Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o rachmistrzów

kf
Rachmistrz w spisie powszechnym może zarobić od tysiąca do półtora tysiąca złotych brutto. Spis odbędzie się w maju i w czerwcu. Kandydatów na rachmistrzów jest bardzo dużo.

- Bezrobotni z prasy dowiedzieli o możliwości zatrudnienia jako rachmistrze - mówi Jan Jakubus, szef powiatowego urzędu pracy w Kamieniu Pomorskim. - Od kilku dni pytają, jakie są szanse. Rozesłaliśmy do burmistrzów i wójtów informacje, że są chętni bezrobotni. Urzędnicy wiedzieli o spisie od grudnia. Myślę, że stanowiska często były przydzielane po cichu, bez rozgłosu.
W magistracie w Kamieniu Pomorskim urzędnik, u którego próbowaliśmy się zapisać stwierdził, że lista jest już właściwie pełna. Utworzono nawet listę rezerwową. Urzędnik przekonywał nas także, że zarobki rachmistrzów będą zdecydowanie niższe niż to podają media. Ostatecznie jednak przyznał, że zapisać się jeszcze można.
W urzędzie miejskim w Goleniowie urzędnik odrzekł kategorycznie, że lista chętnych do funkcji rachmistrza jest pełna.
- Ludzie już od grudnia przychodzili i zapisywali się - usłyszeliśmy. - Bardzo mi przykro.
Sekretarz miasta w Goleniowie jest zaskoczony takim stwierdzeniem. Mówi, że lista jeszcze nawet nie została otwarta.
- Urzędnicy nie mogli między siebie rozdzielić stanowisk rachmistrzów, ponieważ będą potrzebni w biurze - mówi sekretarz Ireneusz Zygmański. - Nie dostaną także na okres spisu urlopu.
W Międzyzdrojach można jeszcze złożyć w magistracie specjalny formularz. W Chojnie można się nawet zapisać telefonicznie. Nikt nie zamyka listy mimo, że na pięćdziesięciu potrzebnych rachmistrzów zgłosiły się już sto dwie osoby.
Aby uniknąć nieporozumień w Świerznie przyszłych rachmistrzów zapisuje wójt.
- Gdybym powiedziała, że lista jest zamknięta, wszyscy stwierdziliby, że jako rachmistrzów obsadziłam swoich znajomych - mówi wójt Anna Stanaszek-Kaczor.
W Świerznie warunkiem ubiegania się o posadę rachmistrza jest rejestracja w urzędzie pracy.
Kontrowersje wzbudza także termin zamykania list przez urzędników. W Stargardzie-mieście zgłoszenia będą przyjmowane do 11 marca, w Stargardzie-gminie - tylko do końca lutego. Podobnie w Szczecinie.
- Jako termin wyznaczono ostatni dzień lutego, ale będzie można składać też później - tłumaczy urzędniczka.
Ostateczny termin określa instrukcja spisowa wydana przez Główny Urząd Statystyczny. Rejestrowanie przyszłych rachmistrzów powinno trwać do 29 marca.

8 tys. rachmistrzów

W województwie zachodniopomorskim potrzebnych będzie 8 tys. rachmistrzów. Odwiedzą oni 520 tys. mieszkań. Przepytają 1,7 mln osób, 45,6 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, 39 tys. użytkowników działek rolnych. Każdy zarobi około tysiąca złotych brutto.
Rekrutacją rachmistrzów zajmują się urzędy miast oraz urzędy gmin. Najczęściej należy zgłaszać się do wydziału spraw obywatelskich.
W Szczecinie i w Świnoujściu chętni przyjmowani są w urzędzie w biurze obsługi interesantów. W Stargardzie mieszkańcy gminy powinni udać się do urzędu gminy (pokój nr 212), mieszkańcy miasta - do urzędu miejskiego (punkt informacyjny na parterze).

Rachmistrzom spisowym poświęcony będzie dzisiejszy dyżur telefonicGŁOSu. Bezpłatny numer 0 800 156 015

W godz. 11-12, gościem LINII SPECJALNEJ będzie Anna Bartczak, zastępca gminnego komisarza spisowego w Szczecinie. Dowiedzieć się będzie można m.in. jak zostać rachmistrzem spisowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński