MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie trwa pilotażowy program dla dzieci i młodzieży uzależnionych od komputera

Dziewięcioro na dziesięcioro dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80 proc. uczniów w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Powszechny dostęp do nowych technologii prowadzi do uzależniania
Dziewięcioro na dziesięcioro dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80 proc. uczniów w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Powszechny dostęp do nowych technologii prowadzi do uzależniania pexels
Dziewięcioro na dziesięcioro dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80 proc. uczniów w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Powszechny dostęp do nowych technologii prowadzi do uzależniania. W Szczecinie trwa program pilotażowy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. blisko dziewięcioro na dziesięcioro dzieci korzysta codziennie z Internetu, a ponad połowa 7-9-latków używa telefonu komórkowego. Powszechny dostęp do nowych technologii prowadzi do uzależniania. Aby im pomóc pod koniec 2021 r. ruszył pilotażowy program dla dzieci i młodzieży nałogowo korzystających z komputerów i telefonów komórkowych. Będzie realizowany do 30 czerwca 2025 r. Jest odpowiedzią na coraz częstszy problem uzależnień cyfrowych.

Zdaniem specjalistów od terapii e-uzależnień, nadużywanie nowych technologii pociąga za sobą poważne konsekwencje:

  • dla zdrowia fizycznego: wady postawy, ból oczu, głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała,
  • dla zdrowia psychicznego: zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania, zaburzenia snu.

Dlatego tak ważne jest wykrycie problemu na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Odpowiednia reakcja rodzica i wsparcie specjalistów mogą pomóc dziecku szybko wyjść z uzależnienia od telefonu, czy komputera.

Program dla dzieci i ich rodziców

Z leczenia w ramach pilotażowego programu e-uzależnień mogą skorzystać:

  • dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole,
  • dzieci i młodzież w wieku szkolnym – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Ale w pilotażu powinni brać udział także rodzice dzieci objętych programem.

- Bez wsparcia rodzica, dziecko samo nie wyjdzie ze świata wirtualnego, my tylko uczymy je, jak zdrowo korzystać z nowoczesnych technologii, jak radzić sobie w konstruktywny sposób z emocjami i negatywnymi doświadczeniami - podkreśla Monika Cegłowska – Pundyk, przewodnicząca Stowarzyszenia "Powrót z U" w Szczecinie. - Jednak to po stronie rodzica leży stawianie granic, wsparcie, zrozumienie potrzeb dziecka i odpowiednie motywowanie go do zmiany zachowania.

Bezpłatne i bez skierowania

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy kontakt z placówką realizującą program. W ramach programu są:

  • porady psychologiczne,
  • sesje: psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej,
  • porady psycho-edukacyjne,
  • porady lekarza psychiatry.

Czas terapii jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Może wynieść nawet więcej niż 12 tygodni.

Do tej pory z programu skorzystało prawie 300 dzieci i młodzieży w wieku od 10-19 r.ż. Dzieci do 9 roku życia było dziewięcioro.
W programie uczestniczyło też 200 dorosłych.

Jak informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ, największe jest zapotrzebowanie na sesje psychoterapii indywidualnej – odbyło się ich ponad 1100. Sesji psychoterapii grupowej było ponad 820.

Gdzie zgłosić się po pomoc? Do NZOZ Poradnia Profilaktyczno-Społeczna "NZOZ PPS" przy ul. Klonowica 1A. Kontakt: tel. 91 488 83 55, 519 142 906, e-mail [email protected]

Wyjść z e-uzależnienia

Dzieci i młodzież korzystają z technologii cyfrowych z różnych powodów. Niektórzy z nudy, braku zainteresowania ze strony opiekunów bądź nieumiejętności nawiązywania kontaktów społecznych z rówieśnikami w realnym życiu. Wchodząc w świat wirtualny nawiązują nowe kontakty. Relacje te niekiedy stają się ważniejsze od realnych. Często powodem ucieczki w cyfrowy świat są kłopoty w rodzinie, brak radzenia sobie z emocjami, brak wsparcia w domu, ogólne poczucie, że świat nie ma im nic ciekawego do zaoferowania.

Zadaniem programu jest również ograniczenie negatywnych zachowań związanych z uzależnieniami cyfrowymi wśród dzieci i młodzieży, zwiększenie wiedzy z zakresu nowych technologii i skutków ich nadużywania, wsparcie uczniów i ich rodziców w walce z uzależnieniami od nowych technologii, poprawa psychicznego i fizycznego stanu zdrowia dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński