MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie powstanie dom dla lekarzy seniorów. Stara siedziba izby lekarskiej ożyje

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
- Przechodząc na emeryturę wielu lekarzy, będących wcześniej ludźmi aktywnymi, traci cel w życiu. Zamykają się w domach i umierają za życia. Dlatego nie powinni zostać sami - twierdzi prof. Halina Ey-Chmielewska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej. Z myślą o nich w Szczecinie powstanie więc Dom Lekarza Seniora.

Dom Lekarza Seniora powstanie w dawnej siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Najpierw jednak poniemiecka willa musi przejść gruntowny remont. To zabytek. Jego modernizacja (polegająca m.in. na przystosowaniu pomieszczeń dla osób starszych i niepełnosprawnych) będzie najprawdopodobniej prowadzona pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

O konieczności wyremontowania willi zdecydowali uczestnicy ostatniego Okręgowego Zjazdu Lekarzy, którzy postanowili, że OIL przeznaczy na remont własne fundusze - nieoficjalnie wiemy, że około 3 mln zł, czyli połowę potrzebnej na remont sumy. Będzie się też starać o pieniądze z rządowych i samorządowych programów rewitalizacyjnych.

Dawna siedziba Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, to jedna z najpiękniejszych willi na szczecińskim Pogodnie. Obiekt nie jest już wykorzystywany w celach biurowo-administracyjnych - siedziba izby została przeniesiona do nowego gmachu, przy ul. Henryka Wieniawskiego w sierpniu 2021 r. Ale budynek nie jest opuszczony. Po przeprowadzce władz samorządu lekarskiego okazjonalnie odbywają się w nim różnego rodzaju spotkania członków środowiska medycznego.

- Dbając o tę willę chronimy nasze dziedzictwo - podkreśla Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. - W przyszłości musi to być obiekt nowoczesny, komfortowy a jednocześnie utrzymujący swój unikatowy charakter.

Nie są jeszcze znane szczegóły planowanej inwestycji. Zgromadzenie lekarzy na razie zdecydowało jedynie o konieczności zabezpieczenia finansowania rewitalizacji obiektu. Co po remoncie ma w nim działać?

- Na parterze będzie funkcjonować dzienny Dom Lekarza Seniora - twierdzi Michał Bulsa.

Jego formuła ma mieć charakter społeczny, nie medyczny. Tu spotykać się będą seniorzy na zajęciach integrujących i aktywizujących.

- Na pierwszym piętrze zorganizujemy kompleks szkoleniowy - dodaje prezes OIL. - Pozostałe części budynku będą wynajmowane komercyjnie.

O sposobie zagospodarowania obiektu szczecińskie środowisko medyczne dyskutowało od lat - było kilka pomysłów, choć najczęściej mówiło się o potrzebie sprzedaży budynku. Jednak zdaniem prof. Haliny Ey-Chmielewskiej, pomysł urządzenia Domu Lekarza Seniora spodobał się wszystkim. Dodatkowo zamiar przygotowania tam kilku sal dydaktycznych i prowadzenia szkoleń sprawi, że obiekt stanie się wielofunkcyjny i międzypokoleniowy.

- Będzie więc również spełniać rolę integracyjną - podkreśla wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Jak się dowiedzieliśmy, nie jest jeszcze ustalony termin rozpoczęcia rewitalizacji budynku. W tym roku ma być przygotowany projekt oraz kalkulacja dotycząca szczegółowych kosztów remontu. Prace budowlane najprawdopodobniej rozpoczną się więc dopiero w 2024 r.

Willa Wellmera (dr H. Wellmer był jej pierwszym właścicielem) została wybudowana w latach 20. XX w. Jest utrzymana w klasycystycznym stylu: od strony al. Wojska Polskiego ma reprezentacyjną, symetryczną fasadę z dwiema umieszczonymi w jej centrum kolumnami i tarasem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński