W tym miejscu Twój głos się liczy. Poznaj działanie platformy i weź udział w realnych zmianach!

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Udostępnij:
Dostrzegasz problemy współczesnego świata, masz świadomość, że każda jednostka może mieć wpływ na rzeczywistość? Widzisz potrzebę zmian i chcesz w nich mieć aktywny udział? Masz od 16 do 30 lat? Jeśli tak, nareszcie masz okazję pokazać, że Twój głos się liczy. Weź udział w Konferencji w sprawie przyszłości Europy, za pośrednictwem specjalnej platformy opowiedz o swoich pomysłach i spostrzeżeniach na tematy ważne, które mogą zadecydować o przyszłości nas wszystkich.

Co czeka Cię podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy?

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to projekt, który ma na celu pozwolić wszystkim obywatelom Unii Europejskiej zabrać głos w sprawach ważnych i pozwolić im demokratycznie decydować o przyszłości Europy. Każdy, kto chcę mieć realny wpływ na przyszłość może skorzystać z platformy: futureu.europa.eu. Ponadto w ramach konferencji odbywać się będą zarówno stacjonarnie, jak i za pośrednictwem internetu konsultacje, w których udział wezmą instytucje UE, rządy państw członkowskich, parlamenty narodowe, społeczeństwo obywatelskie, jak i sami obywatele.

Należy jednak pamiętać, że to młodzi ludzie wkraczający w dorosłość to przyszłość Unii Europejskiej. Dlatego Parlament Europejski zaprasza na platformę internetową - Youthideas.eu wszystkich młodych Europejczyków do podzielenia się swoją opinią. .

Ponadto na stronie youthideas.eu młodzi ludzie mogą lajkować i komentować pomysły innych użytkowników oraz wchodzić z nimi w dyskusje, aby pomóc im dopracować lub rozbudować daną koncepcję.

Elementy Konferencji w sprawie przyszłości Europy:

 • Wielojęzyczna platforma cyfrowa https://futureu.europa.eu/ ‒ tu zostaną zgromadzone, analizowane i opublikowane wszelkie pomysły i opinie uczestników konferencji.

 • Wydarzenia w wielu formatach – w całej Europie odbędą się imprezy internetowe, fizyczne lub hybrydowe przygotowywane przez osoby, organizacje lub też władze krajowe.

 • Europejskie panele obywatelskie ‒ przestrzeń, która daje możliwość dyskusji o sprawach ważnych. Panele będą reprezentatywne dla obywateli pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia.

 • Sesje plenarne konferencji ‒ debaty w różnych obszarach tematycznych, w których wezmą udział Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach, a także obywatele.

  Pieczę nad konferencją sprawują przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady i przewodnicząca Komisji Europejskiej, którzy pełnią funkcję wspólnego przewodnictwa.

  ## Jakie tematy zostaną poruszone podczas konferencji?

  Konferencja w sprawie przyszłości Europy dostarcza przestrzeni na dyskusje o kwestiach ważnych, które dotyczą wszystkich obywateli. Głównymi tematami, które zostaną poruszone, podczas konferencji są:

 • Zmiany klimatu i ochrona środowiska. Rozwiązania, które pomogą chronić zasoby naturalne, pomysły na to, jak ograniczyć zanieczyszczenia, przywrócenie różnorodności biologicznej itd.

 • Zdrowie. Problem dostępu do opieki zdrowotnej oraz usług medycznych, zdrowie psychiczne oraz propagowanie higienicznego i zdrowego trybu życia, problem pandemii oraz działań pozwalających zbudować silniejsze systemy opieki zdrowotnej w całej Europie.

 • Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, zatrudnienie. Problemy gospodarki europejskiej i światowej. Odbudowa gospodarki po pandemii. Bezpieczeństwo, wzrost gospodarczy oraz nowe inwestycje zapewniające rozwój. Inwestycje w nowoczesne rozwiązania cyfrowe i ekologiczne.

 • UE w świecie. Polityka zagraniczna, bezpieczeństwo i obrona, polityka handlowa, polityka sąsiedztwa i rozszerzenie Unii Europejskiej, współpraca na rzecz rozwoju czy pomoc humanitarna i ochrona ludności.

 • Wartości i prawa w Unii Europejskiej. Europejskie prawa i wartości, prawa konsumentów oraz bezpieczeństwo, migracje.

 • Transformacja cyfrowa. Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy: Technologia dla ludzi, gospodarka cyfrowa oraz zrównoważone społeczeństwo cyfrowe.

 • Edukacja, kultura, sport, rozwój młodzieży.

Jak działa platforma youthideas.eu?

Platforma youthideas.eu to miejsce stworzone przez Parlament Europejski do konsultacji młodych i świadomych obywateli Unii Europejskiej. 30 To tutaj mogą zamieścić swoje pomysły, obawy oraz projekty w sprawach, które wydają im się najistotniejsze. Niezależnie od tego, czy najbardziej frapującym problemem są dla nich zmiany klimatyczne, kwestie zdrowia, praworządności, migracji, edukacji czy kultury. To właśnie tu mogą zabrać głos i razem z innymi młodymi obywatelami Unii Europejskiej pochylić się nad naszą wspólną przyszłością.

Wszystko zaczyna się od pomysłu

Platforma youthideas.eu skierowana jest do młodych, kreatywnych i ambitnych osób, którym nie są obojętne problemy i wyzwania współczesnego świata. Zgłosić może się każdy, kto ma pomysł jak uporać się z trudnościami otaczającego go świata. Wystarczy zaledwie kilka kroków, aby koncepcja trafiła do szerokiego grona odbiorców.

 • Krok 1. Wybór tematu, który dotyczy wszystkich, a który może zostać zrealizowany w ramach lokalnej społeczności. Zgodnie z zasadą “myśl globalnie, działaj lokalnie” dużo łatwiej realizować projekt, o którym dużo się wie i zna się go od podszewki.
 • Krok 2. Przeanalizowanie, jak dana kwestia wpływa na codzienne życie? Czy to temat złożony? Jakie są etapy powstawania problemu i gdzie miały swój początek?
 • Krok 3. Znalezienie rozwiązania problemu i zastanowienie się, jak można go wcielić w życie, jak może zostać zrealizowany.
 • Krok 4. Zastanowienie się, kto powinien być adresatem projektu. Do kogo powinien trafić pomysł? Kto może pomóc w jego realizacji oraz do jakich osób powinien zostać skierowany. Pomocne może okazać się określenie poziomu zainteresowania i władzy. Czyj głos w tej dziedzinie liczy się najbardziej?
 • Krok 5. Przeanalizowanie sposobów i kanałów komunikacyjnych, które mogą okazać się najbardziej skuteczne. Dla kogo interesujący może być artykuł oparty na dużej liczbie danych, a która grupa docelowa szybciej zainteresuje się informacją przekazaną za pośrednictwem social media?

Powyższe wskazówki mogą pomóc precyzyjnie opisać pomysł, który wesprze przyszłość Europy.

Jak wziąć udział w projekcie?

Projekty można przesyłać przez cyfrową platformę youthideas.eu do września 2021 roku. Następnie wszystkie projekty zostaną rozpatrzone przez młodych redaktorów, którzy wybiorą te najciekawsze i przedstawią je na Europejskim Spotkaniu Młodzieży 2021 (EYE2021) w dniach 8–9 października. Uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodzieży w internecie i poza nim będą mieli szansę na dyskusję oraz udziału w pracach nad kreowaniem pomysłów. Podczas spotkania odbędzie się głosowanie na najlepsze projekty, które zostaną zamieszczone w sprawozdaniu, które zostanie przedstawione członkom konferencji i posłom do Parlamentu Europejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W tym miejscu Twój głos się liczy. Poznaj działanie platformy i weź udział w realnych zmianach! - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński