MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważna sesja w Szczecinie. Budżet, przyszłość Łasztowni i kamienice nad Odrą

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
We wtorek radni Szczecina zdecydują o sprzedaży niepozornego kawałka ziemi przy ulicy Łady. Kupić go chce PŻM i postawić tam atrakcyjne kamienice. To nie jedyna ciekawa sprawa wtorkowej sesji.

Spółka PŻM planuje budowę nowoczesnych, stylizowanych kamienic o szerokości elewacji do 25 m i wysokości do 20 m (5-6 kondygnacji) oraz biurowców z drobnymi usługami i sklepami w parterze od strony ul. Łady.

PZM od wielu lat posiada już sąsiedni teren (w okolicach parkingu) - 6 tys. mkw. Teraz wystąpiła do rady miasta o sprzedaż dwóch działek o łącznej powierzchni 1150 metrów kwadratowych sąsiadujących z główną działk. Teraz to z głównie chaszcze i trawa.

- Działka należy od dziesięcioleci do Polskiej Żeglugi Morskiej i chcielibyśmy ostatecznie zagospodarować ten teren, wprowadzić tam ład przestrzenny i poprawić estetykę otoczenia mieszkańców okolicznych budynków. W zamierzeniach PŻM miałby to być kilkukondygnacyjny budynek o charakterze usługowo-biurowym, typu nowoczesnej kamienicy, z dużą ilością zieleni wokół - wyjaśnia Krzysztof Gogol z PŻM.

Potwierdza to Przemysław Taraciński, dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami szczecińskiego magistratu.

- Ta działka może być przeznaczona do nieruchomości głównej, czyli działki, która jest w użytkowaniu wieczystym PŻM-u. Dzięki niej inwestor będzie mógł zabudować całą działkę, bo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest obowiązek doklejenia się do obowiązującej linii zabudowy wzdłuż ulicy - tłumaczył radnym z komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa.

Łasztownia ma być perłą

Radni mają też uchwalić we wtorek plan zagospodarowania przestrzennego Łasztowni. Chodzi o ok. 174 hektary. Prace nad dokumentem zaczęły się jeszcze w 2014 r. Przewiduje m.in., że Wyspa Grodzka zostanie przekształcona w park i przestrzeń zieloną, ogólnodostępną dla każdego mieszkańca. Między bulwarem Gdańskim, a Parnicą powstanie teren zielony z możliwością wodowania kajaków, łódek. Wzdłuż ulicy Energetyków zamiast parkingu będzie możliwość zbudowania budynku wielofunkcyjnego. Nie będzie można zbudować galerii handlowej w miejscu obecnej fabryki czekolady. Tereny pod trasą Zamkową zostaną przeznaczone pod parkingowce i parkingi.

Zmienią budżet

Szykują się też niemałe zmiany w budżecie Szczecina. Dochody Szczecina mają wzrosnąć o 14,9 mln zł, a wydatki o 99,1 mln zł. Deficyt wyniesie 84,1 mln zł. Miałby zostać sfinansowany, głównie z emisji obligacji na 12-15 lat (71 mln zł). To nowość, choć nie ma pewności, czy do tego dojdzie. Wszystko zależy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w którym Szczecin zaciągał kredyty na dobrych warunkach. O ponad milion złotych ma się zwiększyć budżet na kulturę. O ponad 3,6 mln zł więcej trafi na utrzymanie i konserwację zieleni miejskiej. Chodzi m.in. o wdrożenie kompleksowego zarządzania drzewostanem, zatrudnienie dodatkowej osoby do pracy w bazie GREENSPACES i prowadzenie inspekcji drzew, itp. 2,1 mln zł trafi do Strefy Płatnego Parkowania na zapewnienie porządku i czystości w strefie. Dodatkowe 521 tys. zł. wesprze sfinansowanie doświetlenia przejść na ulicach. m.in Duńska, Łączna, Obotrycka. 735 tys. zł. otrzyma Centrum Profilaktyki Uzależnień. Pochodzą z wpływów ze sprzedaży „małpek”, czyli wódki w 300 ml butelkach

Sesja zaczyna się o godz. 10. Będzie transmitowana na YouTubie (kanał Rada Miasta Szczecina)

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński