Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty edukacyjne w Szczecinie dla pacjentów z cukrzycą typu II

Anna Folkman
Anna Folkman
23.08.2017 gdansk,  redakcja dziennika baltyckiego - bezplatny pomiar cukru , badanie lekarskie  z inicjatywy fundacji sztuka zycia  we wspolpracy z redakcja dziennik baltycki fot. karolina misztal / polska press / dziennik baltycki
23.08.2017 gdansk, redakcja dziennika baltyckiego - bezplatny pomiar cukru , badanie lekarskie z inicjatywy fundacji sztuka zycia we wspolpracy z redakcja dziennik baltycki fot. karolina misztal / polska press / dziennik baltycki Karolina Misztal
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, 7 kwietnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ w Szczecinie przy ul. Arkońskiej odbędą się warsztaty edukacyjne dla pacjentów z cukrzycą typu II. Zgłoszenia udziału należy kierować pod numerem telefonu 509 431 580, od wtorku do czwartku w godzinach 13-15.

Warsztaty poprowadzą dr Aleksandra Kroll, psycholog PUM oraz mgr Iwona Trzepiałowska, specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego. Spotkanie z pacjentami odbędzie się w godz. 10-13 w sali konferencyjnej ZOW NFZ w Szczecinie, przy ul. Arkońskiej 45.

Podczas warsztatów odbędą się zajęcia interaktywne:

- Codzienne życie z cukrzycą - blaski i cienie choroby przewlekłej
- Jak radzić sobie z przewlekłą chorobą?
- Samokontrola - ważne elementy terapii cukrzycy
- Uczestnicy warsztatów proszeni są o zabranie ze sobą glukometrów do wykonywania samokontroli glikemii.

Cukrzyca może zaatakować znienacka, może też działać podstępnie przez wiele lat. Bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w roku skontrolować swój poziom cukru a kiedy okaże się, że nie jest odpowiedni, porozmawiać z fachowcami i dostosować się do ich zaleceń. Z tą chorobą można normalnie żyć.

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Cukrzycę leczymy ponieważ, stale utrzymujący się nadmiar cukru we krwi, może prowadzić do powikłań, które są głównym jej problemem.

Kilka postaci cukrzycy
Wyróżniamy dwa główne typy cukrzycy typ I i typ II. W typie pierwszym mamy do czynienia z bezwzględnym brakiem produkcji insuliny. Leczenie insuliną trwa w tym wypadku od początku do końca życia. W typie II insulina jest produkowana, ale jest jej za mało lub nie działa tak jak potrzeba.

Istnieją też inne typy cukrzycy związane np. z uszkodzeniami trzustki a także cukrzyca ciężarnych. Przyczyną powstania cukrzycy ciężarnych są zmiany w gospodarce hormonalnej. Ta postać cukrzycy kończy się wraz z rozwiązaniem ciąży, może jednak zdarzyć się, że powróci w przyszłości, w postaci cukrzycy typu drugiego, co dotyczy przeważnie kobiet, które nie przestrzegają zaleceń sposobu odżywiania i trybu życia. Na szczęście teraz w ramach badań profilaktycznych w czasie ciąży, obowiązkowo wykonuje się badanie krzywej cukrowej. Wykrycie cukrzycy u ciężarnych jest bardzo ważne z uwagi na zdrowy rozwój dziecka. Jeśli chorobę zdiagnozuje się u takiej kobiety, musi ona być prowadzona przez diabetologa.

Groźne powikłania
Jeśli chodzi o powikłania cukrzycy, dzielimy je na ostre i przewlekłe. Do ostrych zalicza się hipoglikemię dotyczy ona nie tylko osób z cukrzycą typu pierwszego i może prowadzić do utraty przytomności i śpiączki. Charakterystycznym objawem cukrzycy pierwszego typu jest spadek masy ciała, nadmierne pragnienie i wielomocz. Ten typ cukrzycy przebiega gwałtownie i dotyczy dzieci i młodzieży. Mamy też cukrzycę typu lada, to jest tak jakby cukrzyca typu I, która pojawia się u osób w starszym wieku.
Powikłania przewlekłe to takie, na które "pracujemy" latami. Są to uszkodzenia wzroku, nerek, neuropatie, zespół stopy cukrzycowej, który nieleczony może prowadzić nawet do amputacji kończyn. Pojawiają się przy cukrzycy typu II, bo choroba ta niewykryta może towarzyszyć nam przez wiele lat. Dopiero, kiedy trafiamy do szpitala np. ze złamaną nogą, lekarze przypadkowo ją odkrywają. Może się to zdarzyć też przy okresowych badaniach w pracy, przy rutynowej wizycie u okulisty, który w dnie oka dostrzeże charakterystyczne zmiany, czy u ginekologa, którego zaniepokoją częste infekcje. Infekcje narządów moczowych i płciowych mogą dotyczyć także mężczyzn. U panów częstym symptomem cukrzycy drugiego typu są również problemy z potencją.

Choroby idą w parze
Należy zauważyć, że cukrzyca jest czynnikiem ryzyka chorób naczyniowo-sercowych, często współistnieją z nią nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, stan po zawale, miażdżyca. Cukrzyca sprzyja rozwojowi tych chorób. Rzadko zdarza się, by pacjent chorował tylko i wyłącznie na cukrzycę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński