MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja rent i emerytur już od marca! Emerycie, tyle zyskasz [WYLICZENIA] 18.07.2024

MS
Już w najbliższy piątek 1 marca ZUS zacznie wypłacać pierwsze zwaloryzowane emerytury i renty. Im wyższe świadczenie miał emeryt lub rencista, tym więcej dostawać będzie od marca, gdyż waloryzacja jest procentowa. Zobacz na jakie emerytury mogą liczyć seniorzy.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
Już w najbliższy piątek 1 marca ZUS zacznie wypłacać pierwsze zwaloryzowane emerytury i renty. Im wyższe świadczenie miał emeryt lub rencista, tym więcej dostawać będzie od marca, gdyż waloryzacja jest procentowa. Zobacz na jakie emerytury mogą liczyć seniorzy.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>pexels
Już w najbliższy piątek 1 marca ZUS zacznie wypłacać pierwsze zwaloryzowane emerytury i renty. Im wyższe świadczenie miał emeryt lub rencista, tym więcej dostawać będzie od marca, gdyż waloryzacja jest procentowa. Zobacz na jakie emerytury mogą liczyć seniorzy.

Waloryzacja emerytur. Znamy kwotę podwyżek od marca

Nowy wskaźnik waloryzacji w 2024 oku, wpływający na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych, jest już znany. Jak to odbije się na Twojej emeryturze lub rencie od 1 marca? Szczegółowe wyliczenia znajdziesz w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak działa wskaźnik waloryzacji emerytury?

Coroczny wzrost emerytur i rent zależy od dwóch czynników: tzw. inflacji emeryckiej oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Ta pierwsza — za 2023 r. — wyniosła 11,9 proc. Drugi z wymienionych wskaźników GUS opublikował dziś rano. Realnie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r. wzrosło o 1,1 proc., co oznacza, że waloryzacja świadczeń od 1 marca 2024 r. wyniesie 12,12 proc.

O ile wzrosną emerytury od 1 marca?

Coroczna waloryzacja wypłat z ZUS polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Warto podkreślić, że omawiane zasady podwyżek dotyczą m.in.:

  • emerytur i rent (w tym szkoleniowych i rodzinnych) z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • emerytur i rent rolniczych,
  • emerytur i rent wojskowych,
  • emerytur i rent policyjnych (dla funkcjonariuszy służb),
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
  • okresowych emerytur kapitałowych.

Szczegółowe wyliczenia emerytur i rent od 1 marca w naszej galerii

Druga waloryzacja w 2024 roku? Zapowiedź premiera

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w budżecie na kolejny rok zagwarantowane są pieniądze na drugą waloryzację. Miałaby się ona odbyć w drugiej połowie 2024, jeśli odczyt inflacji przekraczałby wynik 5,0 proc. (podobny system stosuje się już w przypadku płacy minimalnej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński