MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie kręcili film! Wielka ucieczka przez miasto [zdjęcia]

Małgorzata Klimczak
Szczecin zamienił się w sobotę w plan zdjęciowy do filmu "Wielka ucieczka na północ"
Szczecin zamienił się w sobotę w plan zdjęciowy do filmu "Wielka ucieczka na północ" Andrzej Szkocki
Na terenie Szczecina dobiegają końca zdjęcia do filmu "Wielka ucieczka na północ" w reżyserii Andrzeja Fadera. Film będzie pokazywany podczas regat The Tall Ships Races.
"Wielka ucieczka na północ" kręcona w Szczecinie

"Wielka ucieczka na północ" kręcona w Szczecinie

Historia przedstawiona w kultowym amerykańskim filmie "Wielka Ucieczka" z 1963 r. ze Stevem McQueenem w roli głównej ma swoją kontynuację w Szczecinie. Szczeciński reżyser i producent Andrzej Fader podjął się realizacji dokumentu o ucieczce dwóch żołnierzy z obozu jenieckiego w Żaganiu.

Głównymi bohaterami filmu są norwescy piloci RAF - "stalowy" podporucznik Jens Muller, którego gra Przemysław Walich i emocjonalny sierżant Peter Bergsland (Paweł Niczewski ), aktorzy słynnego zespołu Anny Augustynowicz Teatru Współczesnego w Szczecinie.

To na podstawie ich zapisków dowiadujemy się jakie emocje towarzyszyły im od momentu wyjścia z tunelu w Żaganiu, aż do samego dotarcia do Szczecina i ucieczki przez port do Szwecji.

Zdjęcia do filmu kręcone były na Łasztowni, na Dworcu Głównym, w podziemiach pod dworcem, na Starówce, w starym tramwaju, na statku i w pociągu. Ostatnie zdjęcia w Szczecinie były kręcone na pl. Batorego i w Starej Komendzie. Tego dnia na plan mógł przyjść każdy, kto chciał zobaczyć jak powstaje film.

- Pamiętam jak Anglicy i Niemcy bombardowali Niemców podczas wojny - mówi Edmund Tereszkis, jeden z mieszkańców Szczecina, przyglądający się kręconej scenie. - Miałem wtedy 10 lat. W Szczecinie bombardowania były głównie nad Odrą. Całe miasto było w gruzach.

Na planie zdjęciowym "Wielkiej ucieczki na północ" w ciągu dwóch miesięcy pojawiło się ponad sto osób: aktorzy teatrów NIE MA, Polskiego, Współczesnego, Pleciugi, grupy rekonstrukcji: Stowarzyszenie Grupa Warowna Bastion i Stowarzyszenie Zachód 1944 oraz statyści.

Pani Agnieszka Michalik-Łój zagrała kobietę fotografowaną przez niemieckiego fotografa. Na planie pojawiła się w zaawansowanej ciąży.

- Mój mąż zaproponował, żebym brała w tym udział - mówi. - Traktuję to jako przygodę i pamiątkę dla dzieci.

Scena z panią Agnieszką nie była pierwotnie planowana w scenariuszu, ale okazało się, że jej mąż ma stary aparat, który też może zagrać w filmie.

- Dzięki takim pomysłom osób, które chcą się włączyć w nasz projekt, powstają dodatkowe sceny, które wzbogacają nasz film - mówi Agnieszka Fader, kierownik produkcji.

To ostatnie sceny nakręcone w Szczecinie. W listopadzie ekipa filmowa przenosi się na kilka dni do Żagania.

- Dzięki burmistrzowi Żagania nakręcimy ważne dla filmu sceny ucieczki z obozu jenieckiego - mówi Andrzej Fader, reżyser.

Film zostanie pokazany w TVP oraz w telewizjach w Europie i na świecie. W Szczecinie podczas wielkiego zlotu żaglowców w 2013. Będzie też w stałym repertuarze kina dokumentu, które powstanie w przyszłym roku na Łasztowni - portowej dzielnicy Szczecina.

Uzupełnieniem filmu będzie sztuka teatralna "Wielka ucieczka na północ", nad którą autor obecnie pracuje. Jej multimedialny charakter stanie się kolejnym elementem promującym najsłynniejszą ucieczkę na świecie związaną z miastem Szczecin.

Film otrzymał wsparcie finansowe ze środków Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film (środki pochodzą z budżetów: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin i Miasta Koszalin).

Film ma honorowy patronat Królestwa Norwegii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński