Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warzywa zamiast cukierków

Róża Adamcio
Fot. OKO
Prezenterka telewizyjna Agnieszka Górniakowska to nie tylko specjalistka od prognozy pogody, ale także - jak się okazuje - od zdrowego żywienia.

Jako mama 1,5-letniego Miłosza postanowiła podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat karmienia najmłodszych. W ten sposób powstał poradnik jej autorstwa pt. "Zdrowy start, czyli: Zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie".

Agnieszka Górniakowska od dawna zwraca uwagę na to, co jada. Gdy jako nastolatka przeszła na wegetarianizm, sukcesywnie - poprzez lekturę - poszerzała wiedzę na temat zbalansowanej diety.

- Zaczęłam od eksperymentowania na sobie - obserwowałam, jak zareaguje moje ciało, gdy zjem daną potrawę czy produkt - wspomina prezenterka. - W ten sposób mimowolnie stałam się ekspertem od żywienia. Koledzy z pracy ciągle proszą mnie o radę w tych kwestiach.
Półtora roku temu, gdy na świat przyszedł synek Miłosz, Agnieszka Górniakowska zafascynowała się karmieniem maluchów.

- W tym samym czasie na antenie TVN Style prowadziłam program poradnikowy "Zdrowy start", do którego zapraszaliśmy specjalistów od żywienia dzieci - dietetyków, pediatrów oraz naukowców badających wpływ jedzenia na zdrowie najmłodszych. Dowiedziałam się wtedy wielu mądrych i sprawdzonych rzeczy - przyznaje. - Postanowiłam więc, że moją misją będzie podzielenie się z innymi tą ważną wiedzą.

"Zdrowy start" w przystępny sposób odpowiada na pytania nurtujące młodych rodziców, którzy bazują głównie na doświadczeniu mam i babć lub na wiadomościach z internetu. Wartość książki wzmacniają wskazówki i rady doktor Anny Stolarczyk z Centrum Zdrowia Dziecka.

Zdaniem autorki poradnika, programowanie zdrowia poprzez odżywianie odbywa się w życiu płodowym i pierwszych 12 miesiącach po narodzeniu. Nie oznacza to jednak, że jeśli dziecko ma już kilka lat, to nie ma sensu przyzwyczajać go do prawidłowej diety.

- Nigdy nie jest za późno na wprowadzanie zmian na lepsze. Bo każda - choćby niewielka innowacja - kształtuje w naszych pociechach nawyki żywieniowe i świadomość tego, co dobrze wpływa na ich zdrowie. Wyniesiona z domu wiedza o mądrym odżywianiu będzie towarzyszyć dziecku w jego dorosłym życiu - zapewnia Agnieszka Górniakowska. - Profesor medycyny w dziedzinie gastrologii Jerzy Socha porównuje ten proces do działania komputera. Jak go zaprogramujemy, tak będzie działał. Przekładając to na żywienie dziecka - jeżeli od samego początku jego rozwoju będzie karmione według zrównoważonej diety, to zaprogramujemy je prozdrowotnie. Dzięki temu nie będzie miało skłonności do alergii, otyłości, cukrzycy, miażdżycy czy chorób serca.

Jak słusznie zauważa dziennikarka , tego typu działania kosztują więcej czasu i energii, a także pieniędzy.
- Trudno znaleźć ekologiczną żywność bez sztucznych ulepszaczy, wzmacniaczy zapachu. Swoją drogą - nie każdego na nią stać - stwierdza. - Jednak rodzice w trosce o swoje dzieci powinni starać się umiejętnie kontrolować proces żywienia.

Wymaga to pewnego wysiłku, ale tu nie chodzi o całkowitą rewolucję! Przecież zamiast kupować cukierki można upiec ciasto drożdżowe z owocami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński