygotowani pod względem operacyjnym i sanitarnym do tego, żeby przyjąć gości na majówkę i bardzo byśmy tego chcieli- mówi ekspert.

Co z wyjazdami na majówkę? "Branża jest gotowa i z wielką ra...

Dobry start, czyli 300 zł dla uczniów

Świadczenie dobry start wynosi 300 zł i jest przyznawane na każde dziecko, raz w roku, bez względu na dochód rodziny. Od momentu uruchomienia w 2018 roku na program wydatkowano ponad 4 mld złotych (stan na grudzień 2020 r.). Łączne koszty obsługi świadczenia dobry start od początku funkcjonowania programu, wyniosły blisko 131 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne! Zmiany w programie Dobry Start. Sejm przegłosował ustawę. Chodzi o wypłaty 300 zł na każde uczące się dziecko - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński