Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę w NFZ wytłumaczą o co chodzi z tą abolicją?

Anna Folkman
Anna Folkman
W sobotę, 4 marca w godz. 9-14 w szczecińskiej siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w ramach akcji "NFZ bliżej Pacjenta" wspólnie z przedstawicielami szczecińskiego oddziału ZUS będzie informować o abolicji dla czerwonych eWUŚ-ów.

W tym dniu będzie można także założyć profil na ZUS-owskiej Platformie Usług Elektronicznych; założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (NFZ); odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (NFZ).

Wsteczne zgłoszenie do ubezpieczenia

Dla świadczeniodawców to żadna zmiana, ale dla czerwonych eWUŚów to prawdziwa abolicja!

Niektórzy zaoszczędzą kilkaset złotych, inni nawet kilkanaście tysięcy. Bo na tyle opiewałyby rachunki z NFZ, gdyby nie wprowadzone od 12 stycznia 2017 roku zmiany w ustawie zdrowotnej, czyli abolicja dla osób, które wstecznie zgłoszą się do ubezpieczenia zdrowotnego. W terminie do 90 dni od wejścia ustawy w życie – nie będą wszczynane lub będą umarzane już wszczęte postępowania administracyjne (ustalające obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej za lata 2013-2016) pod warunkiem „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia.

W województwie zachodniopomorskim sprawa dotyczy 12 tysięcy osób.

Dzięki znowelizowanej ustawie zdrowotnej czerwone eWUŚe, mogą spać spokojnie: nie zapłacą za leczenie, z którego skorzystali, pod warunkiem, że zgłoszą się wstecznie do ubezpieczenia.

Tylko pod tym warunkiem abolicja zadziała.

Abolicja dotyczy najczęściej członków rodziny, którzy sami nie płacą składek, np. studentów i niepracujących małżonków. Ale osoby te musza być zgłoszone do ubezpieczenia. Jeśli nie, zaczynają się problemy. Członkiem rodziny jest:

- dziecko własne; dziecko małżonka; dziecko przysposobione; wnuk albo dzieck, dla którego ustanowiono opiekę w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 - go roku życia, a jeżeli uczy się dalej - do ukończenia 26 - go roku życia; natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,

- małżonek,

- wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (np. nieubezpieczeni matka lub ojciec)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński