Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zachodniopomorskiem najdłużej poczekamy na szczepienie przeciwko COVID-19? Tak twierdzą lokalni działacze Polska 2050

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
W Zachodniopomorskiem jest największa liczba pacjentów przypadających na jeden punkt szczepień, a zaszczepienie populacji regionu będzie najdłuższe w kraju? Tak wynika z apelu lokalnych działaczy Polska 2050, jaki skierowali do wojewody oraz marszałka województwa.

Według danych przedstawionych przez zachodniopomorskich działaczy Polska 2050, partii powołanej przez Szymona Hołownię, w naszym regionie zaszczepienie populacji przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 zajmie 277 dni, a na jeden punkt szczepień przypada 8315 osób. Oba wyniki mają być najgorsze w Polsce. Dla porównania w woj. wielkopolskim (drugi najgorszy wynik) będzie to kolejno 247 dni i 7413 osób, a na Podlasiu (najlepszy wynik) 167 dni i 5014 osób.

ZOBACZ TEŻ: Szczepienia lekarzy na Pomorzanach

Przykładowo, w powiecie wałeckim (około 53 tys. mieszkańców - przyp. red) poza samym Wałczem zarejestrowany został tylko jeden punkt. Zaś w Wałczu dwa.

Z opracowania wynika także, iż z miast wojewódzkich to w Szczecinie będą najdłuższe kolejki, bo do jednego punktu szczepień czekać będzie tu średnio 11 457 mieszkańców (np. Toruń 10 585, Gdańsk 7038, Poznań 5740, Katowice 4489). Tak twierdzi zarząd wojewódzki Polska 2050, który wysłał do dyrektora zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wojewody oraz marszałka województwa pisma z apelem o poprawę stanu przygotowania regionu do szczepień przeciwko COVID-19.

- Zdajemy sobie sprawę, że osoby i instytucje, do których zwracam się z apelem, nie są winne zaistniałej sytuacji, jednak to w ich kompetencjach leżą teraz działania mogące poprawić sytuację w naszym województwie – stwierdza liderka wojewódzka Polska 2050, Agnieszka Kosińska.

ZOBACZ TEŻ:

Według Mapy Szczepień udostępnionej na rządowej stronie www.gov.pl, w Zachodniopomorskiem do tej pory zarejestrowano 202 punkty szczepień, co na około 1 mln 696 tys. mieszkańców (dane z 2019 według http://eregion.wzp.pl/) daje faktycznie blisko 8400 osób na jeden punkt szczepień. To dużo, czy mało?

- Pamiętajmy, że nie wszyscy mieszkańcy naraz ruszą na szczepienia. Najpierw będą osoby 70+ i starsze, ich jest jest około 220 tys. w województwie. Wszyscy na bieżąco będziemy obserwować, jak idzie proces szczepień. Ewentualna decyzja o potrzebie zwiększenia liczby punktów należeć będzie do prezesa NFZ i ministra zdrowia - mówi Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Według rządowych informacji, od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia mają się zacząć szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

ZOBACZ TEŻ:

Jak do tej pory wygląda "przepustowość" szczecińskich szpitali węzłowych, w których aktualnie szczepi się personel medyczny i niemedyczny tych placówek? W szpitalu klinicznym na Pomorzanach średnio, dziennie dawki przyjmuje ponad 400 osób. Do wtorku zaszczepiono tam 3500 osób.

W Zdrojach (placówka ta dołączyła do szpitali węzłowych na swój wniosek) średnio w ciągu dnia szczepi się ponad 200 osób. Spośród obecnych 5 szczecińskich szpitali węzłowych, szczepień populacyjnych będą udzielać 3 (Pomorzany, Unii Lubelskiej, 109. Szpital Wojskowy).

Tymczasem, w środę Bartosz Arłukowicz - europoseł, minister zdrowia w latach 2011-2015 - poinformował, że lekarze podczas szkolenia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego mieli się dowiedzieć, że tygodniowo będą otrzymywać 30 dawek szczepionek.

Do tematu wrócimy.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński