Przemysław Neumann obejmuje dyrekcję szczecińskiej filharmonii na 5 lat i będzie pierwszym dyrektorem łączącym funkcję naczelnego i artystycznego.
- Jestem bardzo podekscytowany tym, co się wydarzy w ciągu najbliższych lat - mówi Przemysław Neumann. - Sezon otworzymy, podobnie jak dziesięć lat temu, po raz pierwszy w Złotej Sali, IX Symfonią Beethovena. Jednak inaugurując sezon 2024/2025, zwracamy się także ku muzyce polskiej. Swoje światowe prawykonanie będzie miał Little Big Bend Music na orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego, utwór skomponowany specjalnie na ten koncert przez jednego z najbardziej cenionych współczesnych kompozytorów nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Podczas tego koncertu przypomnimy także niesłusznie zapomniany V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku twórcy nazywanego „polskim Paganinim”.
Nowy dyrektor zapowiada sporo muzyki polskiej, którą będzie można usłyszeć w filharmonii w tym sezonie, ponieważ polska muzyka jest mu szczególnie bliska.
- W ciągu nadchodzących 10 miesięcy zagramy utwory aż szesnastu polskich twórców i obok nazwisk często goszczących na afiszach (jak Wieniawski, Karłowicz czy Moniuszko), zaprezentujemy również prace Witolda Maliszewskiego, Zygmunta Noskowskiego, Bolesława Szabelskiego czy Mieczysława Wajnberga - mówi dyrektor. - Sporo uwagi poświęciłem również muzyce wokalno-instrumentalnej , wykonywanie której stanowi fundament mojej osobistej artystycznej drogi. W październiku zapraszam na "Stworzenie świata" Haydna, a w kwietniu na bachowską "Pasję według św. Jana".
Oprócz koncertów wykonywanych w ramach stałych i dobrze znanych widzom cyklach koncertowych z muzyką świata, muzyką elektroniczną czy jazzową, pojawią się także ciekawe projekty. Centrum Edukacji wzbogaci się o nową inicjatywę: niedzielne, przedpołudniowe rodzinne koncerty pod szyldem Akademia Młodego Melomana, która będzie kierowana do młodszych melomanów. Ci starsi będą mogli wziąć udział w koncertach, które poprowadzi osobiście Przemysław Neumann pod hasłem Pomniki Symfoniki. Przed każdym koncertem słuchacze będą mogli dowiedzieć się z krótkiego wykładu, jak powstawało dzieło, które za chwilę usłyszą.
Powstaną także dwie inicjatywy, które do tej pory były organizowane dla kobiet, a teraz będą również dla mężczyzn, czyli JazzCamp for Everyone i Movember.
Nie zabraknie również wystawy w Galerii Poziom IV oraz w dawnej Galerii przy Cerkwii, która od nowego sezonu zmieni swoją nazwę na Art.Room. Otworzy ona drzwi do świata sztuki, w niesamowity sposób zachęcają do poszukiwań i refleksji.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?