Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świnoujściu chcą powiększyć port i zająć plażę w Warszowie

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Plaża na wyspie Wolin w Świnoujściu latem jest oblegana przez mieszkańców i turystów.
Plaża na wyspie Wolin w Świnoujściu latem jest oblegana przez mieszkańców i turystów. Mieszkańcy
Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce poszerzyć granice świnoujskiego portu. Na nowym terenie miałby powstać terminal kontenerowy.

O budowie terminalu kontenerowego na razie słyszeli tylko wtajemniczeni. Obiekt miałby zajmować około 2 km plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia oraz kilka hektarów lasów. Plany powstania tej rządowej inwestycji zrodziły się już kilka lat temu, jednak do tej pory nie było konkretnych ustaleń. Do tej pory, bo prezydent Świnoujścia właśnie dostał pierwszy wyraźny sygnał, świadczący o chęci rozbudowy portu.

- Otrzymałem wniosek z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o zaopiniowanie projektu rozszerzenia granicy portu - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Na wniosek Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście, ministerstwo podjęło procedurę zmierzającą do rozszerzenia granic portu.

Dzisiaj granice portu obejmują mniej więcej te tereny, gdzie port prowadzi swoją działalność.

- Zarząd wystąpił o poszerzenie granicy portu o tereny, które obejmują Warszów od terminalu LNG w kierunku Międzyzdrojów - wyjaśnia Janusz Żmurkiewicz.

Choć dokumenty, które otrzymał włodarz, nie wskazują jasno na to, że teren będzie zagospodarowany właśnie na terminal kontenerowy, można się domyślać, że tak właśnie będzie. Plany budowy inwestycji uwzględniały dokładnie ten sam obszar powstania obiektu.

- Wniosek był niekompletny, wystąpiłem do ministerstwa, by dostarczono mi mapy, które pokażą dokładnie, jakiego terenu to dotyczy - dodaje prezydent. - Jeżeli otrzymam komplet dokumentów wystąpię do rady o wyrażenie opinii. Jednak jest to tylko opinia. Nie wiem, jaką decyzję podejmie minister.

Opinię na razie wyrażają mieszkańcy miasta, którzy, jak mówią rządowych inwestycji, zabierających najpiękniejsze tereny miasta, mają dość.

- Nie chcemy, by nasza plaża była zajęta przez tego typu inwestycje - mówi Bogusław Mazur, mieszkaniec prawobrzeża Świnoujścia. - W czwartek zamierzamy pikietować w tej sprawie przed Urzędem Miasta.

Zobacz także: Sławek Uniatowski kręcił teledysk w Szczecinie

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński