MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie właściciel psa nie zapłaci podatku. To na pewno dobry pomysł?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Katarzyna Świerczyńska
Szczecin znosi podatek od psów. Zdaniem miejskich urzędników koszty jego poboru są prawie tak duże zysk. Sprawa wywołała długą dyskusję wśród radnych i zaskoczenie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Obecnie opłata wynosiła 50 zł rocznie, jednak ze względu na znaczną liczbę właścicieli zwolnionych z niej (m.in. osoby powyżej 65 r. życia czy posiadacze psów wysterylizowanych, wykastrowanych oraz przygarniętych ze schroniska) wpływy do budżetu z tego tytułu były niewielkie, a znaczną ich część pochłaniały pobory inkasenta. Stąd decyzja o zwolnieniu właścicieli psów z tej opłaty.

- Teraz zwolnienia obejmują aktualnie znaczną część psów w Szczecinie. Równocześnie, w przypadku braku zapłaty należnej opłaty od posiadania psów, organ podatkowy ma obowiązek przeprowadzić pełne postępowanie podatkowe (co najmniej trzykrotne doręczenie pism procesowych za potwierdzeniem odbioru). W zestawieniu z kosztami pracy pracowników organu podatkowego,
powoduje to, że pobór opłaty jest praktycznie nieefektywny ekonomicznie w jej obecnej wysokości - wyjaśniała Anna Szotkowska zastępca prezydenta Szczecina.

W innych dużych miastach Polski (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach) odstąpiono już od pobierania opłaty od posiadania psów. Przewidywany skutek finansowy – do budżetu miasta nie wpłynie ok. 60 tys. zł rocznie z czego ok. 20 tys. zł rocznie przekazywane było na wynagrodzenie dla inkasenta.

ZOBACZ TEŻ:

Zniesie podatku za psa. Co na to szczecińscy radni

Sprawa wywołała kilkudziesięciominutową dyskusję wśród radnych. Ostatecznie za zniesieniem podatku było 29 radnych. Jeden był przeciw.

- Piesek poprawia nastrój, jest antydepresantem, ale to on jest dla człowieka, a nie odwrotnie. Na mieście będzie coraz więcej psów, szczególnie w centrum. Nikt nie będzie miał na tym kontroli. Elegancie ścieżki są wydeptane przez właścicieli, których psy wiadomo co tam robią. Pieski zawładną terenami rekreacyjnymi. Kto zapanuje nad niekontrolowanymi poślizgami - mówił Robert Stankiewicz.

- Ja wierzę w mieszkańców Szczecinia, bo nie wszyscy nie sprzątają po swoich psach - mówiła Urszula Pańka.

- Pamiętam jak trzydzieści lat temu ta sprawa wywoływał najdłuższe dyskusje w radzie. I dziś znowu mamy to samo - podsumował radny Paweł Bartnik.

TOZ może stracić 20 tysięcy potrzebnych na pomoc

Obrotem sprawy jest zaskoczone szczecińskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które prowadzi m.in. przychodnię dla psów i kotów, także bezpańskich. Z opłaty w ramach inkasa otrzymywali rocznie ok. 20 tys. zł. Zdaniem Karoliny Winter-Zielińska, szefowej TOZ-u w Szczecinie taka kwota jest dla TOZ-u odczuwalna, bo interwencji jest bardzo dużo.

- O zniesieniu podatku dowiedziałam się przeglądając Facebooka. Niestety nie było żadnych rozmów, nikt nas nie pytał o opinie. Dochody z inkasa były przeznaczane na bieżąca działalność przychodni. Umowa z miastem na leczenie kotów została zrealizowana w kilka miesięcy. W pozostałym czasie finansujemy działalność z takich dochodów jak właśnie inkaso. Mieszkańcy cały czas przynoszą do nas wolnożyjące koty. Trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy mieszkaniec przychodzi z kotem i musi czekać, aż zapadnie decyzja, czy możemy mu pomoc, bo musimy przeliczać, czy nas na to stać. W lipcu było prawie 700 bezpłatnych wizyt, w tym 400 rozliczonych z miastem. Od nowego roku będzie ok 20 tys. zł mniej, to dla nas duża kwota. Nasze zadanie jest takie, aby tą dziurę budżetową załatać, szczególnie, że to czas podwyżek cen, które też nas dotykają. Sytuacja jest trudna, ale wierzymy że uda się coś wymyślić - mówi.

- TOZ, podobnie jak inne organizacje pozarządowe otrzymuje pieniądze na realizację powierzonych zadań oraz w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych. W tym roku z TOZ-em podpisano 4 umowy na łączną kwotę właśnie 120 tys. zł - odpowiada Paulina Łątka z magistratu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te zapomniane czworonogi czekają na Ciebie! I na adopcję w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie. Zobacz w galerii stęsknione psy i koty, które czekają, aż ktoś je pokocha i przygarnie do nowego domu >>>

Schronisko dla zwierząt w Szczecinie. One czekają na adopcję...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński