Statystyki Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie pokazują, że w regionie jest ponad 730 ogłoszeń o pracę dla nauczycieli. W Szczecinie ofert ma być ponad 150, w powiecie stargardzkim 32 oferty, w powiecie goleniowskim - 67 ofert.
Jeśli spojrzymy pod kątem rodzajów szkół, to najwięcej ofert pracy dla nauczycieli w woj. zachodniopomorskim jest w szkołach podstawowych - 410 ofert pracy, w liceach ogólnokształcących 25 ofert pracy, w technikach 13 ofert, w branżowych szkołach I stopnia jest 7 ofert, w szkołach podstawowych. Oprócz tego są szkoły specjalne, artystyczne czy ośrodki wychowawcze, szkoły policealne itp. Oczywiście w szkołach praktycznie do połowy września trwa ruch kadrowy, a liczba ofert cały czas się zmienia.
Najwięcej ogłoszeń dotyczy edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Do tej puli wakatów wliczani są również inni specjaliści pracujący w szkole, np. logopedzi, psycholodzy, pedagodzy specjalni. Ważne jest, by podkreślić, że w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieci i młodzieży w zachodniopomorskich szkołach liczba specjalistów wzrosła.
- Mimo podwyżek płac sytuacja z osobami chętnymi do zawodu nauczyciela niewiele się zmieniła. Młodzi ludzie nie wybierają tego zawodu, a nauczyciele z ponad 20-letnim stażem co prawda pozostają w zawodzie, ale szukają godzin nadliczbowych - mówi Teresa Mądry, przewodnicząca szczecińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Problemem jest też wiek nauczycieli, którzy są coraz starsi i coraz częściej pracują również na emeryturze, żeby wesprzeć szkoły.
Dane dotyczące kształcenia przyszłych nauczycieli nie są jednak optymistyczne. W ubiegłym roku podczas rekrutacji nie było chętnych na kierunki fizyka i geografia na I stopniu studiów stacjonarnych. Na biologię przyjęto 19 osób, na filologię polską - 25 osób, na historię - 35 osób, na matematykę - 27 osób, na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną - 55 osób.
- Kierunki, na które było 0 chętnych, nie zostały w danym roku otwarte - informuje Patrycja Hryń z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wielu nauczycieli odchodzi z zawodu i przechodzi do innych branż. Nauczyciele, którzy pozostają w zawodzie, decydują się na przejście do sektora komercyjnego i uczą w prywatnych przedszkolach, prywatnych szkołach językowych czy firmach szkoleniowych.
Od 1 stycznia br. pensje wzrosły o 33 proc. dla nauczycieli początkujących i o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, zależnie od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania.
Wynagrodzenie nauczycieli jest wieloskładnikowe: oprócz wynagrodzenia zasadniczego nauczyciele otrzymują też dodatki. Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego, o wysokości innych decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Samorządy mogą też przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż wynika to z rozporządzenia ministra edukacji o minimalnych stawkach.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?