Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie powstanie centrum "Szczecin Ukrainie" z kompleksową pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Specjalne centrum "Szczecin-Ukrainie" powstanie w przyszłym tygodniu w budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Uchodźcy z Ukrainy znajdą tu pomoc w poszukiwaniu pracy, dachu nad głową, szkoły dla dzieci i świadczeń lekarskich. Będzie też tu otwarty klubik, w którym rodzice będą mogli zostawić dzieci, by móc pozałatwiać sprawy w urzędach.

Szczecin uruchamia systemową pomoc dla pogrążonej w wojnie Ukrainy - dla walczących żołnierzy, ludności cywilnej i dla uchodźców. Nie tylko poprzez uruchomienie programu wsparcia „Szczecin Ukrainie”. Szczecińscy radni na najbliższej sesji Rady Miasta podejmą kilka ważnych uchwał.

- W pierwszej kolejności potępimy agresję na Ukrainę - mówi Renata Łażewska, przewodnicząca RM.

9 marca poddana też zostanie głosowaniu uchwała dotycząca zwolnienia obywateli Ukrainy z obowiązku uiszczania opłaty za przejazd komunikacją miejską. Ponadto prawdopodobnie wypowiedziana będzie umowa patronacka z Murmańskiem.

- Poza tym zapoznamy radnych z podstawowymi założeniami powoływanego właśnie do życia centrum "Szczecin Ukrainie" - dodaje przewodnicząca.

Jak się dowiedzieliśmy Centrum przy ul. Curie-Skłodowskiej będzie pełnić wiele funkcji - swoje miejsce znajdzie tu m.in. Związek Ukraińców w Szczecinie i Fundacja Mi Gracja.

- Przede wszystkim ma tu zacząć działać punkt informacyjny - twierdzi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - To tam uchodźcy dowiedzą się wszystkiego co im będzie potrzebne w pierwszych tygodniach czy miesiącach pobytu w naszym mieście.

W centrum Ukraińcy znajdą więc m.in. informacje dotyczące opieki medycznej i pomocy osobom niepełnosprawnym. Jak się dowiedzieliśmy, już się zgłosili do pracy lekarze pochodzenia ukraińskiego i Polacy znający język ukraiński.

Równie istotne mogą się okazać informacje udzielane Ukraińcom w sprawie edukacji.

- Jesteśmy przygotowani do przyjęcia 4 tysięcy uczniów szkół podstawowych i około tysiąca starszych - twierdzi prezydent. - Dzieci te zostaną zapisane do klas, do których uczęszczają polskie dzieci. Z tym, że uruchomimy dla nich dodatkowe zajęcia wyrównawcze.

  • Dla dzieci niemówiących po polsku zostaną wkrótce przygotowane odrębne klasy przygotowawcze. Będzie więc piętnaście oddziałów dla dzieci ze szkół podstawowych i cztery oddziały dla uczniów szkół średnich - w tych klasach szczególny nacisk położony będzie na naukę języka polskiego.
  • Dodatkowo powstaną też specjalne oddziały przedszkolne i kilkadziesiąt miejsc dla maluchów ze żłobków.

- Dziś napisałem list do ministra Edukacji i Nauki, by jak najszybciej uporządkowano przypisy dotyczące klas dla mniejszości narodowych - których językiem urzędowym byłby język ukraiński. Przypomnę, że obecnie do takich klas mogą na razie uczęszczać tylko obywatele polscy.

Miasto myśli też o szybkim zorganizowaniu kursów językowych dla dorosłych i zajęć powtórzeniowych dla maturzystów.

W centrum uchodźcy znajdą też informacje dotyczące pracy.

- Zostaną przygotowane oferty. Szczególnie dla kobiet, których przyjeżdża dużo więcej niż mężczyzn - podkreśla Piotr Krzystek. - Musimy o tym pomyśleć już dziś, bo chcemy, by goście poczuli się w Szczecinie jak w domu. Tym bardziej, że nie wiemy, jak długo ta nadzwyczajna sytuacja potrwa i czy przyjeżdżający teraz do nas Ukraińcy będą kiedyś mogli wrócić do siebie.

Tydzień od agresji Putina. Wojna Rosji z Ukrainą na zdjęciac...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński