MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach możesz pracować krócej! Sprawdź, dla kogo jest wcześniejsza emerytura 21.07.2024

MS
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla wielu osób może być argumentem przemawiającym za wyborem danego zawodu. Jakie zawody uprawniają do przejścia na wcześniejszą emeryturę, w których nie trzeba pracować do ukończenia 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn. W naszej galerii prezentujemy zawody, gdzie jest możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Szczegóły na następnych slajdach >>>
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla wielu osób może być argumentem przemawiającym za wyborem danego zawodu. Jakie zawody uprawniają do przejścia na wcześniejszą emeryturę, w których nie trzeba pracować do ukończenia 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn. W naszej galerii prezentujemy zawody, gdzie jest możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Szczegóły na następnych slajdach >>>pexels
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla wielu osób może być argumentem przemawiającym za wyborem danego zawodu. Jakie zawody uprawniają do przejścia na wcześniejszą emeryturę, w których nie trzeba pracować do ukończenia 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn. Sprawdźcie naszą listę!

Według obowiązujących w Polsce przepisów wiek emerytalny to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Po jego ukończeniu osoby, które mają za sobą odpowiednio udokumentowany staż pracy, mogą przejść na zasłużoną emeryturę. Niektórzy jednak mogą to zrobić wcześniej.

Te osoby mogą przejść na wcześniejszą emeryturę!

Niektóre grupy zawodowe w Polsce są uprzywilejowane, jeśli chodzi o moment przejścia na emeryturę. Szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wcześniejsza emerytura to comiesięczne świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, które jest wypłacane wcześniej niż obowiązujący ustawowo wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. standardowy wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Emerytura o pięć lat wcześniej. Rząd szykuje zmiany

Jak informuje "Fakt", praca w szczególnych warunkach obejmuje zawody wykonywane pod ziemią, na wodzie lub pod wodą, w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu. Na liście zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych znajdują się m.in. rybacy morscy, piloci i personel pokładowy, operatorzy żurawi, członkowie zespołów ratownictwa medycznego czy tancerze zawodowi.

Kluczowy jest jednak termin 1 stycznia 1999 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, emerytury pomostowe mają charakter wygasający, co oznacza, że kolejne roczniki nie mogą już z nich korzystać, nawet jeśli wykonują ciężką pracę.

Projekt ustawy, który został uchwalony w Sejmie, zakłada zniesienie charakteru wygasającego emerytur pomostowych. Oznacza to, że na emeryturę pomostową będą mogły przechodzić także osoby, które w późniejszych latach wykonywały pracę w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Związki zawodowe od wielu lat zabiegały o taką zmianę. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2024 roku.

Te osoby mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Szczegóły w galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński