W Szczecinie w 2019 roku wymieniono jedynie 325 "kopciuchów”. Do wymiany pozostało jeszcze aż ponad 13,4 tysiąca

Bogna Skarul
Bogna Skarul
"Kopciuchy”, czyli pozaklasowe kotły na węgiel i drewno, stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niestety tempo ich wymiany stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich. Co się okazało? Powolne tempo wymiany kotłów pokazuje, że działania antysmogowe nie są priorytetem ani największych miast, ani najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Z danych nadesłanych do Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany.

W Szczecinie w 2019 roku wymieniono jedynie 325 „kopciuchów”. Do wymiany pozostało jeszcze aż ponad 13,4 tysiąca. A – co warto zaznaczyć – to tylko dane dotyczące lokali mieszkalnych, które są w zasobach Gminy Miasta Szczecin, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego Prawobrzeże.

PAS nie ma danych ile kotłów tzw. kopciuchów jest w domach, które należą do osób prywatnych albo innych podmiotów nie podlegających gminie.

ZOBACZ TEŻ:

Te ponad 13,4 tys. kotłów jakie jeszcze trzeba w Szczecinie wymienić stawiają nasze miasto niemal w czołówce miast w Polsce ze spora liczbą kotłów do wymiany. Więcej od Szczecina kotłów do wymiany jest w takich miastach jak Wrocław (18,6 tys.), Katowice (20 tys.), Warszawa (17 tys.) i Bydgoszcz (23,5 tys.).

Według danych PAS, w Szczecinie w 2019 roku, 308 „kopciuchów” wymieniono w ramach programu gminnego a tylko 17 w ramach programu „Czyste Powietrze”.

- Porównanie liczby wymienionych kotłów do całkowitej liczby przeznaczonej do wymiany pokazuje, że takie tempo wymiany doprowadzi do ich całkowitej likwidacji za kilkadziesiąt lat – komentuje Piotr Siergiej z PAS.

- Wysyłając zapytania do gmin spodziewaliśmy się, że liczba wymienionych kotłów nie będzie znacząca, ale to co zobaczyliśmy w odpowiedziach pokazało kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - Jest bardzo źle. Prawie wszystkie analizowane miejscowości wymieniły nieznaczny odsetek kotłów na węgiel i drewno. W porównaniu z zeszłorocznym raportem PAS liczba wymian kotłów nie uległa znaczącej poprawie. Bez zaangażowania w działania antysmogowe na każdym szczeblu, będziemy czekać jeszcze wiele lat zanim powietrze w Polsce zacznie spełniać normy. Pamiętajmy też, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera 46 tysięcy obywateli.

ZOBACZ TEŻ: Specjalne drony będę szukać smogu w Szczecinie

Ciekawe, że jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły to korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego Programu Czyste Powietrze. W Szczecinie z programu rządowego skorzystało zaledwie 17 rodzin.

- Tak niska popularność PCZP świadczy o bardzo niskiej wiedzy o rządowym programie dotacyjnym, który niejednokrotnie oferuje wyższe wsparcie od programów gminnych – zauważa Piotr Siergiej.

W opinii PAS niedostatki w działaniu Programu Czyste Powietrze oznaczają potrzebę szerokiej i skutecznej kampanii informacyjnej oraz jak najszybszego dokończenia reformy tego programu: dołączenie wsparcia dla osób najuboższych i budynków wielorodzinnych oraz włączenie sektora bankowego w dystrybucję środków. Ważne jest też wspieranie gmin w rozpowszechnianiu PCZP.

ZOBACZ TEŻ:

Z drugiej strony znaczne przyspieszenie tempa wymiany wymaga mocnego zaangażowania się gmin w działania antysmogowe: szerokie informowanie mieszkańców o tym, że wkrótce użytkowanie „kopciuchów” będzie nielegalne, uruchamianie gminnych punktów dostępu do Programu Czyste Powietrze i zachęcanie mieszkańców do wymiany ogrzewania oraz prowadzenie skutecznej kontroli palenisk.

Dane Polskiego Alarmu Smogowego pochodzą z odpowiedzi nadesłanych do PAS z urzędów miast i gmin oraz NFOŚiGW (dane za 2019 r.).

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie