W Szczecinie można usunąć zaćmę bez kolejki. Szpital na...

  W Szczecinie można usunąć zaćmę bez kolejki. Szpital na Pomorzanach czeka na pacjentów

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Dzięki dodatkowym środkom finansowym z Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ oraz nowej organizacji przejęć w szpitalu, osoby kwalifikujące się do zabiegu usunięcia zaćmy nie muszą już czekać w kolejce. W dwóch klinkach okulistycznych na szczecińskich Pomorzanach pacjenci są obsługiwani na bieżąco.
  24.11.2016 gdansk , badanie wzroku przez centrum medyczne synexus w redakcji dziennika baltyckiego , organizatorzy : fundacja sztuka zycia i dziennik

  24.11.2016 gdansk , badanie wzroku przez centrum medyczne synexus w redakcji dziennika baltyckiego , organizatorzy : fundacja sztuka zycia i dziennik baltycki fot. karolina misztal/polska press dziennik baltycki ©Fot. Karolina Misztal

  Szpital Kliniczny na Pomorzanach informuje, że na zabieg usunięcia zaćmy czeka obecnie 20 osób, a pierwszy wolny termin przypada jeszcze w lipcu tego roku. Operacje zaćmy przeprowadza pięciu lekarzy specjalistów chorób oczu. Miesięcznie może tu być przyjętych 160 pacjentów.

  - Na wizytę kwalifikującą do zabiegu trzeba mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, tj. takiego, który pracuje w ramach umowy z NFZ. Jeśli po zabiegu nie ma powikłań i przeciwwskazań, pacjent może wrócić do domu tego samego dnia - informuje Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie. - Skuteczność zabiegu oceniania jest podczas wizyty kontrolnej, która ma miejsce nie wcześniej niż 14 dni po operacji.
  Lekarze podkreślają, że kontrola jest niezbędna, by ocenić efekt zabiegu, a zrobić to może wyłącznie specjalista chorób oczu. Po zabiegu pacjent otrzymuje również listę zaleceń, których musi przestrzegać, by leczenie zakończyło się sukcesem.

  Zaćma dotyka głównie osoby po 65. roku życia. Wśród pacjentów przeważają kobiety. W klinice na Pomorzanach, z powodu zaćmy, leczone są także dzieci, choć takich przypadków jest stosunkowo niewiele- około kilkunastu rocznie.

  - Już w 2017 roku kolejki do zabiegów usunięcia zaćmy uległy w województwie zachodniopomorskim znacznemu skróceniu. Było to możliwe dzięki dodatkowym środkom w wysokości 5 mln 600 tys. zotych otrzymanym w lutym, sierpniu i wrześniu. Przeznaczono je na zoperowanie 2 300 pacjentów co pozwoliło na rozładowanie kolejek, głownie w tym podmiotach, które dysponują wystarczającą liczbą lekarzy specjalistów. W sumie za usunięcie zaćmy u 13,5 tysiąca pacjentów Zachodniopomorski Oddział NFZ zapłacił w 2017 roku 33 mln złotych - kończy Koszur.

  Zobacz także: Kulisy zdrowia: Dbaj o wzrok dziecka. Ograniczaj korzystanie z tabletów i telefonów

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.gs24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »