MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę rodzice pożegnają swoje utracone dzieci

Anna Folkman
Anna Folkman
W sobotę 12 października o godz. 14 na cmentarzu przy ul. Bronowickiej odbędzie się czwarty pogrzeb dzieci utraconych.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta miasta, godne pożegnanie dzieci zmarłych przed narodzeniem, których ciała nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitala, bądź przekazane przez z nich do zbiorowej mogiły, odbywa się dwa razy w roku - w marcu i październiku każdego roku kalendarzowego. Miesiące te nie są przypadkowe, ponieważ 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Życia a 15 października Światowy Dzień Dziecka Utraconego. 15 października jest w Stanach Zjednoczonych oficjalnie obchodzony jako Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day) już od 1988 roku. Natomiast w Polsce po raz 15 będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Dlaczego 15 października? Bo tyle trwa ciąża począwszy od 1 stycznia.

-Liczbę dzieci, które zostaną w sobotę pochowane poznamy w czwartek lub piątek, kiedy to ich ciała zostaną przekazane i przyjadą do kaplicy - mówi Agnieszka Wodzyńska z Fundacji Donum Vitae. - Podczas ostatniego marcowego pogrzebu pochowano około 50 ciał utraconych dzieci. Z każdym rokiem widać, że inicjatywa spotyka się z odzewem, rodzice mają coraz większą świadomość, choć i tak nadal jest ona mała. Gdy dochodzi do poronienia lub wczesnego - martwego urodzenia, lekarz, położna powinni zapytać rodziców, czy chcą pochowania ciała dziecka. Mogą takiego pochówku dokonać indywidualnie lub grupowo. Jeśli decyzją jest pochówek grupowy, ciała dzieci czekają na najbliższy termin pochówku - w marcu lub październiku.

Szczecin: Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Doświadczenie śmierci dziecka przed jego narodzeniem jest doświadczeniem, co piątej pary rodziców w Polsce. Nie każdy z nich ma wiedzę na temat możliwości pochowania swojego zmarłego dziecka. Dlatego wiele ich ciał pozostaje w szpitalu, często bez możliwości godziwego pochówku, a tym samym bez stworzenia miejsca dla osieroconych rodziców, w którym mogliby wspomnieć, poddać się zadumie i przeżyć żałobę po swoim zmarłym dziecku.

- Po kilku latach starań udało nam się doprowadzić do powstania takiego miejsca na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie oraz równolegle, wprowadzenia przepisów, które w sposób formalny zabezpieczają ciała zmarłych przed narodzeniem dzieci - kończy Wodzyńska.

Doświadczyłaś/łeś straty?

504 646 015 to telefon zaufania do duszpasterza rodziców po stracie, pomoc duchowa i prawna

Plan uroczystości:

Piątek 11.10.2019 r.

godz. 11:45 Kaplica boczna na Cmentarzu Centralnym – Modlitwa Pożegnania Dzieci Utraconych, po której nastąpi kremacja ciał.

Sobota 12.10.2019 r.

godz. 14:00 Grobowiec Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w Szczecinie – pogrzeb.

godz. 18:00 Msza Święta w intencji Rodziców Dzieci Utraconych w parafii św. Rodziny na ul. Królowej Korony Polskiej 28

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński