MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Stargardzie, przy ulicy Chrobrego 21, trwają prace archeologiczne. Co udało się tam wydobyć? Mamy zdjęcia!

Sławek
W miejscu, gdzie ma powstać Stargardzkie Centrum Nauki, czyli na rogu ulic Chrobrego i Kasztelańskiej, trwają badania archeologiczne. Prowadzą je pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Ziemia w tym miejscu odkrywa relikty konstrukcji wczesnośredniowiecznego wału stargardzkiego grodu.

Urząd Miejski w Stargardzie: Ciekawe znaleziska podczas budowy Stargardzkiego Centrum Nauki przy ul. Chrobrego. Badacze z Muzeum Archeologiczno-Historycznego odkryli pozostałości drewnianego wału. Ochraniał on gród, który znajdował się w tym miejscu na długo przed powstaniem miasta.

- Relikty wału najprawdopodobniej pochodzą z wczesnego średniowiecza. Konstrukcja chroniła gród Pomorzan. Znaleźliśmy także fragmenty domów – zarówno drewniane, jak i murowane. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniał się najpierw gród, a potem miasto. Aby bardziej precyzyjnie określić wiek znalezionych elementów drewnianych, przeprowadzona zostanie specjalna analiza – mówi dr Marcin Majewski, dyrektor MAH.

W miejscu zburzonej kamienicy wcześniej, około XV wieku, stał inny dom mieszkalny. Lokatorzy zapewne należeli do klasy rzemieślników.

W jednej z piwnic archeolodzy znaleźli pozostałości pieca browarniczego i kadzi, które są datowane na XVIII wiek. Ten region naszego miasta ściśle związany był z rzemiosłem, co do dziś zachowano w nazewnictwie ulic Starówki.

Przed laty w okolicy dzisiejszych wykopalisk prężnie działali wytwórcy wódek, likierów, browarnicy i kupcy. Tradycje rzemieślnicze przetrwały na Starym Mieście aż do czasów II wojny światowej.

Na odkrytym terenie jeszcze do końca kwietnia potrwają prace archeologiczne. Wszystkie wykopaliska zostaną dokładnie zbadane i opisane. Po zakończeniu działań muzealników na placu kontynuowana będzie budowa Stargardzkiego Centrum Nauki.

Źródło informacji: www.stargard.pl

WIDEO: Stargardzkie Centrum Nauki. Ruszyła rozbiórka starej kamienicy

Dziś w szkole muzycznej w Stargardzie podpisano porozumienie o współpracy.

Stargard. Nauka poprzez zabawę. Centra nauki powstaną w regi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński