W ramach programu "Rodzina 500 Plus" do zachodniopomorskich rodzin trafiło już 7 mld zł! Co z nowymi wnioskami?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Udostępnij:
Od 1 lutego 2022 roku rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500+”. Należy je składać wyłącznie online. Wypłata będzie bezgotówkowa. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast od 1 stycznia ZUS już wypłaca wnioski na nowonarodzone dzieci. Od uruchomienia programu w kwietniu 2016 r. do końca 2021 r. z tytułu 500+ do rodzin w województwie zachodniopomorskim trafiło już 7 mld zł. Wsparciem objętych jest 257 tys. dzieci.

- Od uruchomienia programu w kwietniu 2016 r. do końca 2021 r. z tytułu 500+ do rodzin w województwie zachodniopomorskim trafiło już 7 mld zł. Wsparciem objętych jest 257 tys. dzieci – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

Nabór wniosków na nowy okres

Aby dalej otrzymywać świadczenie, podobnie jak w poprzednich latach, konieczne jest złożenie wniosku o „500+” na nowy okres, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Jeśli złożymy podanie do końca kwietnia bieżącego roku, pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca.

Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o pomoc finansową złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., będzie przysługiwało ono od miesiąca złożenia wniosku.

Podania będzie można składać już od 1 lutego przez Internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE, ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Jeśli wniosek na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., został złożony w gminie nie należy składać go ponownie na ten okres do ZUS. Gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń przyznanych na okres do 31 maja 2022 r.

Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o 500 plus na nowo narodzone dzieci

Pierwsze pieniądze zostały wypłacone w czwartek (27 stycznia). Dzień później (28 stycznia) ZUS przeleje kolejne środki, co łącznie daje kwotę prawie 600 tys. złotych.

- Niespełna miesiąc od przeniesienia programu 500 plus do ZUS wypłaca już środki - mówi z dumą prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców, bo sami oni decydują kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy.

Z kolei wnioski na kolejny okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - będzie można składać od 1 lutego 2022 roku.

Zgodnie z przepisami, rodzice którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin potomka.

Rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS.

- Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości - powiedziała prezes ZUS

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r., może złożyć od razu dwa podania na dwa okresy świadczeniowe: ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 roku.
Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Stopniowe przejęcie realizacji programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Ferie zimowe w Szczecinie i w województwie zachodniopomorskim 2022. Sprawdź najciekawsze oferty zajęć dla dzieci. Jest w czym wybierać! Szczegóły ofert i zajęć na kolejnych zdjęciach >>>

Ferie zimowe w Szczecinie i w regionie. Ferie na sportowo, z...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czesław Zienkiewicz
27 stycznia, 22:12, Mieszko Kowalczyk:

jak owsik zbiera, niby na dzieci, to dobrze... a jak 500 na dzieci , to źle! za to za Tuska i gawloskiego było super! dla Sławomira Nowaka.. hahaha

widać że za miskę ryżu tu tyrasz

G
Gość
27 stycznia, 16:48, Gość:

Dzieci przez to zbytnio nie przybyło, ale samochodów w mieście to i owszem. No chyba, że zmniejszyli liczbę parkingów a ja się czepiam

I pijanych mamusiek za kierownicą .

G
Gość
Najbardziej mnie to denerwuje,że to 500 jest traktowane jako dochód......
G
Gość
Dzieci przez to zbytnio nie przybyło, ale samochodów w mieście to i owszem. No chyba, że zmniejszyli liczbę parkingów a ja się czepiam
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie