Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W stargardzkiej geotermii niebawem przybędą kolejne cztery odwierty ZDJĘCIA

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Druga w Polsce pod względem wielkości geotermia działa w Stargardzie. To z niej pochodzi ciepła woda użytkowa, którą Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Stargardzie dostarcza mieszkańcom. Wczoraj (26.05.2020 r.) nasz fotoreporter odwiedził Geotermię Stargard. Uwiecznił jak działa w dzień, podczas spuszczania wody o temperaturze ok. 75 st. C, oraz jak wygląda w nocy.

Goetermia Stargard w 2011 roku została przejęta i od tej pory zarządzana jest przez spółkę G-Term Energy Sp. z o.o. Zatrudnia kilkanaście osób.

- Dotychczas działaliśmy w oparciu o 3 otwory geotermalne - 1 wydobywczy i 2 zatłaczające - natomiast w najbliższym czasie oddamy do eksploatacji kolejne 4 - informuje Arkadiusz Biedulski, prezes zarządu G-Term Energy Sp. z o.o. - Dzięki temu produkcja ciepła w geotermii wzrośnie blisko dwukrotnie pokrywając ponad 60 procent zapotrzebowania na ciepło Stargardu.

Odwierty powstają w ramach projektu rozbudowy realizowanego przy wykorzystaniu dotacji unijnych. Dofinansowanie wyniosło ok. 50 procent.

- Całkowity koszt realizacji projektu przez Geotermię Stargard, to ponad 88 mln zł - informuje Urząd Miejski w Stargardzie. - Po jego zakończeniu wydłuży się czas samodzielnej pracy ciepłowni geotermalnej. Latem woda w Stargardzie podgrzewana jest wyłącznie dzięki energii z wnętrza ziemi. Inwestycja umożliwi większe wykorzystanie geotermii także w sezonie grzewczym.

Jakie są plany na przyszłość w stargardzkiej geotermii?

- W najbliższych latach chcielibyśmy zrealizować końcowy etap rozbudowy instalacji obejmujący jeszcze dwa otwory geotermalne i pompy ciepła, co pozwoliłoby nam generować ciepło w ilości zaspokajającej blisko 90 procent potrzeb Stargardu - zdradza Arkadiusz Biedulski.

W Stargardzie wody geotermalne są pozyskiwane z głębokości ok. 2670 m. Ich temperatura sięga 90 st. C. To ciepło zaliczane do źródeł odnawialnych. Wydobywana woda termalna (solanka) oddaje energię w wymienniku. Następnie solanka schłodzona do temperatury 40-55 st. C trafia do otworów zatłaczających. Obieg wody termalnej jest zamknięty. Dzięki temu w podziemnym złożu zachowywana jest równowaga, co umożliwia jego eksploatację przez cały czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński