Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku w morzu ma nie być bakterii

Piotr Kudzia
W zeszłym roku na plaży było bardzo tłoczno. Do czasu, gdy ogłoszono zakaz kąpieli.
W zeszłym roku na plaży było bardzo tłoczno. Do czasu, gdy ogłoszono zakaz kąpieli. Robert Ignaciuk
Tego lata nie powinna powtórzyć się zeszłoroczna turystyczna tragedia. W sierpniu plaża została zamknięta, bo w wodzie wykryto bakterie coli. Do dziś nie wiadomo, skąd się wzięły zatruwające wodę mikroby.

Wszyscy i tak wiedzą swoje - większość plażowiczów mniejszą potrzebę załatwia w morzu. Są i tacy, którzy większą także. I dlatego kąpielisko musiało zostać zamknięte na dwa tygodnie. Na plażach wywieszono czerwone flagi i ustawiono ostrzegające tablice. Wielu turystów, spędzających urlopy w Świnoujściu, wystraszyło się i wyjechało.

Wielu nie przyjechało, choć miało takie plany. W tym roku ma być lepiej. Po pierwsze dlatego, że koło plaży powstaje nowa publiczna toaleta. Do tego będzie darmowa. Jest bowiem budowana za pieniądze z Unii Europejskiej.

A te starsze obniżą cenę - do tej pory kasowały od potrzebujących 2,50 zł. Tego lata - tylko 1 zł. Dzieci za darmo. W Niemczech wszystkie toalety są bezpłatne. Po drugie - wyśrubowane polskie normy zanieczyszczenia wody zostały obniżone i nawet jeśli woda będzie trochę brudna - kąpielisko nie zostanie zamknięte.

- Liczymy na to, że plażowicze częściej będą wychodzić z plaży do toalet i w tym roku nie będzie potrzeby wprowadzania zakazu kąpieli - zakłada optymistycznie Robert Karelus z Urzędu Miasta w
Świnoujściu.

Ale są też głosy, że ile by nie było toalet to nic nie jest w stanie zmienić zwyczajów wielu rodaków, którzy robili do morza, robią i będą robili.

Do tego zostawiają po sobie na piasku mnóstwo śmieci.

- Na pewno nasze kąpielisko jeszcze nie raz trzeba będzie zamykać - twierdzi pesymistycznie Marek, jeden ze świnoujskich ekologów. W tym roku nad polskie morze wybiera się rekordowa liczba turystów. Zmieszczą się wszyscy, bo plaża po zimowych sztormach jest szersza o kilka metrów. Ale to znaczy, że jeszcze więcej będzie takich, którzy potrzeby załatwiają w wodzie.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński