Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałeczek z plasteliny czy linijka?

Atlas
Ekspert radzi Piotr Idzikowski, Grupa Atlas

ELASTYCZNOŚĆ jest cechą, którą powszechnie przyjmuje się jako główny wyznacznik jakości cementowych klejów do płytek ceramicznych i kamiennych. Warto wiedzieć, że jest to określenie umowne, w żaden sposób niemierzalne, umożliwiające zatem swobodną interpretację, a nawet nadużycia. Jedynym kryterium, pozwalającym dokładnie precyzować zakres elastyczności klejów jest ODKSZTAŁCALNOŚĆ.

Czy można zatem opisać ELASTYCZNOŚĆ w sposób obiektywny, a na dodatek uregulowany normami? Od niedawna można. Nowe wydanie Polskiej Normy EN 12004 wprowadziło bowiem parametr ODKSZTAŁCALNOŚCI, definiowanej jako "podatność utwardzonego kleju na deformację pod wpływem działania naprężeń między płytką ceramiczną a powierzchnią układania, bez uszkodzenia powierzchni zainstalowania".

Łatwo to zobrazować na dwóch przykładach: rozciąganego wałeczka z plasteliny i zginanej plastikowej linijki. Rozciągany wałeczek odkształca się, czyli ulega deformacji, a przy nadmiernej sile rozciągającej w pewnej chwili pęka. Podobnie jest z linijką, która - zbyt mocno zgięta - pęka. Jest jednak zasadnicza różnica między tymi dwoma przykładami. W momencie usunięcia siły jeszcze przed osiągnięciem naprężenia niszczącego, linijka wróci do swojej pierwotnej postaci, a plastelina nie. Linijka i plastelina są w pewnym stopniu odkształcalne, ale która z nich jest elastyczna? Plastelina, która nie wraca samoczynnie do stanu pierwotnego i pęka, czy linijka, która po odjęciu siły z powrotem może służyć do rysowania linii prostych? Odpowiedź brzmi - linijka.

A zatem ODKSZTAŁCALNOŚĆ - jako cecha mierzalna - pozwala dokładnie precyzować zakres elastyczności i wyeliminować swobodę interpretacji. A to już wiele. Norma dokładnie bowiem określa wartość ODKSZTAŁCALNOŚCI i jednoznacznie dzieli kleje pod względem tego parametru na klasy S1 i S2. Test polega na zginaniu próbki wykonanej z kleju i zmierzeniu jej ugięcia. Dla klejów klasy S1 możliwe odkształcenie powinno zawierać się w przedziale 2,5 mm - 5 mm, natomiast dla klejów S2 powinno wynosić minimum 5 mm.

Kleje odkształcalne - na przykład ATLAS PLUS, ATLAS PLUS BIAŁY i ATLAS CAL N - doskonale przenoszą naprężenia, powstające w układzie warstw podłoże-klej-płytka na skutek pracy jednej lub kilku warstw, wywołanej czynnikiem zewnętrznym, na przykład temperaturą, siłą zginającą itp. W praktyce oznacza to, że można ich używać do mocowania okładzin na podłożach narażonych na odkształcenia:
* termiczne - na balkonach, tarasach, elewacjach, kominkach, ogrzewaniu podłogowym i ściennym
* mechaniczne - na stropach drewnianych, płytach g-k, wiotkich ściankach działowych, na elastycznych hydroizolacjach z folii typu WODER E.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński