MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W skrajnym ubóstwie żyje coraz więcej Polaków. Raport Szlachetnej Paczki ujawnia przerażające dane o biedzie. Tych liczb wolałbyś nie znać

asz
Szlachetna Paczka opublikowała przygotowany przez siebie raport o biedzie w Polsce w 2019 roku. Niektóre zawarte w nim informacje porażają, a pewnych liczb lepiej byłoby nie znać. Ubóstwo jest bliżej, niż myślisz. Zobacz smutne fakty o Polakach.
Szlachetna Paczka opublikowała przygotowany przez siebie raport o biedzie w Polsce w 2019 roku. Niektóre zawarte w nim informacje porażają, a pewnych liczb lepiej byłoby nie znać. Ubóstwo jest bliżej, niż myślisz. Zobacz smutne fakty o Polakach. pixabay.com
W środę Szlachetna Paczka opublikowała przygotowany przez siebie raport o biedzie w Polsce w 2019 roku. Niektóre zawarte w nim informacje porażają. Pomimo malejącego bezrobocia i rosnących wynagrodzeń, w 2018 roku przybyło ponad 400 tys. osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Rok wcześniej ci ludzie nie byli jeszcze w tak złej sytuacji. To nie jedyna rzecz w raporcie, która szokuje.

Skrajne ubóstwo dotyczy coraz większej liczby Polaków

Szlachetna Paczka w swoim raporcie zwraca uwagę na to, że w 2018 roku skrajne ubóstwo dotyczyło ponad 2 mln Polaków – liczba ta zwiększyła się o ponad 400 tys. w stosunku do poprzedniego roku.

W raporcie wyróżniono cztery grupy w Polsce, które są najbardziej narażone na ubóstwo. Są to:

  • mieszkańcy wsi
  • chorzy i niepełnosprawni
  • seniorzy
  • dzieci i młodzież

Skąd się bierze bieda?

Szlachetna Paczka zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz, o której często zapominamy – w wielu sytuacjach bieda jest wynikiem nagłego zdarzenia, którego nie dało się w żaden sposób przewidzieć, a które zapoczątkowało serię problemów. Nie sposób przewidzieć, że główny żywiciel rodziny zginie w wypadku lub w wyniku zwarcia spłonie cały nasz dobytek. Jak czytamy w raporcie, 45 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie ma żadnych oszczędności. Z kolei w 40 proc. tych gospodarstw, które mają odłożone pieniądze „na czarną godzinę”, wystarczyłyby one na bieżące utrzymanie i wydatki maksymalnie na trzy miesiące.

Szokujące są również dane dotyczące żyjących w skrajnym ubóstwie dzieci i młodzieży – ich liczba w ciągu roku bardzo wzrosła, z 325 tys. w 2017 r. do 417 tys. w 2018 r. Przywykliśmy myśleć, że problem głodu nie dotyczy Polaków, tymczasem w 2018 roku aż 700 tys. dzieci w wieku 6-18 lat było objętych programem ochrony przed niedożywieniem.

Szlachetna Paczka: możesz pomóc już teraz

Najbardziej potrzebującym pomóc można już teraz – wciąż można wybrać którąś z 1830 rodzin i przygotować dla niej Szlachetną Paczkę. Pomoc materialna jest ważna, ale autorzy raportu przypominają, że osoby żyjące w ubóstwie często są marginalizowane i równie ważne są dla nich relacje z innymi ludźmi.

Nie wystarczy, że wręczymy paczkę z pomocą. Żeby wyjść z biedy, potrzebna jest relacja z drugim człowiekiem. Rzeczy są tylko pretekstem. Pomaga człowiek. Pomaga uczucie, że jest się dla kogoś ważnym - czytamy w raporcie Szlachetnej Paczki.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W skrajnym ubóstwie żyje coraz więcej Polaków. Raport Szlachetnej Paczki ujawnia przerażające dane o biedzie. Tych liczb wolałbyś nie znać - Kurier Poranny

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński