Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie powstanie wytwórnia farmaceutyczna? Rektor PUM: Chcemy ją otworzyć jak najszybciej

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Trudno powiedzieć jakiego rodzaju leki, wytwórnia będzie produkować
Trudno powiedzieć jakiego rodzaju leki, wytwórnia będzie produkować archiwum
Nowoczesna wytwórnia farmaceutyczna powstanie za około półtora roku przy pl. Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie. Ma być uzupełnieniem otwartego w ubiegłym roku nowoczesnego Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki PUM. - Stawiamy na innowacyjność w medycynie - powiedział prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego tłumacząc celowość rozpoczynania kolejnej inwestycji.

Zdaniem rektora PUM, w układzie uczelni medycznych wytwórnie farmaceutyczne, stają się ich sercem: impulsem do rozwoju i innowacyjności, a także badań naukowych i wdrożeniowych.

- Dlatego chcemy w Szczecinie stworzyć taką wytwórnię farmaceutyczną. Nie zwlekając. Jak najszybciej - tłumaczy prof. Bogusław Machaliński.

Z planów wynika, że wytwórnia ma powstać w ciągu półtora roku.

Stanie przy pl. Polskiego Czerwonego Krzyża, w pobliżu Międzywydziałowego Centrum Dydaktycznego nr 3 PUM, czyli tzw. małej farmacji - nazywanej tak, bo od lutego 2022 r. jednostka służy przede wszystkim studentom i kadrze akademickiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na kierunku farmacji. W Centrum znalazły się nowoczesne i laboratoria i sale dydaktyczne, które są wykorzystywane w zaawansowanych procesach naukowych, badawczych i dydaktycznych. Prowadzi się tu zajęcia wszystkich kierunkowych przedmiotów przygotowujących studentów do przyswojenia praktycznych umiejętności.

- Sam obiekt dydaktyczny i naukowy jest jednak "orłem bez skrzydeł" - ocenił rektor. - Z jednej strony to ultranowoczesny budynek dydaktyczno-naukowy, a z drugiej, niestety, bez ważnego rdzenia umożliwiającego prowadzenie najnowocześniejszych badań nad konkretnymi lekami i nad ich wpływem na organizmy żywe.

Stąd pomysł powołania do życia wytwórni farmaceutycznej, która miałaby uzupełniać istniejące już Centrum Dydaktyczne.

- Będzie przeznaczona do wytwarzania nie tylko leków czy innych innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z obszaru nanotechnologii, ale także produktów komórkowych, które mogłyby stanowić część uzupełniającego leczenia w terapii komórkowej – zapewnił nasz rozmówca.

Nie będzie jednak działać jak typowy komercyjny koncern farmaceutyczny.

- Produkować ma m.in. tabletki czy kapsułki jako testy dające odpowiedź na pytanie, czy produkt spełnia standardy i wymogi kwalifikujące i dopuszczające do zastosowania.

Dziś trudno jeszcze powiedzieć jakiego rodzaju leki będzie produkować. Wszystko zależy od rodzaju badań prowadzonych przez naukowców PUM.

- To będzie dla nich szerokie spektrum działania. Pole do innowacji i twórczej inwencji.

Na publicznych uczelniach naukowo-badawczych wytwórnia farmaceutyczna to rzadkość.

- Jeśli aspirujemy do tego, by Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie stał się uczelnią badawczą, taką wytwórnię powinniśmy mieć. - twierdzi prof. Machaliński.

Rektor podkreśla, że wykorzystanie nowoczesnej infrastruktury laboratoryjnej traktowane jest w PUM jako kluczowe.

- Posiadając wytwórnię farmaceutyczną skupimy się na badaniach naukowych: tych finansowanych z Narodowego Centrum Nauki i tych z Agencji Badań Medycznych, które są w dużej mierze ukierunkowane na nowe produkty. Mamy też na uwadze studentów, którzy powinni zobaczyć, jak wygląda nowoczesna produkcja farmaceutyków. Oczywiście docelowo liczymy też na to, że powstaną w niej polskie produkty, które będą służyć pacjentom nie tylko w kraju, ale też na świecie - wyjaśnił rektor PUM.

Produkowane w wytwórni substancje lecznicze powstawałyby w kontrolowanych warunkach - zgodnych z tzw. dobrą praktyką wytwarzania. Wymaga to m.in. stworzenia kontrolowanej strefy czystej – zespołu pomieszczeń z kaskadą ciśnień, śluzami osobowymi i towarowymi oraz stanowiskami z nadmuchem laminarnym, w których umieszczone są urządzenia odizolowane od otaczających je czynników zewnętrznych.

Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozbudowę Międzywydziałowego Centrum Dydaktyk, stworzenie Banku Tkanek i Komórek oraz Wytwórni Farmaceutycznej 6,5 mln zł dofinansowania. Pozostała kwota (8,5 mln zł) ma pochodzić z budżetu PUM - uczelnia planuje złożyć wniosek na dofinansowanie dla OZE z WFOŚiGW na kwotę ok. 2,5 mln zł.

Władze uczelni planują też stworzenie Collegium Farmaceuticum, które połączy wszystkie obszary związane z farmacją na PUM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński