MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważna informacja dla kierowców! Projekty uchwał o wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania na szczecińskiej starówce gotowe

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Najpóźniej jutro do biura Rady Miasta trafią projekty uchwał dotyczących stworzenia na szczecińskiej starówce Strefy Płatnego Parkowania. Mają być przegłosowane jeszcze na kwietniowej sesji. To oznacza, że darmowe parkowanie na starówce będzie możliwe jeszcze co najmniej kilka tygodni.

- Dziś lub jutro dwa stosowne projekty uchwał trafią do Biura Rady Miasta. Zgodnie z planem powinny znaleźć się w porządku obrad sesji Rady Miasta 25 kwietnia. Pierwszy dotyczy wyłączenia sześciu ulic ze Strefy Zamieszkania Stare Miasto, drugi - włączenia ich do Strefy Płatnego Parkowania - potwierdza Wojciech Jachim z NiOL, miejskiej spółki zarządzającej płatnymi parkingami w Szczecinie.

SPP pojawi się więc na sześciu ulicach, na których do niedawna obowiązywała Strefa Zamieszkania Stare Miasto - Łaziebna, Mariacka, część Tkackiej (od Pl. Żołnierza do Grodzkiej), Staromłyńskiej (od Pl. Żołnierza do Końskiego Kieratu), Koński Kierat (od Mariackiej do Farnej), Staromiejskiej (od Grodzkiej do Wyszyńskiego). To na tych ulicach parkowanie było najdroższe - nawet 10 zł za godzinę.
W SPP (nawet w strefie A) będzie dużo tańsze. Pierwsza godzina kosztuje 3,60 zł.

Zamiana stref to efekt niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Strefa Zamieszania Stare Miasto rozpoczęła działalność w marcu 2021 r. i od razu wzbudzała kontrowersje. Jedna z nich dotyczyła decyzji o wyłączeniu sześciu ulic z kategorii dróg gminnych. To taki prawny zabieg, aby można było stworzyć strefę płatnego postoju. 9 lutego 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że władze miasta w niewłaściwy sposób dokonały tej operacji. Argumenty sądu były na tyle przekonujące, że miasto nie złożyło apelacji. Dlatego 23 marca wyrok uprawomocnił się i od tego dnia parkowanie na starówce (oprócz Placu Orła Białego) jest bezpłatne.

Na razie nie wiadomo od kiedy, w razie uchwalenia przez radnych, SPP zacznie obowiązywać, choć stanie się to nie wcześniej niż za kilka tygodni. Do tego czasu kierowcy mogą na sześciu ulicach Starówki parkować za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński