W Poznaniu przerwany mecz. W Szczecinie też było nerwowo [ZDJĘCIA]

jakub lisowski
Burdy podczas meczu Lech Poznań - Legia Warszawa.
Burdy podczas meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Grzegorz Dembinski
Kibice Pogoni Szczecin w mediach społecznościowych mają różne pomysły na zakończenie sprawy niedzielnej burdy podczas meczu Lech Poznań – Legia Warszawa.

Mecz został przerwany w trakcie drugiej połowy, bo kibole Lecha wrzucili na murawę świece dymne, odpalili pirotechnikę, rozwalili płot i wbiegli na murawę. Piłkarze i sędziowie ze względów bezpieczeństwa musieli zbiec do szatni. Po paru minutach policja zaprowadziła względny porządek, ale wojewoda wielkopolski podjął szybką decyzję o zakończeniu imprezy masowej. Ekstraklasa też była szybka. Wynik zweryfikowano jako walkower dla Legii, która została tym samym mistrzem Polski.

W chwili przerwania spotkania legioniści prowadzili 2:0. „Kolejorz” szans na mistrza już nie miał, ale mógł zatrzymać znienawidzoną Legię. Nie wykazał się na tyle dużą determinacją, by fani wybaczyli mu słabą wiosnę. To Lech był głównym faworytem do złota.

Burd obawiano się już przed spotkaniem. W internecie pojawiły się groźby, że mecz albo zostanie przerwany, albo kibole nie dopuszczą do koronacji Legii na stadionie w Poznaniu. Ekstraklasa SA ustąpiła i wręczenie trofeum przełożyła, ale i to nie zapobiegło wydarzeniom.

W czwartek władze ligi nałożą na Lecha dodatkowe kary za przerwane spotkanie i brak zabezpieczenia meczu. Jakie to mogą być kary? Możliwe będzie zamknięcie całego lub części stadionu, na pewno kara finansowa.

- Lech powinien zostać wyrzucony z europejskich pucharów, a nowy sezon w Polsce rozpoczynać z ujemnymi punktami – proponują w mediach społecznościowych różni sympatycy Pogoni, ale podobne opinie są w całym kraju.

W Szczecinie do takich burd nie doszło w ostatnich sezonach, ale akurat ostatniej jesieni też było bardzo nerwowo. Pogoń przegrywała mecz za meczem, spadła na ostatnią pozycję w tabeli, a kibice byli coraz bardziej wściekli. Po październikowym meczu z Termalicą pod szatnie zespołu próbowali się dostać chuligani. Musiała interweniować policja, która też zabezpieczała kolejne treningi zespołu.

Sytuacja uspokoiła się, gdy Pogoń poprawiła wyniki. Wiosną kibiców było coraz więcej także dzięki współpracy klubu z fanami. Zgrzytem było za to zachowanie policjantów… którzy po meczu z Sandecją Nowy Sącz zatrzymali kilka osób, które trzymały ogromne flagi związane z oprawą meczu.