Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie może powstać cmentarz dla zwierząt

Paulina Targaszewska [email protected]
Jedyny znajdujący się w Szczecinie cmentarz jest nielegalny. Został utworzony kilka lat temu przez mieszkańców w okolicy ul. Dąbskiej.
Jedyny znajdujący się w Szczecinie cmentarz jest nielegalny. Został utworzony kilka lat temu przez mieszkańców w okolicy ul. Dąbskiej. Marcin Bielecki
W kwietniu pisaliśmy o inicjatywie utworzenia w Szczecinie legalnego grzebowiska dla zwierząt. Sprawa trafiła do władz miasta, które przychylnie wypowiedziały się o pomyśle. Zlecone zostały badania terenu.

Opinia eksperta

Opinia eksperta

W pełni popieramy pomysł utworzenia w Szczecinie cmentarza dla zwierząt. W naszym mieście żyje kilkadziesiąt tysięcy różnych stworzeń, dlatego zapotrzebowanie na grzebowisko jest duże. Warto pamiętać o tym, że pies czy kot to dla człowieka często najlepszy przyjaciel. Nic więc dziwnego, że ludzie chcą go po śmierci w godny sposób pochować i pożegnać. Wiele osób nie potrafi potraktować swojego pupila jak odpad, a zakopywanie zwierząt w ogródkach czy lasach jest zabronione. Jeśli to robimy, popełniamy wykroczenie. Cmentarz dla zwierząt jest więc bardzo potrzebny. W innych polskich miastach takie grzebowiska już istnieją. Niektóre są prowadzone przez osoby prywatne, inne przez urzędy miast. To jak miałoby być zarządzane szczecińskie grzebowisko jest kwestią do ustalenia, którą należy się zająć później. Teraz najważniejsze jest wydzielenie takiego miejsca w mieście. Oczywiście taki teren musi spełniać wszelkie wymogi pod tego typu działalność. Jest to ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Beata Więcaszek Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Psy, koty i inne futrzaki towarzyszą nam każdego dnia. Przez wielu mieszkańców traktowane są jak członkowie rodziny, mimo to po śmierci ich ciała zgodnie z przepisami są utylizowane jak odpady komunalne w przemysłowych spalarniach. W Szczecinie taką usługę za opłatą 50 zł wykonuje Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Właściciele pupili nie godzą się na takie traktowanie ich futrzanych przyjaciół po śmierci i często nielegalnie zakopują ciała psów czy kotów w parkach, przydomowych ogródkach lub lasach.

Chcąc uniknąć takich zachowań i z myślą o mieszkańcach kochających swoich czworonogów pojawił się pomysł utworzenia w Szczecinie cmentarza dla zwierząt. Inicjatorką idei jest radna Grażyna Zielińska, która kilka miesięcy temu wystosowała interpelację w tej sprawie.

- Dla wielu osób, pies czy kot, to domownik, członek rodziny, z którym przeżyło się wspólnie czasami kilkanaście lat - mówi radna. - Ludzie nie potrafią tak po prostu pozostawić go w lecznicy, skąd zostanie wywieziony i poddany spaleniu wraz z innymi odpadami. Dla tych ludzi godne pochowanie swojego pupila jest sprawą ważną, kierują się względami osobistymi, chcą zachować pamięć o przyjacielu i okazać mu należny szacunek.

Szczecin jako duża aglomeracja powinien przykładem innych miast w Polsce wyjść naprzeciw właścicielom zwierząt domowych i stworzyć warunki do powstania grzebowiska dla czworonogów.

- Przemawia za tym wiele argumentów - mówi Zielińska. - Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć społeczną potrzebę oraz ochronę środowiska, ponieważ od dawna stosowana zła praktyka zakopywania zwierząt w miejscach do tego nie przystosowanych, powoduje infekowanie wód podskórnych. Szczególnie niebezpiecznie jest, gdy zwierzę przed śmiercią chorowało. Jego zwłoki mogą stać się źródłem zarazy.

W ramach inicjatywy szczecińskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami przeprowadziło sondę. Na pytanie "Czy w naszym mieście powinien powstać cmentarz dla zwierząt?" odpowiedziało 750 osób. 93 procent internautów było za powstaniem grzebowiska, dla czterech procent respondentów było to obojętne, a trzy procent biorących udział w sondzie uznało ten pomysł za nietrafiony.

Sprawa trafiła do władz miasta. Zastępca prezydenta Szczecina Mariusz Kądziołka popiera pomysł. Swoje zdanie wyraził w odpowiedzi na interpelację radnej Zielińskiej. Słowa przeszły już także w czyn.

- Po nagłośnieniu tej spra - wy wiceprezydent Kądziołka zorganizował specjalne spotkanie w tej sprawie - mówi Grażyna Zielińska. - Zebrali się na nim przedstawiciele odpowiednich wydziałów urzędu miasta i inni zainteresowani. Zlecono też badania terenu, naktórym potencjalnie miałoby się znaleźć takie grzebowisko.

Wstępnie ustalono, że cmentarz dla zwierząt mógłby zostać utworzony w Podjuchach na terenie o powierzchni ponad 2 ha, w okolicy ulic Inżynierskiej i Bielańskiej. Prace geologiczne w tym rejonie mają zostać przeprowadzone w najbliższym czasie.

- Ten teren był już kiedyś badany pod kątem grzebania tam zwierząt - mówi Zielińska. - Wówczas spełniał wszelkie wymogi. Było to jednak kilka, jak nie kilkanaście lat temu, dlatego badania trzeba powtórzyć.

Póki co, nie wiadomo kto będzie prowadził działalność usługową na terenie grzebowiska.

- Prowadzenie cmentarza dla zwierząt nie leży w gestii miasta lecz podmiotów zewnętrznych - tłumaczy Kądziołka. - Wszystkie znane mi cmentarze dla zwierząt funkcjonujące w różnych miastach Polski prowadzone są w ramach działalności gospodarczej.

- Zgłosiło się do mnie kilka osób, które są zainteresowane prowadzeniem takiej działalności - mówi Zielińska. - Kilka pism w tej sprawie wpłynęło także do wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środo wis ka. Najpierw musimy jednak poznać wyniki badań geologicznych. Wyniki poznamy najprawdopodobniej pod koniec sierpnia.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński