Będzie to drugie pełne wykonanie "Requiem" w Polsce. Koncert, poświęcony ofiarom i uczestnikom Grudnia '70, poprowadzi kompozytor Krzysztof Penderecki. "Requiem Polskie" wykonane zostanie 10 grudnia o godz. 20.00.
Przerwą produkcję
Muzyka zabrzmi hali K-1 Stoczni Szczecińskiej.
- Rozmach przedsięwzięcia jest ogromny - mówi Marek Sztark, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie. - Największy wysiłek poniesie Stocznia Szczecińska, która na prawie 3 dni będzie musiała wstrzymać w hali produkcję.
Już na dwa dni przed koncertem, a więc 8 grudnia, stoczniowcy przetransportują kilka tysięcy ton znajdującej się w hali stali. Dzień później całkowicie zostanie wstrzymana produkcja w hali K-1. Ponowne jej uruchomienie będzie miało miejsce dopiero po demontażu sceny.
- Scena będzie miała 25 metrów szerokości i 20 metrów głębokości - informuje Sztark. - W najwyższym punkcie liczyć będzie 9 metrów. Scena musi pomieścić 300 osób.
Telewizja pokaże
Wykonanie "Requiem Polskiego" to także ogromne przedsięwzięcie telewizyjne. W hali zostanie zainstalowanych 17 kamer (część ruchomych), a sama instalacja oświetlenia pochłonie 150 tysięcy złotych. Koncert transmitowany będzie w TVP Kultura i być może w TV Polonia. 17 grudnia jego fragmenty pokaże zaś TVP 2.
- Koncert w hali Stoczni Szczecińskiej będzie funkcjonował długo jeszcze po jego wykonaniu - mówi Marek Sztark. - Będzie to bowiem jedyny pełny zapis "Requiem" Pendereckiego.
"Requiem Polskie" wykonają połączone orkiestry Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza i Opery na Zamku oraz chóry: Opery na Zamku, Akademicki Politechniki Szczecińskiej im. J. Szyrockiego oraz Chór Politechniki Szczecińskiej Collegium Maiorum.
Bilety już w sprzedaży
Od samego początku "Requiem Polskie" związane było z patriotycznym zrywem Polaków. Pierwsza jego część zabrzmiała 16 grudnia 1980 r. , podczas odsłonięcia pomnika ofiar Grudnia 70 w Gdańsku. Natomiast następne części polskiej mszy żałobnej komponował Penderecki nie tylko w stanie wojennym, ale jeszcze przez kolejne 25 lat, dedykując je wielkim Polakom i historycznym wydarzeniom.
Dzieło, pierwotnie zamknięte w 1993 roku, Penderecki dokończył po śmierci papieża Jana Pawła II. Jemu też poświecona jest ostatnia część "Requiem Polskiego".
Na żywo koncert w hali K-1 obejrzy 5 700 osób. Bilety można rezerwować w Filharmonii Szczecińskiej, Operze na Zamku oraz Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Kosztują od 25 do 65 zł.