Tomasz Sz. jest ostatnim elementem układanki, którą zajmują się aż dwie prokuratury okręgowe: w Gdańsku i Olsztynie. Rok temu zatrzymano dwadzieścia osób zamieszanych w proceder. Tomasz Sz. zniknął półtora roku temu.
Według śledczych, członkowie grupy współpracując z pracownikami banków, przy użyciu podrobionych dokumentów tożsamości likwidowali lokaty lub przelewali pieniądze z kont bankowych pokrzywdzonych na inne założone specjalnie w tym celu konta. Policjanci ustalili, że w grupie występował określony podział ról.
- Znajdowały się w niej osoby odpowiedzialne za organizację fałszywych dowodów osobistych, wyszukiwanie kontaktów wśród pracowników banków czy znajdowanie tzw. „słupów”, na dane których zakładano konta bankowe, gdzie przelewano skradzione pieniądze - tłumaczą.
ZOBACZ TEŻ:
Tomasza Sz. Kilka dni temu zatrzymali policjanci z CBŚP z grupy tzw. łowców cieni. Jak ustalono, mężczyzna przebywał poza granicami kraju, a w ostatnim czasie wrócił do Polski i ukrywał się w Szczecinie. Całkowicie zaskoczony wpadł w mieszkaniu wynajmowanym przez znajomą na jednym z nowych osiedli.
Po przewiezieniu do Gdańska usłyszał między innymi zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która działała od sierpnia 2016 roku do stycznia 2018 roku. Sąd aresztował go na trzy miesiące.
POLECAMY RÓWNIEŻ: Polska mafia w latach 90. Luksusowe życie mafijnych bossów i gangsterów w Polsce [PRYWATNE ZDJĘCIA]
Morze alkoholu i impreza za imprezą. Tak żyła polska mafia w...
Tak w szczegółach miał wyglądać przestępczy proceder.
- Pierwszym etapem było pozyskiwanie danych zamożnych klientów banków. Następnie poszukiwano tzw. słupów, którzy podając się za właścicieli rachunków bankowych i posługując się podrobionymi dokumentami tożsamości, dokonywali w bankach zmiany danych dostępowych do tych rachunków, umożliwiając dokonywanie przelewów on-line - wyjaśnia prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.
Na kolejnym etapie przelewano pieniądze na rachunki osób, które zgodziły się założyć konta bankowe na swoje dane. Środki z tych kont były następnie wypłacane i dzielone pomiędzy członków grupy proporcjonalnie do roli i udziału. Z prywatnych kont bankowych oszuści mieli wyprowadzić ok. 4 mln zł. Ustalono, że działalność grupy dotyczyła również wyłudzania leasingów znacznej wartości, kredytów oraz świadczeń telekomunikacyjnych.
- Członkowie gangu usiłowali także wyłudzić kolejne 5 mln zł, ale w tym przeszkodzili im policjanci CBŚP i prokuratura -ujawnia Centralne Biuro ze Policji.
ZOBACZ TEŻ: Oczko, Scarface... Skąd się biorą pseudonimy przestępców? [ZDJĘCIA]
Oczko, Scarface... Skąd się biorą pseudonimy przestępców? [ZDJĘCIA]
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót