Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zachodniopomorskim powstał Klaster Energetyczny. Czym się będzie zajmował?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Mat. prasowe
Klaster Energetyczny będzie zrzeszać przedsiębiorców zajmujących się sprawami związanymi np. z fotowoltaiką, optymalizacją energetyczną, elektromobilnością czy rynkiem nieruchomości. Zrzeszenie zostało zainicjowane podczas konferencji OP:EN Optymalizacja Energetyczna. Przewodniczącym klastra został Jakub Manicki, prezes zarządu firmy Red Snake.

Klaster Energetyczny będzie odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców różnych branż. Dominująca tematyka dotyczyć będzie optymalizacji energetycznej oraz pozyskiwania pieniędzy europejskich na zmianę sposobu ogrzewania lub zasilania przedsiębiorstw. Ma też w planach organizacje szkoleń oraz zaangażowanie w inicjatywy networkingowe, oraz konferencje i spotkania. Celem jest pokazywanie przedsiębiorcom, że rewolucja energetyczna jest koniecznością jeżeli myślimy perspektywicznie o prowadzeniu firmy.

- Stworzyliśmy klaster, by rozmawiać z przedsiębiorcami, którzy mocno odczuwają wzrost cen energii oraz dla tych, którzy funkcjonują w dużej niepewności, jak kształtować się będą ich koszty energetyczne przez trwającą sytuację gospodarczą – przyznaje Jakub Manicki, przewodniczący Klastra Energetycznego. – Będziemy blisko współpracować z zachodniopomorskimi naukowcami oraz organizacjami pożytku publicznego, stowarzyszeniami i fundacjami. Wszystko po to, by pomóc przedsiębiorcom lepiej przejść transformację energetyczną.

- Stworzenie samorządu przedsiębiorców w postaci Klastra Energetycznego, to efekt konferencji, jaka miała miejsce w styczniu tego roku mówi Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący Klastra Energetycznego. - Jesteśmy grupą przedsiębiorców, którzy zajmują się poszanowaniem energii, dywersyfikacją źródeł energii czy pozyskiwaniem tanich zasobów energetycznych. Wszyscy przedsiębiorcy brykają się z poważnym problemem wzrostu kosztów energii. Naszym zadaniem będzie pokazywanie firmom, jak pozyskiwać pieniądze na zmianę np. źródeł ciepła czy źródeł zasilania. Przed nami nowa perspektywa unijna nazywana przez wielu ekspertów „zieloną perspektywą”. Przedsiębiorcy muszą ten czas dobrze wykorzystać.

Od „zielonej rewolucji” nie da już się uciec?

Tematy związane z energetyką spędzają przedsiębiorcom sen z powiek. Powołanie Klastra Energetycznego jest więc elementem strategii Północnej Izby Gospodarczej, by wspierać przedsiębiorców w możliwości transformacji energetycznej. Dlatego właśnie PIG był jednym z inicjatorów powołania takiego klastra.

- Przedsiębiorcy coraz częściej dochodzą do wniosku, że od „zielonej rewolucji” tym razem już nie da się uciec - podkreśla Hanna Mojsiuk, prezeska Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Jest jednak tak, że zmiana systemu ogrzewania czy optymalizacja energetyczna wiąże się z dużymi kosztami oraz koniecznością zdobycia wiedzy, jak inwestować, co kupować, co przebudować, by było to możliwie tanie, a jednocześnie efektywne energetycznie. To duże inwestycje, obliczone na lata. Klaster Energetyczny będzie łączyć wiedzę sektora energetycznego zrzeszonego w Izbie z potrzebami innych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy otwierając koperty z rachunkami czasem drżą. Rządowe dopłaty i umorzenia, kiedyś się skończą. Musimy być pragmatyczni i jeżeli to możliwe to inwestować w elektromobilność i rozwiązania niskoemisyjne – dodaje Hanna Mojsiuk.

Jakie są plany nowego Klastra? Pierwsze zadanie to druga edycja konferencji OP:EN Optymalizacja Energetyczna, która zaplanowana jest na czerwiec 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński