Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie powstał asystent sztucznej inteligencji! Algorytm oceni ryzyko zgonu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Asystent sztucznej inteligencji pomoże w ocenie stanu zdrowia pacjenta chorego na COVID-19. Może też przewidzieć rozwój choroby, a także ryzyko zgonu.

Asystent sztucznej inteligencji powstał w szczecińskim szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w trakcie realizacji projektu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”, który ma na celu przygotowanie nowych technologii do walki z SARS-CoV-2.

- Zadań było kilka - zwrócił uwagę prof. Miłosz Parczewski, naczelny lekarz ds. COVID-19 SPWSZ. - Powstało już kilka procedur medycznych i technologii.

Prof. Parczewski wstępnie podsumował realizację projektu omawiając dwa wybrane problemy, które udało się wypracować:

  • pierwszy dotyczący asystenta sztucznej inteligencji pomagającego ocenić zaawansowanie zajęcia tkanki płucnej przez COVID-19,
  • drugi związany z prowadzeniem badań molekularnych i możliwości, które one dają, np. śledzenie rozprzestrzenianie się wirusa między województwami a nawet krajami.

Asystent sztucznej inteligencji

Dzięki prowadzonemu w szpitalu programowi powstał "asystent", który jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i ryzyko ciężkiego przebiegu choroby - co z kolei może pomóc w dalszym jego leczeniu!

- Jak to zrobiliśmy? - zastanawia się prof. Parczewski. - Kiedy pacjent miał wykonane i wstępnie ocenione badanie radiologiczne, zespół radiologów "uczył" algorytm jak sztuczna inteligencja ma potem działać. Rozpoznawać zmiany w płucach.

Na koniec powstał panel - "Asystent sztucznej inteligencji" z szybką oceną pacjenta i zajęcia płuc.

- Jesteśmy w tej chwili w przededniu zmian technologicznych w medycynie - ocenił profesor.

Naukowcy zaangażowani w realizację projektu pracują obecnie nad tym, by przełożyć procentowo oceniony stopień zajęcia tkanki płucnej na ryzyko, np. zgonu lub trafienia na oddział intensywnej terapii. Mają do dyspozycji największą na świecie bazę danych - oceniono już bowiem ponad 7 tys. obrazów tomograficznych od pacjentów z COVID-19.

- Co można z tym zrobić? Staramy się przewidywać przyszłość - podkreślił nasz rozmówca.

W szpitalu przy ul. Arkońskiej wdrożono już w życie automatyczny algorytm oceny i stopnia zajęcia płuc oraz panel lekarski umożliwiający szybką oceną stanu zdrowia pacjenta.

- A teraz jesteśmy na ostatniej prostej, by otworzyć ten algorytm dla wszystkich chętnych w Polsce - podsumował Miłosz Parczewski.

Analiza rozprzestrzeniania się wirusa

W ramach projektu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19” naukowcy ze Szczecina badali też migracje wirusa.

- Skupiliśmy się na szeroko pojętym regionie przygranicznym Polski i Niemiec - powiedział dr Karol Serwin, również biorący udział w badaniach.

Naukowcy skupili się więc na sytuacji pandemicznej panującej w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim oraz we wschodnich landach: Meklemburgii i Pomorzu Przednim, Brandenburgii, Berlinie i Saksonii. Efektem tych badań jest obecnie możliwość monitorowania przebiegu migracji wirusa a dzięki temu badanie rozwoju epidemii.

- A także zapobieganie powstawaniu ognisk wirusa w regionie i większym jego transmisjom - podkreśla Karol Serwin.

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński