Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wiedniu przeprowadzono badania próbek glonów z Odry. "Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
PAP
PAP
Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska poinformowała, że wyniki badań przeprowadzonych na próbkach glonów z Odry w Wiedniu są tożsame z wynikami badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim
Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska poinformowała, że wyniki badań przeprowadzonych na próbkach glonów z Odry w Wiedniu są tożsame z wynikami badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim Andrzej Szkocki/Polska Press
- Wyniki badań toksyn w glonach z Odry przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim są tożsame z wynikami otrzymanymi wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim - poinformowała w środę wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. W Wiedniu mają trwać również badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży. W dalszym ciągu prowadzone są prace w celu ustalenia powodu śnięcia ryb w Odrze.

- Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badań z Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to wyniki badań toksyn w glonach. Te wyniki, które otrzymaliśmy, są tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim - powiedziała Golińska podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu dotychczasowych prac dotyczących sytuacji powstałej na Odrze.

Wiceminister dodała, że jednocześnie na Uniwersytecie Wiedeńskim trwają badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży.

- Na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać - stwierdziła.

W środę odbyło się kolejne spotkanie ekspertów

Golińska poinformowała, że w środę odbyło się kolejne spotkanie ekspertów, w trakcie którego dokonano podsumowania dotychczasowych prac, dotychczasowych wyników badań i analiz, które były wykonywane. Celem środowego spotkania była również próba odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śnięcia ryb, a także wstępne założenia do raportu który zostanie zaprezentowany 30 września.

- Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy ta nasza hipoteza się potwierdza. Również poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn - dodała wiceminister.

Golińska wskazała, że dotychczas wykonano blisko 21 tysięcy badań wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Wiedniu przeprowadzono badania próbek glonów z Odry. "Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg" - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński