Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszewo: W kościele ostro skrytykowali radnych miasta

mp
Ziemia, na której miałby stanąć kościół pw. św. Jana Pawła II (na zdjęciu jeszcze zarośnięty chaszczami) warta jest na wolnym rynku ok. 2 mln. zł.
Ziemia, na której miałby stanąć kościół pw. św. Jana Pawła II (na zdjęciu jeszcze zarośnięty chaszczami) warta jest na wolnym rynku ok. 2 mln. zł. Archiwum
List krytykujący rajców Szczecina odczytano w niedzielę w kościele na Warszewie. To reakcja na odmowę wydzierżawienia ziemi pod budowę drugiej świątyni na dzielnicy.

Kościół pw. blogosławionego Jana Pawła II miałby stanąć przy ul. Jantarowej. Radni postanowili, że nad projektem obywatelskiej uchwały chcą jeszcze popracować.

- Celem niektórych środowisk może być niedopuszczenie do powstania kościoła na naszym Warszewie (...). Z przykrością stwierdzamy, że radni niektórych klubów, narzucając dyscyplinę partyjną w głosowaniu nad naszym projektem, bez umożliwienia nam odniesienia się do stawianych wątpliwości, odesłali projekt, czyli przełożyli go na kolejną sesję - czytał list ks. Wiesław Kruczyński, proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy.

Autorem listu są członkowie stowarzyszenia Nasze Warszewo.

Pod obywatelskim projektem uchwały podpisało się pond 4,2 tysiące mieszkańców. Pomysł budowy drugiego kościoła wzbudza jednak kontrowersje.

Szczecińskie Warszewo należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic naszego miasta. Budynek kościoła wystarczający na potrzeby podszczecińskiej wioski obecnie nie jest w stanie sprostać realizacji zadań wobec lokalnej społeczności.

- Liczba mieszkańców docelowo osiągnąć ma kilkanaście tys. w porównaniu do ok. 9 tys. na dzień dzisiejszy. Dlatego też mieszkańcy Warszewa, po zapoznaniu się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Miasta (który przewiduje lokalizację inwestycji sakralnej i kościelnej przy ul. Duńskiej) postanowili wystąpić o wydzierżawienie parafii wskazanej niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Wniosek ten poparło ponad cztery tysiące dwustu mieszkańców naszego Miasta. Należy nadmienić, że już od lat dziewięćdziesiątych plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał na przedmiotowej działce funkcję sakralną, co znajduje odzwierciedlenie również w aktualnie obowiązującym planie. Na terenie tym planowane jest wzniesienie pierwszego w Szczecinie kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II wraz z centrum edukacyjnym Jego imienia - piszą autorzy listu.

I przypominają jak dużą funkcję spełnia obecna parafia.

- Parafia pw. Św. Antoniego z Padwy znana jest z wypełniania nie tylko funkcji religijnych, ale także zadań społecznych i edukacyjnych prowadzonych od wielu lat na rzecz mieszkańców dzielnicy. Jest swoistym naturalnym zwornikiem lokalnej społeczności. Przy Parafii działa świetlica środowiskowa, w której dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje zdolności oraz wyrównywać różnice w poziomie edukacyjnym. (kilkanaście lat w budynku domu parafialnego odbywały się w porozumieniu ze szkołą SP nr 7 zajęcia zerówki oraz klas młodszych. Za użyczanie sal nie było pobierane przez Parafię wynagrodzenie. Corocznie organizowany Festyn Antoniański stał się już swoistą wizytówką Warszawa (przyjęła na siebie rolę centrum edukacyjno-kulturalnego (a nie tylko religijnego) Warszewa. Jest jednym z nielicznych miejsc użyteczności publicznej, w których mieszkańcy mogą rozwijać swoją obywatelską aktywność. We współdziałaniu z Radą Osiedla i Stowarzyszeniem "Nasze Warszewo" organizowane są między innymi: Festiwal Ciasta, Dni Warszewa, występy chórów, przedstawienia. W salach domu parafialnego funkcjonują poza tym szkoła matematyki dla młodzieży pozwalająca rozwijać zamiłowania do królowej nauk, koło teatralne, szkoła nauki gry na instrumentach, poradnia rodzinna i psychologiczna. W domu parafialnym odbywają się również zebrania wspólnot mieszkaniowych. Nie przypadkiem to obok kościoła dumnie powiewa błękitna flaga z herbem Warszewa. Wszystko to przynosi wymierne owoce całej lokalnej społeczności - czytamy.

Dlatego obok nowego kościoła miałoby powstać centrum edukacyjne im. Jana Pawła II.
W ten sposób bez obciążania budżetu Gminy planowane jest stworzenie między innymi: punktu konsultacji psychologicznej, prawnej, poradni rodzinnej, sali seniora (umożliwiającej aktywne i godne spędzanie czasu przez ludzi starszych, których udział w populacji mieszkańców z każdym rokiem będzie wzrastał), a także wielofunkcyjnej sali umożliwiającej rozwój działań świetlicy środowiskowej, możliwość odbywania prób nowopowstałej orkiestry amatorskiej.

Sprawa wróci na sesję po wakacjach. Projekt Warszewa będzie wtedy konkurował z projektem lewicy, która chce wydzierżawić teren pod park.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński