MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany dla pacjentów. Od 20 lipca 2024 r. nowe zasady realizacji recept

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Nowe przepisy dotyczące recept wchodzą w życie od 20 lipca 2024 roku. Zmiany są istotne i będą dawać nowe możliwości zarówno farmaceutom, jak i pacjentom. Na czym polegają? Sprawdź, co się zmieni w kwestii realizacji recept.

Spis treści

Recepty na nowych zasadach. Co się zmieni?

Od 20 lipca 2024 roku będą obowiązywać nowe zasady dotyczące recept. Zmiany są istotne i dotyczą m.in. wydawania leków, wyrobów leczniczych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, jeżeli na recepcie nie wskazano dawkowania, zostało błędnie określone lub recepta została wypisana w nieczytelny sposób.

Farmaceuta będzie teraz mógł zrealizować taką receptę „zgodnie z posiadaną wiedzą”. Oznacza to, że jeśli pacjent z cukrzycą otrzymał receptę z błędnie wpisanym dawkowaniem insulin (np. 3 x dziennie po 23 amp.), to osoba realizująca receptę odczyta ją w prawidłowy sposób (w tym przypadku 3 x dziennie po 23 jednostki międzynarodowe).

Zmiany dotyczą m.in. wydawania leków, wyrobów leczniczych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Zmiany dotyczą m.in. wydawania leków, wyrobów leczniczych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. gpointstudio/freepik

To jednak nie wszystkie zmiany. W przypadku dawkowania, którego na recepcie nie wpisano, wpisano nieczytelnie, błędnie lub niezgodnie z art.96a PF, farmaceuta będzie mógł wydać ilość nie większą od ilości zawartej w czterech najmniejszych opakowaniach (w zależności od wykazu).

W przypadku leku recepturowego nadal będzie można wydać tylko podwójną ilość tzw. ryczałtów. Do tej pory osoba realizująca receptę mogła wydać ilość produktu, która nie była większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach z wykazu produktów refundowanych lub dwa najmniejsze dostępne w obrocie, jeżeli recepta dotyczyła produktów spoza tego wykazu.

Recepty na leki recepturowe, in vitro i leki psychotropowe

Od 20 lipca 2024 roku zmieni się także sposób realizacji recept na leki recepturowe (czyli do stosowania zewnętrznego na skórę) oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro (tzw. testy diagnostyczne). Jeżeli na receptach nie wpisano sposobu dawkowania, wpisano je błędnie lub nieczytelnie, osoba realizująca może wydać do czterech najmniejszych opakowań (w zależności od wykazu). W przypadku przepisania większej ilości opakowań farmaceuta może je wydać,  gdy na recepcie określono przynajmniej częstotliwość stosowania (np. 2 x dziennie).

Zmiany nie dotyczą leków, które zawierają środki odurzające i substancje psychotropowe. Recepty na nie będą realizowane na starych zasadach i będą wydane na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Niezbędne jest też podanie na recepcie sposobu dawkowania. Brak takiej informacji sprawia, że recepta nie będzie mogła zostać zrealizowana.

Nowe zasady realizacji recept wchodzą w życie 20 lipca 2024 roku.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński