MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WAŻNE! Ostatnie dni by dostać 300 zł na ucznia z Dobry Sart jeszcze w sierpniu. Jak to zrobić po zmianach, sprawdź: 16.08.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Najbardziej zmobilizowani rodzice zamieszkują województwa mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, pomorskie.  W tych województwach już pierwszego dnia, liczba wniosków przebiła 20 tysięcy.
Najbardziej zmobilizowani rodzice zamieszkują województwa mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, pomorskie. W tych województwach już pierwszego dnia, liczba wniosków przebiła 20 tysięcy. Grzegorz Dembiński / Polska Pres
Po raz kolejny uczniowie mogą liczyć na wyprawkę szkolną przed nowym rokiem szkolnym - w ramach programu "Dobry Start" popularnie nazywanym 300 plus. W tej edycji programu nastąpiły jednak zmiany. Co trzeba wiedzieć, by szybko złożyć wniosek - a możliwe jest to od 1 lipca - i dostać pieniądze do dyspozycji jeszcze przed początkiem nowego roku szkolnego?

1 lipca ruszył nabór wniosków do tegorocznej edycji programu, a według stanu na 13 lipca zgłoszono już ponad milion dzieci. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to zaledwie ok. 30 proc. tej liczby. To pokazuje jak ważny dla Polaków jest program „Dobry start” oraz jak szybko i sprawnie korzystają z cyfrowej obsługi systemu.

Polacy świetnie radzą sobie z nowymi technologiami. 1 lipca rozpoczął się nabór wniosków o świadczenie „Dobry start” – w tym roku wyłącznie online. Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już milion wniosków. – To bardzo dobry wynik i dowód na to, że coraz rzadziej mamy opory z korzystania z dobrodziejstw sieci załatwiając różne sprawy, również wnioskując o świadczenia takie jak „Dobry start” czy „Rodzina 500+” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W czwartek, 22 lipca, ZUS rozpoczął wypłatę pierwszych środków z programu Dobry Start. Najszybciej 300+ dostaną ci rodzice i opiekunowie, którzy złożyli wniosek już na początku lipca.

Jak informuje ZUS, instytucja wypłaca już pieniądze w ramach programu Dobry Start. Pierwsze 30 mln zł trafiło na konta rodziców i opiekunów, którzy złożyli wniosek na początku lipca. Do końca tego tygodnia ZUS wypłaci 52 mln zł.

W czwartek, 22 lipca, ZUS rozpoczął wypłatę pierwszych środków z programu Dobry Start. Najszybciej 300+ dostaną ci rodzice i opiekunowie, którzy złożyli wniosek już na początku lipca. W ramach pierwszej transzy na konta trafi 30 mln zł na 100 tys. dzieci.

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

]Największy spadek cen koszyka odnotowano w sieci Makro, w której średnia cena w lipcu 2021 r. była niższa o 23,88zł niż przed rokiem. To o 9,83% mniej.

Teraz zakupy podstawowych produktów droższe. O 2,25 proc. ni...

Zmiany w programie

Rok 2021 przyniósł zmiany w programie, od teraz wnioski o świadczenie można składać tylko w formie elektronicznej, obsługą całego procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wypłata środków obywać się będzie wyłącznie na rachunki bankowe.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Wprowadzona zmiana jest odpowiedzią na naturalnie zachodzące zmiany zachowań samych wnioskujących. W przypadku świadczenia „Dobry start” w 3 ostatnich naborach wniosków procent tych złożonych elektronicznie wzrósł z 48 proc. w 2018 roku do 72 proc. w roku 2020 (2,28 mln z 3,19 mln).

5.Nie udostępniaj swojej lokalizacji.Udostępnianie swojej lokalizacji znajomym w mediach społecznościowych jest powszechne, jednak może okazać się niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Unikaj ogłaszania dat i lokalizacji wakacji w mediach społecznościowych. Stwarza to nie tylko otwarte zaproszenie dla przestępczej inwazji na Twój dom, ale także dostarcza wskazówek dla cyberprzestępców, jak przeprowadzać cyberataki.- Wraz z rozluźnieniem obostrzeń związanych z pandemią rośnie liczba wyjazdów, przede wszystkim turystycznych. Letni odpoczynek z pewnością będą chcieli wykorzystać cyberprzestępcy, dlatego każdy powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo cybernetyczne podczas podróży. – twierdzi Wojciech Głażewski, dyrektor polskiego oddziału firmy Check Point Software.

Cyberprzestępcy chcą wykorzystać twój luz i beztroskę: 23.07...

Bankowość elektroniczna z pomocą

Podobnie jak w poprzednich latach zdecydowana większość wnioskujących składa dokumenty poprzez bankowość elektroniczną (ok. 71 proc.), w drugiej kolejności rodzice wybierają platformę PUE ZUS (ok. 21 proc.), na trzecim miejscu stawiają portal Empatia (ok. 8 proc.).
W roku poprzednim proporcje te rozkładały się podobnie.

Duże zainteresowanie już od startu

Po niespełna tygodniu już niemal 1 milion z 4,5 miliona dzieci zostało zgłoszonych do świadczenia w tegorocznej edycji programu Dobry start. Biorąc pod uwagę fakt, że czas na przesłanie formularzy jest do końca listopada to świetny wynik.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Przoduje Mazowsze i Śląsk

Najbardziej zmobilizowani rodzice zamieszkują województwa mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, pomorskie. W tych województwach już pierwszego dnia, liczba wniosków przebiła 20 tysięcy.
- Statystyki pokazują, że zmiana w programie „Dobry start”, którą wprowadziliśmy jest krokiem w dobrym kierunku i odpowiedzią na realne potrzeby współczesnych rodziców – powiedziała Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej i dodała – Weszliśmy tym samym już na dobre na drogę digitalizacji usług społecznych i będziemy nią podążać.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Kto może złożyć wniosek?

O świadczenie „Dobry start” mogą wnioskować wszystkie rodziny bez względu na dochód.

Wniosek składa rodzic:

  • jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem,
  • jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, to świadczenie otrzyma ten, kto pierwszy złoży wniosek,
  • gdy drugi rodzic złoży wniosek o świadczenie po innym rodzicu, ZUS ustali, kto sprawuje opiekę na dzieckiem.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek online, tak jak w poprzednich latach, można złożyć:

  • przez bankowość elektroniczną
  • portal Emp@tia
  • PUE ZUS

Wnioski można składać do 30 listopada br.

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WAŻNE! Ostatnie dni by dostać 300 zł na ucznia z Dobry Sart jeszcze w sierpniu. Jak to zrobić po zmianach, sprawdź: 16.08.2021 - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński