Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu miłości - premiera "Snu nocy letniej" w Teatrze Współczesnym

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W najbliższą sobotę Teatr Współczesny zaprasza na premierę "Snu nocy letniej" Szekspira w reżyserii Jakuba Skrzywanka i Justyny Sobczyk.

Jakub Skrzywanek wraz z Justyną Sobczyk, reżyserką i założycielką Teatru 21, laureata Grand Prix festiwalu „Kontrapunkt”, zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, by wraz z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie, spróbować opowiedzieć, o tym, czym dziś jest i może być pragnienie miłości. Powstał spektakl na motywach komedii Williama Shakespeare’a w przekładzie Stanisława Barańczaka oraz na podstawie wywiadów z osobami z niepełnosprawnościami.

- Pomysł tego spektaklu powstał po ostatniej edycjo festiwalu Kontrapunkt, gdzie Justyna Sobczyk wraz z Teatrem 21 otrzymała Grand Prix za spektakl "Rewolucja, której nie było". Wtedy dotarło do nas, że szczecińska publiczność chce oglądać spektakle, w których pokazywane są problemy osób niepełnosprawnych - mówi Jakub Skrzywanek, reżyser.

Szekspir ze swoim motywem miłości romantycznej stał się bazą scenariusza. Pierwszym etapem było czytanie Szekspira i analiza tego, co jeszcze u Szekspira nas dzisiaj porusza, a kolejne etapy to było przechodzenie od baśniowości dramatu do współczesnego realizmu.

- Mit miłości romantycznej, który powstał na początku XIX wieku, dzisiaj już chyba nie ma racji bytu w naszym społeczeństwie, dlatego w spektaklu chcieliśmy zadać pytanie, czym jest miłość dzisiaj - mówi Justyna Sobczyk, reżyser. - Miłość romantyczna pozostawia nas często zagubionych, rozbitych. Tym bardziej zadajemy sobie pytanie, jak to wygląda u osób niepełnosprawnych. Jak wygląda ich prawo do miłości. Szekspirowski motyw ucieczki bohaterów do lasu ateńskiego to symbol poszukiwania swoich marzeń.

- Cieszę się, że mogę występować na scenie teatralnej, bo na co dzień nie mam takiej możliwości. Często jestem wykluczana i z powodu mojej choroby i wiele rzeczy jest dla mnie niedostępnych - mówi Jolanta Niemira.

Ten spektakl jest wielkim przeżyciem nie tylko dla występujących gościnnie niepełnosprawnych aktorów.

- Dla mnie to spotkanie jest kontynuacją tego, co robiłem z Romkiem Zańką w Fundacji "Pod sukniami". Praca z osobami niepełnosprawnymi pokazuje, ile można się od nich nauczyć. Dla mnie to lekcje czułości i wrażliwości - mówi Paweł Niczewski, aktor Teatru Współczesnego.

Spektakl ma premierą 25 lutego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński