Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać pozostałości bomby Tallboy! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Można zobaczyć pozostałości bomby Tallboy w Szczecinie! [ZDJĘCIA]
Można zobaczyć pozostałości bomby Tallboy w Szczecinie! [ZDJĘCIA] Andrzej Szkocki
Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej można oglądać pozostałości bomby Tallboy na wystawie zabytków toru wodnego Szczecin Świnoujście.

Prezentowane pozostałości bomby Tallboy stanowią część wystawy „Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście", którą można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Szczecinie do końca grudnia 2021 roku.

W Świnoujściu, podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście, w pobliżu przeprawy promowej Karsibór, natrafiono na brytyjską bombę Tallboy z czasów II wojny światowej. To największa jak dotąd bomba lotnicza znaleziona na terenie Polski. Bomba Tallboy, ewenement na skalę światową, została skutecznie zneutralizowana przez Grupe Nurkow Minerow 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Była to pierwsza na świecie neutralizacja bomby tego typu przeprowadzona pod wodą.

Tallboy został zidentyfikowany 16 września 2019 r. przez zespół pracowników firmy SeaTerra pod dowództwem kierownika prac saperskich inż. Janusza Lemieszka. Neutralizacja bomby znajdującej się na dnie Kanału Piastowskiego przeprowadzono w dniach 12–16 października 2020 r.

- Ze względu na charakter obiektu pośpiech w jego usunięciu był niewskazany - mówi kmdr ppor. Piotr Nowak z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. - Sama operacja wymagała ogromnych przygotowań, szeregu pozwoleń i zaangażowania podmiotów zarówno ze strony cywilnej, jak i wojskowej. Planując operację rozpatrywaliśmy kilka wariantów działania. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że obiekt zostanie zneutralizowany w miejscu zalegania metodą deflagracji.

Fragment wysadzonego Tallboya zakonserwowano i jest prezentowany na wielkoformatowej wystawie „Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście".

- Wśród eksponatów znajduje się broń wydobyta podczas pogłębiania toru, elementy statków czy boje - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej wystawy.

Wystawa powstała pod patronatem i przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury oraz wielu innych instytucji. Premierowy pokaz ekspozycji miał miejsce w Warszawie, w siedzibie byłego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części Ministerstwa Infrastruktury.

Podczas prezentacji wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie żołnierze, którzy skutecznie zlikwidowali zagrożenie, zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami, sygnowanymi przez Marka Gróbarczyka, wiceministra infrastruktury. Michała Jacha, przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP, Wojciecha Zdanowicza, dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, oraz Aleksandra Ostasza, dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Cieszę się, że możemy na tej wystawie uhonorować bohaterów, którzy brali udział w tym zadaniu. Patrzeć na ich profesjonalizm to prawdziwa przyjemność - mówi Michał Jach, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP.

Po zakończeniu ekspozycji w Szczecinie wystawę zobaczą jeszcze mieszkańcy Elbląga, Wrocławia i Kołobrzegu.

ZOBACZ TEŻ:

Bajkowy świat Jana Marcina Szancera na Zamku Książąt Pomorskich

Możecie powrócić do czasów dzieciństwa dzięki tej wystawie n...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński