MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto kupić obligacje oszczędnościowe w październiku czy lepiej wybrać lokatę? Sprawdź nowość w ofercie Ministerstwa Finansów [16.10.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Trzeba wiedzieć, że obligacje oszczędnościowe wygrywają pod względem elastyczności. Inwestować można od 100 zł i bez ograniczeń kwotowych. Natomiast w przypadku najatrakcyjniej oprocentowanych lokat trzeba spełniać warunki dodatkowe: być stałym klientem, zainwestować minimum (kwota zazwyczaj w tysiącach) i nie więcej (tu z kolei limit górny dla lokaty).
Trzeba wiedzieć, że obligacje oszczędnościowe wygrywają pod względem elastyczności. Inwestować można od 100 zł i bez ograniczeń kwotowych. Natomiast w przypadku najatrakcyjniej oprocentowanych lokat trzeba spełniać warunki dodatkowe: być stałym klientem, zainwestować minimum (kwota zazwyczaj w tysiącach) i nie więcej (tu z kolei limit górny dla lokaty). Maciej Jeziorek/Polska Press
1 października Biuro Maklerskie Pekao, jako kolejny agent emisji, udostępniło możliwość nabywania obligacji skarbowych. Dotychczasowi klienci Pekao, a także wszystkie osoby zainteresowane obligacjami skarbowymi będą mogły je kupić w kanałach zdalnych – bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay. To nie jedyna nowość - najważniejsza to wyższe niż w sierpniu i we wrześniu oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych w październiku.

W październiku, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wynosi 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc..

Ponadto podniesione zostało oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85 proc. dla 3-latek, 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w październiku

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w październiku 0,00 proc. dla obligacji jednorocznych i 0,10 proc. dla obligacji dwuletnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc.. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc..

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

W październiku Ministerstwo Finansów podwyższyło oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pp wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich.

Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pp, będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat. Ma top jeszcze bardziej zachęcać klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy oszczędnościowych obligacji skarbowych.

Obligacje trzymiesięczne dalej tylko na 3 procent

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych OTS pozostaje bez zmian. Przypomnijmy, że obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,00% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).

Oferta obligacji oszczędnościowych jest różnorodna zarówno pod względem długości oszczędzania, zasad oprocentowania, jak i wypłaty odsetek. Klienci indywidualni mogą wybrać taki rodzaj obligacji, który będzie najlepiej dostosowany do ich preferencji.

- Warto pamiętać o możliwości bezpiecznego i wygodnego zakupu obligacji w serwisach internetowych naszych agentów. Obligacje będą dostępne pod dotychczasowym adresem www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz nowym – www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl. Od 1 października obligacje dostępne będą również u nowego agenta Pekao, pod adresem www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay – skomentował Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.obligacjeskarbowe.pl.

Jakie oszczędnościowe obligacje skarbowe inwestorzy kupują najchętniej?

Ostatnie dostępne dane dotyczą sierpnia 2022 r. Najchętniej kupowanymi wówczas instrumentami były obligacje 4-letnie – COI. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 2.904,0 mln zł (48 proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 1-roczne – ROR (28 proc.), 10-letnie – EDO (8 proc.) i 2-letnie – DOR (7 proc.).W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 3-miesięczne – OTS (4 proc.) i 3-letnie – TOS (4 proc.).

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono kwotę 64 mln zł.

Dlaczego najlepiej sprzedają się obligacje czteroletnie?

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,50 proc. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00 proc. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania. Inflacja jest rozumiana jako stopa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowana dla 12 miesięcy i ogłaszana przez Prezesa GUS w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego.

Jak łatwo się zorientować, oszczędzający nie spodziewają się, by inflacja w Polsce szybko cofnęła się w sposób gwałtowny. Liczą więc na wysokie odsetki w kolejnych latach tak ulokowanych oszczędności. A gdyby nawet inflacja mocno spadła w czasie tych czterech lat, to i tak odpowiedni zysk gwarantuje dodatkowa - 1-procentowa ponad inflację marża.

Co jest korzystniejsze: oszczędnościowe obligacje skarbowe czy lokata w banku?

Przy oferowanym w październiku oprocentowaniu – oszczędnościowych bonów skarbowych przez Ministerstwo Finansów oraz lokat przez banki, co jest korzystniejsze i co wybrać?

Nie ma prostej odpowiedzi na zasadzie alternatywy. Natomiast zawsze jest, niezależnie od tego czy chcemy lokować-inwestować w papiery wartościowe, waluty, złoto czy cokolwiek innego podpowiedź jedna: najlepiej we wszystko po trochu, bo dywersyfikowanie to żelazna zasada a cała sztuka sprowadza się do optymalnych proporcji przy dzieleniu kapitału, który ma iść pod inwestycje.
Wracając zaś do obligacji i lokat, to nim zacznie się analizować oprocentowanie, warto poznać plusy i minusy obu instrumentów finansowych – wszak przy inwestowaniu liczą się nie tylko zwrot z inwestycji i poziom ryzyka.

Trzeba więc wiedzieć, że obligacje oszczędnościowe wygrywają pod względem elastyczności. Inwestować można od 100 zł i bez ograniczeń kwotowych. Natomiast w przypadku najatrakcyjniej oprocentowanych lokat trzeba spełniać warunki dodatkowe: być stałym klientem, zainwestować minimum (kwota zazwyczaj w tysiącach) i nie więcej (tu z kolei limit górny dla lokaty).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński