Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wały Chrobrego: Dziś wernisaż wystawy "Powiew orientu"

Małgorzata Annusewicz
Katarzyna Poradzisz ze szczecińskiego Muzeum Narodowego jest kuratorką wystawy.
Katarzyna Poradzisz ze szczecińskiego Muzeum Narodowego jest kuratorką wystawy. Marcin Bielecki
Zobaczymy płótna takich mistrzów, jak: Jan Matejko, Juliusz Kossak, Józef Brandt, Henryk Siemiradzki, Adam Styka, Tadeusz Ajdukiewicz, Stanisław Chlebowski. Wernisaż wystawy dzisiaj o godz. 18.

Zobaczymy płótna takich mistrzów, jak: Jan Matejko, Juliusz Kossak, Józef Brandt, Henryk Siemiradzki, Adam Styka, Tadeusz Ajdukiewicz, Stanisław Chlebowski. Wernisaż wystawy dzisiaj o godz. 18.

Najnowsza wystawa szczecińskiego Muzeum Narodowego jest prezentowana w gmachu przy Wałach Chrobrego 3. "Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i 1. poł. XX wieku" jest bogatą prezentacją tego nurtu w sztuce polskiej XIX i początkach XX wieku.
Dzieła eksponowane są w czterech grupach tematycznych: podróże, historia, życie religijne, życie codzienne i obyczaje. Są szkice z podróży, akwarele, rysunki. Malarze początkowo podróżowali na Wschód w charakterze osób towarzyszących arystokratom, sporządzając dokumentacje z wypraw. W takiej podróży do Ziemi Świętej i Egiptu, zorganizowanej w latach 1852-1853 przez hr. Adama Potockiego, brał udział Franciszek Tepa. Przywiózł z niej, prezentowany na wystawie szkicownik, zawierający pełne ekspresji studia postaci, architektury i pejzaże. Podróże artystyczne przez Krym do krajów Lewantu, Turcji, Egiptu i Tunezji odbywał również Jan Ciągliński, jeden z najwybitniejszych polskich orientalistów.
Pod koniec XIX wieku artyści zaczęli wyjeżdżać także indywidualnie, np. w 1872 roku wybrał się do Konstantynopola Jan Matejko, który poznał tam przebywającego na dworze osmańskim polskiego orientalistę Stanisława Chlebowskiego (malarza nadwornego sułtana Abdülaziza). W czasie podróży Matejko stworzył szereg rysunków - w tym prezentowany na wystawie "Szkic z Konstantynopola".
Na wystawie oprócz malarstwa jest także unikatowy manuskrypt fragmentu sury Koranu wykonany na pergaminie. Tekst został niezwykle starannie wykaligrafowany atramentem w kolorze ciemnej sepii oraz złotymi medalionami.
- Aby zaakcentować znaczenie bliskich kontaktów Polski z Imperium Osmańskim, które już od czasów sarmackich skutkowały dominacją wpływów wschodnich w rzemiośle artystycznym, w ramy wystawy wprowadziliśmy kolekcję broni szczecińskiego muzeum. Pokazujemy m.in.: muszkiet janczarski skałkowy, garłacz skałkowy, hełm perski z czepcem kolczym, strzelbę skałkową "Albanka" - wylicza Katarzyna Poradzisz, kuratorka wystawy.
Ekspozycja potrwa do 26 kwietnia 2009. Można ją oglądać: od wtorku do piątku, w godz. 10.00 - 18.00 oraz w soboty i niedziele, w godz. 10.00 - 16.00. Bilety kosztują 5 zł (ulgowy) i 10 zł. W czwartek wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński