Nasza Loteria

W Zachodniopomorskiem udzielono już ponad 85 tys. teleporad. Rozmowa z p.o. dyrektora regionalnego NFZ

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Rozmowa z Piotrem Bromberem, p.o. dyrektora zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

Został Pan dyrektorem zachodniopomorskiego oddziału NFZ w bardzo trudnym dla służby zdrowia momencie. Czy zdążył już Pan zorientować się w jakiej kondycji jest nasz oddział?

- To nie jest czas na ocenę kondycji. To jest czas realizacji pilnych, często nowych zadań w zupełnie innej rzeczywistości i w zupełnie innym wymiarze czasowym. Możemy temu sprostać tylko dzięki zaangażowaniu i postawie pracowników Oddziału. Na nowo uczymy się rozwiązywać problemy i kształtować relacje. Niezmiennym dla nas pozostaje działanie na rzecz i w imieniu pacjentów w ścisłej współpracy z placówkami medycznymi.

Jak NFZ w tym trudny czasie wspiera szpitale? W tej chwili szpitale mają zapewnione finansowanie, ale już dziś ich dyrektorzy zastanawiają się jakie będzie finansowanie po pandemii?

- Pod koniec marca przekazaliśmy „sieciowym” szpitalom nowe wyższe kwoty umów na 2020 rok. Kwoty te wynikają w dużej mierze ze zwiększenia ceny za punkt o 5 proc. Nowe wyliczenia uwzględniają też zmianę sposobu finansowania części poradni specjalistycznych. Są to poradnie kardiologiczne, endokrynologiczne, urazowo - ortopedyczne i neurologiczne. To oznacza wzrost kontraktów o kwotę ok. 80 mln. To są działania na już, ale i na czas po pandemii. Do tego dochodzą pieniądze na realizację świadczeń związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19. Dodatkowo szpitale jednoimienne, w naszym przypadku jest to szpital na Arkońskiej, czyli w całości zaangażowane w walkę z koronawirusem, oprócz ryczałtu i zapłaty za każde świadczenie, otrzymują dodatkowo pieniądze za gotowość do udzielenia świadczeń w przeliczeniu na łóżko i respirator. W tym tygodniu będziemy płacić pierwsze pieniądze.

ZOBACZ TEŻ:

To znaczy, że jak szpital ma więcej respiratorów i łóżek to więcej dostanie pieniędzy?

- Tak i dotyczy to tylko szpitali jednoimiennych.

Co z pozostałymi placówkami medycznymi np. stomatologami, lekarzami w poradniach, rehabilitacją?

- Nasze działania nie ograniczają się tylko do szpitali. Zostały przygotowane rozwiązania, które mają zagwarantować wszystkim placówkom medycznym stabilność w tym trudnym okresie.
Na przykład możliwość płatności rat kontraktowych niezależnie od poziomu realizacji świadczeń, czyli wypłacanie placówkom medycznym, które zostały zmuszone do ograniczania dotychczasowej działalności, a nie biorą bezpośredniego udziału w walce z koronawirusem, kwot porównywalnych do tych, które otrzymałyby realizując swój kontrakt w dotychczasowych warunkach. Kolejne działanie to szybsze i częstsze wypłaty na wniosek placówek medycznych. Nawet do czterech razy w miesiącu, przy jednoczesnym maksymalnym skróceniu terminów płatności, czyli bez zbędnej zwłoki.

A jak w sytuacji pandemii odnajdują się pacjenci?

- Kilka tysięcy połączeń dziennie w sprawie koronawirusa odbierają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem 800190590 można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Na bieżąco też wyjaśniamy sytuacje związane z trudnościami w dostępie do świadczeń zdrowotnych To nie jest tak, że nie ma problemów, ale staramy się je rozwiązywać. Zachęcamy pacjentów do korzystania z teleporad. Zdalny kontakt pacjenta ze swoim lekarzem zwiększa bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i personelu medycznego. Jednocześnie jest traktowany na równi z wizytą w gabinecie lekarskim. Zdalne konsultacje pacjentów z lekarzami są możliwe między innymi w podstawowej opiece zdrowotnej, poradniach oraz psychiatrii i terapii uzależnień. Na dzisiaj w zachodniopomorskim udzielono ok. 85 tys. teleporad.

ZOBACZ TAKŻE:

A co personelem medycznym? Mamy coraz więcej przypadków zakażeń wśród lekarzy, pielęgniarek?

Dlatego umożliwiliśmy szpitalom rozliczanie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonywanych dla personelu medycznego. Jednocześnie zwiększyliśmy liczbę szpitali mogących rozliczać testy.

Co to znaczy rozliczać testy?

- To znaczy, ze NFZ płaci szpitalom za testy wykonywane pacjentom i personelowi medycznemu.

Za co jeszcze NFZ płaci?

- Za pobyt pacjenta w izolatorium.

Co to jest izolatorium?

- Izolatoria powstały na bazie hoteli, akademików lub sanatoriów. Przebywają w nich osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu. Mogą to być również osoby, u których podejrzewa się zachorowanie i zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem. Kolejną grupa są osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka lub z innych przyczyn nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania. W zachodniopomorskim takie izolatorium powstało na bazie jednego z hoteli w Kołobrzegu.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak będzie wyglądał powrót do normalności?

- W pierwszej kolejności należy zacząć wykonywać świadczenia zdrowotne, których termin można było przełożyć. Dotyczy to przede wszystkim planowego leczenia oraz diagnostyki, zabiegów i operacji w szpitalach planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i szczepień.

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • COMPONENT {"params":{"text":"Podejrzewasz, że masz koronawiursa? ","id":"podejrzewasz-ze-masz-koronawiursa"},"component":"subheading"}
  • COMPONENT {"params":{"text":"Ilu jest zakażonych? ","id":"ilu-jest-zakazonych"},"component":"subheading"}
  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński