MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach przechodzi się najszybciej na emeryturę. Dla kogo wcześniejsze świadczenie? Sprawdź! 15.07.2024

PW
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wcześniejsza emerytura w 2024 roku. W których zawodach przechodzi się najszybciej na emeryturę? Są osoby, które mogą to zrobić zdecydowanie szybciej. Zgodnie z obowiązującym polskim prawem, kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65. Niektórzy jednak mogą zrobić to wcześniej. Sprawdź koniecznie! Wszystkie informacje w naszej galerii!

Wiele osób wybiera dany zawód ze względu na możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Praca jednak w takim przypadku wiąże się głownie z pracą ryzykowną, w trudnych warunkach, czy też negatywnie wpływająca na zdrowie.

Wcześniejsza emerytura należy się osobom, które urodziły się w latach 1949–1968.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Wybór momentu przejścia na emeryturę ma wbrew pozorom bardzo istotne znaczenie. Wysokość świadczenia zależy nie tylko od stażu pracy, ale także od momentu kiedy się to zrobi.

Na dobrą sprawę na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, jednak najmniej korzystnym terminem na składanie wniosków jest czerwiec. Dlaczego? Na wszystko wpływa schemat waloryzacji.

W czerwcu podstawa obliczania emerytury podlega tylko waloryzacji rocznej. W pozostałych miesiącach podstawa obliczania jest dodatkowo przez waloryzację kwartalną.

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące obliczenia emerytury można uzyskać po zalogowaniu się na stronie ZUS-u.

Jaki staż pracy trzeba mieć aby skorzystać z najniższej emerytury?

Osoby, które chciały by skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, muszą uzyskać określony staż pracy. W przypadku kobiet liczba lat składkowych i nieskładkowych musi wynosić minimum 20 lat, a w przypadku mężczyzn jest to minimum 25 lat. Okresy nieskładkowe nie mogą wynosić więcej niż 1/3 okresów składkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński